ParaMag

Egypt: Záhadná inventární stela

 Rychlé zprávy

Egypt: Záhadná inventární stela

Egypt: Záhadná inventární stela
30 prosince
22:54 2019

Tradiční egyptologie přisuzuje stavbu Velké pyramidy Cheopsovi. Pojďme ale připustit ještě jinou možnost. Cheops byl posledním faraónem, který se pokoušel pyramidu zrekonstruovat.

Inventární stela je dokumentem datovaným do 26. egyptské dynastie a obsahuje informace, že v době Cheopse existovala Sfinga a alespoň jedna ze tří pyramid v Gize.

Stela popisuje kontrolu a obnovu chrámu Isis, kterou provedl právě Cheops. Sochy bohů vyobrazených na této stele, byly v chrámu objeveny Cheopsem.

Překlad části textu podle J. H. Breasteda v knize Historické záznamy Egypta (svazek I, strana 85):

Ať žije Horus: Mezer (MD[r]), Král Horního a Dolního Egypta: Cheops, obdařený životem. On nalezen dům Isis, paní pyramid, vedle domu Sfingy [Harmakhis] na severozápadě domu Osiris. Pán Rosta [Rc-sTcw]. On postavil jeho pyramidu za chrámem této bohyně a on postavil pyramidu pro dceru krále Henutsen [Hnwt-sn] vedle chrámu.

Na stele je pozornost též věnována popisu dalších budov v Gize:

Oblast Sfingy Harmakhis je na jih od domu Isis, paní pyramid, na severu Osiris, pán Rosta. Spisy bohyně Harmakhis, byly přineseny, aby mohly být prošetřeny. – Může se růst, může žít na věky věků; dívat se směrem na východ.

Trosky chrámu Isis v Gíze

Tohle je jediné, co zbylo z chrámu Isis. Jen pár znovu vztyčených sloupů. Rozhodně to nevypadá jako něco, co bylo postaveno ve stejné době jako Velká pyramida.

Pro srovnání – například tzv. zádušní chrám (jeho obvodové zdi) v přímém sousedství Sfingy před prostřední pyramidou stojí dodnes.

Štítky
Sdílej

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář