ParaMag

Cikáda 3301: Kdo stojí za nejzáhadnější šifrou v dějinách?

 Rychlé zprávy

Cikáda 3301: Kdo stojí za nejzáhadnější šifrou v dějinách?

Cikáda 3301: Kdo stojí za nejzáhadnější šifrou v dějinách?
07 července
20:48 2019

Zapomeňte na zednáře, ilumináty, rozekruciány či členy klubu Lebky a hnáty. Nejtajemnější společností, jaká existuje, je takzvaná Cikáda 3301. Vlastně se ani nedá říct, zda skutečně existuje a zda nejde jen o jednoho geniálního člověka. Pravdou však zůstává, že od roku 2012 trápí otázky o jejím působení mnoho lidí.

4. ledna 2012 uveřejnil uživatel na sociální síti 4chan stenografický obrazec. Ten oznamoval, že Cikáda 3301 dělá nábor inteligentních lidí. Nebyl uveden důvod náboru a ani to, co by vybraní lidé dělali. V obrazci se nacházely také šifry, na kterých rozluštění potřeboval dotyčný specifické znalosti z různých vědních oborů. Tou nejjednodušší byla takzvaná Caesarova šifra, složitější byly určeny pokročilým kryptografům.

Následovaly další hlavolamy, na kterých rozluštění byly potřebné různé schopnosti a znalosti. Některé pomůcky byly dokonce předměty na utajených místech a lidé, kteří pracovali na řešení hádanek a nemohli se na tato místa dostat, museli čekat, dokud obsah pomůcek někdo nezveřejní na internetu. Šifry také obsahovaly odkazy na popkulturu, literaturu a další oblasti, které měly s kryptografii něco společného.

Našli se mnozí lidé, kteří prohlásili hádanky Cikády 3301 za nevyřešitelné, neměli však pravdu. Úspěšní řešitelé se ozvali s tím, že od Cikády dostali e-maily, nepsalo se v nich však, s jakým záměrem organizace lidi rekrutovala.

Vzhledem k povaze hádanek může být Cikáda 3301 jen skupinou odborníků v oblasti výpočetních technologií, kryptografií a dalších oborů. Může však jít také o tým lidí v rámci zpravodajských služeb jako CIA či MI6. Právě jim by se lidé schopni luštit šifry mimořádně hodily.

Nezůstalo jen při jednom náboru. Po prvním kole z roku 2012 Cikáda 3301 prohlásila, že bylo úspěšné. Druhé kolo spustila 4. ledna 2013 a třetí o rok později. V roce 2015 nábor neproběhl a zatím poslední začal 4. ledna 2016.

Cikáda 3301 se dodnes považuje za jedno z největších internetových mystérií. Neví se, o koho dílo jde, převažuje však názor, že za ním stojí dobře financovaná organizace. Je sporné, zda se někdy dozvíme, jaký účel ve skutečnosti Cikáda plní.

Štítky
Sdílej

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář