ParaMag

Cukrovar v Cerhenicích

 Rychlé zprávy

Cukrovar v Cerhenicích

Cukrovar v Cerhenicích
Květen 22
19:48 2014

Cerhenický cukrovar založený roku 1864 patřil ve své době k moderním velkokapacitním továrnám. V Kolínských listech, které vyšly v květnu roku 1877, byl popsán jako cukrovar stojící v úrodném zlatém pruhu polabském, mající výhodné spojení železniční, silniční s okolím nejširším, vzorně zařízený a nejnovějšími stroji opatřený.

Za dobu své existence byl několikrát uzavřen a v roce 1922 dokonce vyhořel.Od roku 1998, kdy továrnu opustili poslední dělníci, celý areál chátrá. Dnešní stopy po dávné cukrovarnické činnosti lze hledat jen velmi těžko. Z areálu zůstaly jen polorozpadlé vzhledově typické tovární budovy, vysoký komín či vodní věže nebo cukerní sklady. Cukrovarem vedená vlečka dříve sloužící k zásobování cukrovaru řepou, která sahá až do Velimi, je již notně zarostlá a neúspěšně odolává nájezdům zlodějů kovů.

Jedním z nejzajímavějších míst se zdá být zdánlivě nedostupná vrátnice. Přes špinavé sklo jsou vevnitř vidět píchačky, na které si v průběhu let zaměstnanci zaznamenávali svou docházku, zaprášené karty se všemi údaji stále vězí ve slotech… Jen málo zbylo z místa, kde se dříve vyráběla komodita pro svoji výnosnost také známá jako „bílé zlato“.

Zdroj: urbex.cz

Autor článku

tomrich

tomrich

Jsem obyčejný člověk zabývající se o paranormální jevy. Jsem student a mezi mé zájmy patří PC hry a zvládám základy grafiky v photoshopu a moc rád poslouchám metal.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Námelovou hypotézu zpracovala paní M. K. Matossian a její první publikace na toto téma je...

H. P. Lowecraft byl velice vzdělaný a sečtělý člověk a mohl některé věci ve své...

Mě to připomíná spíš rotující nůž z mlýnku na maso....

Statistiky

  • 0
  • 5
  • 193
  • 13 049 946
  • 1 314
  • 658