ParaMag.eu

Hospital Kuks – unikátní barokní areál

Hospital Kuks – unikátní barokní areál

Hospital Kuks – unikátní barokní areál
Květen 17
19:33 2014

Historie Hospitalu Kuks

Místní pověst hovoří o těžbě zlata v dřívějších dobách. Navíc zde z hlubin nad labským úbočím země prýštily prameny s léčivou mocí. Jakmile roku 1684 zdědil zdejší panství zvané Hradiště hrabě František Antonín Špork, nechal si o deset let později přizvat do kraje komisi tehdejších odborníků na prameny, kteří mu vydali dobrozdání o jejich prospěšnosti.

Proměna Kuksu v čase

Údolí se začalo měnit na letní dvůr a lázeňské a společenské centrum pro šlechtu. U pramene byl postaven lázeňský dům ze dřeva, schodiště bylo ozdobeno sochami. Od roku 1702 se vedle hostince hrály opery a hry (především německé a italské) ve vzniklém dřevěném divadle. Dolní louka sloužila příznivcům pro hru s kroužky ringelspiel. Do roku 1710 došlo k přestavbě lázeňského domu na zděnou budovu. V přízemí byly místnosti s lázněmi a v patře se usídlil na letní období majitel. Kuks se postupně rozrůstal o další stavby – budovy pro návštěvníky lázní, promenádní arkády, orloj, knihovnu. Už v roce 1696 Špork uvažoval o založení špitálu pro okolní přestárlé veterány. Od roku 1707 se začalo se stavbou kostela nejsvětější Trojice. Jakmile hrabě zemřel, panstvo se do lázní už tak nehrnulo a navíc v roce 1740 zdejší místo zasáhla ničivá povodeň a mnohé ze staveb zanikly.

Postupně docházelo k ničení areálu a demolici zámku. Dcera Anna Kateřina získala nadační listinu, kde bylo uvedeno, že na Kuksu má být vydržováno sto chudých starců z okolního panství. O ně se mělo starat dvanáct milosrdných bratří. První z milosrdných Narcis Schön zavítal na zámek Kuks v roce 1743 a se spolubratry se pustili do vzniku lékárny, která zásobovala léky i okolní lid. V pozdější době vznikl v domě nemocniční sál, kde se prováděly operace. Na druhou stranu mniši ztenčovali jmění a roku 1824 byl hospital odebrán státem. Dozor nad správou převzala komtesa Kateřina. Hospitální nadace Františka Antonína Šporka byla zrušena v padesátých letech komunistickými úřady. Po válce se jedno křídlo využívalo k bádání pro archiv a ve druhém křídle se až do konce 60. let léčili dlouhodobě nemocní. Státní památková péče se koncem 50. let pouští do restaurování objektu.

Související články

0 komentářů

Žádný komentář!

Zatím zde není žádný komentář. Chcete být první?

Napište komentář

Napsat komentář

Váš email nebude veřejně zobrazen.
Povinná pole jsou označena *

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Moc prosim vsechny rodice, aby se trochu zamyslely nad tim, co jim rikaji jejich deti. [...]

PK

O lesu Bor připravuji samostatný web – https://www.lesbor.cz. Pokud by někdo chtěl dát zpětnou vazbu, [...]

Neváhali jsme záhadu malinko rozkrýt, co nás nakonec potkalo, a že se v lese opravdu [...]

Statistiky

  • 1
  • 18
  • 176
  • 12 919 259
  • 1 302
  • 648