Paranormal

Dobrovolně odešel do Osvětimi, aby získal tajné informace o chodu koncentračního tábora – Reálná událost, o které jste možná nikdy neslyšeli.

Dobrovolně odešel do Osvětimi, aby získal tajné informace o chodu koncentračního tábora – Reálná událost, o které jste možná nikdy neslyšeli.

Dobrovolně odešel do Osvětimi, aby získal tajné informace o chodu koncentračního tábora – Reálná událost, o které jste možná nikdy neslyšeli.
Říjen 17
14:18 2015

V počátcích největšího ozbrojeného konfliktu jaký kdy na planetě Zemi byl miliony lidí ani netušili, že na území nacistického Německa, Polska a pár dalších zemí se nacházejí hrůzostrašné tábory smrti, kde by se nikdo zdravý nechtěl nikdy ocitnout. Nejznámějším z nich je pravděpodobně Osvětim a s ní se pojí i jeden pozoruhodný příběh.

Byl členem partyzánské bojové jednotky Armia Krajowa, pohyboval se zejména po území okupovaného Polska a jmenoval se Witold Pilecki. Aktivity, jaké vyvíjel se Němcům rozhodně nelíbily, a proto se ho snažili zlikvidovat. Dne 19. září roku 1940 ho obávané oddíly Schutztaffel (SS) v ulicích Varšavy spolu s dalšími 2 000 lidmi zajali. Ale nikdo neočekával, že jde o Witoldův plán! Nechal se dobrovolně chytit a deportovat do koncentračního tábora, protože chtěl získat informace o tom, jak to v táboře chodí. Dokonce se chystal i zorganizovat odboj. Jeho nástup popisoval jako z jiného světa a poznamenal si, že se vzdává všeho známého z tehdejší reality a vstupuje do něčeho, co do ní nepatří. Skutečný záměr Osvětimi zjistil velmi rychle, protože byla navržena tak, aby zabíjela. Byl přidělen k vězňům pracujícím mimo tábor a díky tomu se mu podařilo propašovat desítky zpráv pro polské důstojníky. Ty byly velmi důležité a dokonce se dostaly až do Londýna. Nosil číslo 4859, přežil zápal plic a zorganizoval i zmíněnou odbojovou skupinu Związek Organizacja Wojskowe.

“Stovky lidí denně umíraly v plynových komorách a mrtvoly byly spalovány v nových krematoriích,“ napsal ve své knize The Auschwitz Volunteer. V těchto dobách byly pro rozdrobenou polskou armádu jeho zprávy až příliš strašné na to, aby to byla pravda. Informacím o pecích, plynových komorách, strašným pokusům a dalším věcem téměř nikdo nevěřil a mysleli si, že všechno pouze přehání. Součástí jeho plánu byl i útok na Osvětim od jednotky Armia Krajowa či popřípadě i spojenců, ale šlo o velmi těžko realizovatelnou akci. Po 2,5ročním pobytu stále nepřicházelo v úvahu zničení objektu, a tak začal Witold plánovat svůj útěk. Tak se i stalo a v noci 26. dubna 1943 utekl i se dvěma vězni (Jan Redzej a Edward Ciesielski) zadními dveřmi pekárny.

Po útěku se zúčastnil varšavského povstání a i nadále bojoval. Jeho jednotky bránily opevněnou oblast známou také jako “velká bašta Varšavy“ způsobující velké problémy německému zásobování. Po dvou týdnech však padla a byl zajat. Ke konci války se přidal k protikomunistické organizaci NE, jejímž cílem bylo připravit se na odboj vůči sovětské okupaci. Jeho aktivní život pokračoval i nadále a v dubnu 1947 začal shromažďovávat důkazy o zvěrstvech v ruských gulazích. Naneštěstí byl 8. května 1947 zatčen a před soudním procesem i mučen, ale nic neprozradil. O 7 dní na to byl odsouzen k smrti z několika důvodů jako vyhýbání se službě v armádě, špionáže a podobně. Jeho život skončil 25. května 1947 popravou ve věznici ve Varšavě. Jako zajímavost uvádím, že v posledním rozhovoru s manželkou řekl: “Nemůžu žít. Zabili mě. Osvětim byl oproti nim drobnost.“ A poslední slova vůbec: “Ať žije svobodné Polsko!“

Bylo o něm natočeno mnoho filmů a napsáno mnoho knih. Také o něm vytvořila švédská power metalová skupina Sabaton píseň s názvem Inmate 4859, což je v překladu vězeň 4859.

BIO autora

tomrich

tomrich

Jsem obyčejný člověk zabývající se o paranormální jevy. Jsem student a mezi mé zájmy patří PC hry a zvládám základy grafiky v photoshopu a moc rád poslouchám metal.

Související články

0 komentářů

Žádný komentář!

Zatím zde není žádný komentář. Chcete být první?

Napište komentář

Napsat komentář

Váš email nebude veřejně zobrazen.
Povinná pole jsou označena *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie zpráv

FaceBook

TOPlist

Ankety

Líbí se vám nasazený vzhled magazínu?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Poslední komentáře

No já tam byla, lidé tam běžně chodí, ani mne nějak nenapadlo, proč bych se [...]

vlkodlaci niesu takí akí si myslíte sú uplyne iní a to že sa tak [...]

Nalezené gramatické chyby byly opraveny, ale ve slovech, které zmiňujete, chybu nevidím :) [...]

Dobrý den, mohu se zeptat na vaše zdroje ze kterých jste čerpal? [...]

Já jen jako dítě asi 9 let viděla jsem v noci projít kolem postele,kde jsem [...]

Statistiky

  • 0
  • 16
  • 194
  • 12 634 521
  • 1 332
  • 637
Vážený uživateli Adblocku, prosím deaktivuj si rozšíření na našem webu. Výtěžek z reklamy nám slouží pro chod našeho hostingu. Děkujeme