Ďábel z Jersey

Jedním z nejpopulárnějších, nejstarších a nejdéle trvajících příběhů folklóru New Jersey je bezesporu ten o Ďáblovi z Jersey. Již po tři sta let si místní vyprávějí příběhy o mýtickém tvorovi, který obývá oblast Pine Barrens a terorizuje lidi i zvěř. Nejčastěji je Ďábel popisován jako dvounohý tvor s kopyty, křídly na zádech a hlavou podobnou koni nebo kolii. Svědci vypovídali i o klokanovském vzhledu s hlavou kozy s rohy, koženými křídly, vidlicovitým ocasem a malýma rukama s drápy. Tvor umí rychle létat a vydává prý děsivé ječení.

Legendy
Příběhy o původu tvora se často liší. Nejstarší pocházejí ještě z dob indiánů. Některé kmeny volali oblast Pine Barrens “Popuessing”, v překladu “místo draka”. Švédští průzkumníci později oblast pojmenovali “Drake Kil”, přičemž “drake” znamená drak, a “kil” vyjadřuje kanál, průliv.

Nejznámější příběh, který akceptuje většina obyvatel New Jersey, se váže k ženě jménem Matka Leeds. Legenda říká, že Matka Leeds měla 12 dětí. Roku 1735 otěhotněla a na cestě bylo třinácté dítě. Její manžel byl opilec a tak žili v bídných podmínkách a tak z hněvu prohlásila, že když se narodí třinácté dítě, bude to sám ďábel. Po pár měsících během silné bouře v noci porodila chlapce. Dítě vypadalo normálně, ale ne dlouho. Krátce po porodu se dítě změnilo na strašného tvora, jakého svět ještě neviděl. Z hlavy mu narostly rohy a ruce se mu změnily na drápy. Oči mu zasvítily červeně, z hřbetu vyrazili křídla podobné netopýrovi a celé jeho tělo pokryla srst. Netvor pak zaútočil na vlastní matku a zabil ji. Vrhl se i na ostatní přihlížející a při tom vydával nelidské skřeky. Po tom, co zabil mnoho dalších, se vrhl ke krbu a vyletěl komínem ven. Od té doby prý žije v rozlehlých lesích Pine Barrens.

Pozorování
Během 18. a 19. století byl Ďábel sporadicky viděn v oblasti Pine Barrens, děsil místní obyvatele i kohokoliv, kdo se po něm vydal do divočiny pátrat. Z lesů a bažin bylo často slyšet podivné kvílení a Ďáblovi bylo připisováno mnoho mrtvých domestikovaných zvířat i dobytka.

Ďábel z Jersey2Jeden z nejznámějších incidentů se odehrál v lednu roku 1909. V oblasti Delaware Valley byly viděny zvláštní stopy ve sněhu. Stopy se táhly podél plotů, přes pole a zahrady a dokonce byly nalezeny i na střechách domů. Panika se rychle šířila a obyvatelé měst se ve strachu shlukovali do davů. Situace se ještě zhoršila, když se zjistilo, že lovečtí psi nechtějí ze strachu stopu tvora sledovat. Školy v jižním New Jersey a Philadephii byly zavírány a mlýny v při Pine Barrens byly nuceny zavřít brány kvůli nedostatku pracovníků, kteří se báli cestovat přes lesy do práce. Svědci tvora zahlédli i v Pennsylvánii, kde na něj dokonce stříleli, ale bez viditelného efektu. Jednu noc napadl setkání sociálního klubu a později zaútočil na drezínu plnou pasažérů a odletěl. Svědci tvrdili, že tvor vypadal jako létající klokan. Po celý týden lidé hlásili úmrtí hospodářských zvířat, zvláště slepic, které byly zabity. Pustošivý predátor později ve městě Camden zaútočil na psa jedné paní a pokoušel se ho zabít. Tvor odletěl po tom, co ho žena udeřila koštětem. Po nájezdech roce 1909 se pozorování snížily, ale tvora je prý občas vidět dodnes.

Vysvětlení
Skeptici věří, že netvor nebyl nic jiného než strašidelná historka osidlovatelů pro neposlušné děti. Jeff Brunner z Humane Society of New Jersey tvrdí, že tvor byl zaměňován s jeřábem kanadským (podobně, jako tomu bylo u molího muže) a dodává, že Ďábla nikdy nikdo nevyfotografoval, nenašli žádné kosti ani jiné důkazy a příběh o jeho původu není příliš autentický. Ďábel z Jersey se však do populární kultury dostal například v podobě hokejového týmu New Jersey Devils, a jméno legendárního tvora si propůjčilo i několik organizací. Jeden z dílů první série seriálu Akta X se také zabývá tématem Ďábla z Jersey.

5 thoughts on “Ďábel z Jersey

  1. To je tak, když je to z angličtiny překládáno doslova 😀
    “Roku 1735 otěhotněla a na silnici bylo třinácté dítě.”
    Jestli nemělo být spíše na cestě 😉

  2. Dobry den jak jste napsal ze nikdy nebyl vyfocen.
    Tak jsem,koukal na fakta z a mluvily tam o dablovi z jersey a jedna rodina ho natocila

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *