Cikáda 3301: Kdo stojí za nejzáhadnější šifrou v dějinách?

Zapomeňte na zednáře, ilumináty, rozekruciány či členy klubu Lebky a hnáty. Nejtajemnější společností, jaká existuje, je takzvaná Cikáda 3301. Vlastně se ani nedá říct, zda skutečně existuje a zda nejde jen o jednoho geniálního člověka. Pravdou však zůstává, že od roku 2012 trápí otázky o jejím působení mnoho lidí.

4. ledna 2012 uveřejnil uživatel na sociální síti 4chan stenografický obrazec. Ten oznamoval, že Cikáda 3301 dělá nábor inteligentních lidí. Nebyl uveden důvod náboru a ani to, co by vybraní lidé dělali. V obrazci se nacházely také šifry, na kterých rozluštění potřeboval dotyčný specifické znalosti z různých vědních oborů. Tou nejjednodušší byla takzvaná Caesarova šifra, složitější byly určeny pokročilým kryptografům.

Následovaly další hlavolamy, na kterých rozluštění byly potřebné různé schopnosti a znalosti. Některé pomůcky byly dokonce předměty na utajených místech a lidé, kteří pracovali na řešení hádanek a nemohli se na tato místa dostat, museli čekat, dokud obsah pomůcek někdo nezveřejní na internetu. Šifry také obsahovaly odkazy na popkulturu, literaturu a další oblasti, které měly s kryptografii něco společného.

Našli se mnozí lidé, kteří prohlásili hádanky Cikády 3301 za nevyřešitelné, neměli však pravdu. Úspěšní řešitelé se ozvali s tím, že od Cikády dostali e-maily, nepsalo se v nich však, s jakým záměrem organizace lidi rekrutovala.

Vzhledem k povaze hádanek může být Cikáda 3301 jen skupinou odborníků v oblasti výpočetních technologií, kryptografií a dalších oborů. Může však jít také o tým lidí v rámci zpravodajských služeb jako CIA či MI6. Právě jim by se lidé schopni luštit šifry mimořádně hodily.

Nezůstalo jen při jednom náboru. Po prvním kole z roku 2012 Cikáda 3301 prohlásila, že bylo úspěšné. Druhé kolo spustila 4. ledna 2013 a třetí o rok později. V roce 2015 nábor neproběhl a zatím poslední začal 4. ledna 2016.

Cikáda 3301 se dodnes považuje za jedno z největších internetových mystérií. Neví se, o koho dílo jde, převažuje však názor, že za ním stojí dobře financovaná organizace. Je sporné, zda se někdy dozvíme, jaký účel ve skutečnosti Cikáda plní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *