ParaMag.eu

Hrad Kašperk: vydejte se po stopách temných přízraků…

Hrad Kašperk: vydejte se po stopách temných přízraků…

Hrad Kašperk: vydejte se po stopách temných přízraků…
Srpen 08
18:55 2014

U města Kašperské Hory v okrese Klatovy se nachází jeden z nejstrašidelnějších hradů v Česku. Pokud sem vyrazíte, můžete se prý setkat s celou řadou přízraků. Ovšem taková setkání nemusí dopadnout dobře. Zdejší bytosti totiž rozhodně nejsou přátelské. Některé z nich si přejí co nejvíce návštěvníkům uškodit, nebo je přímo zavraždit.
Swiza, Šplhavec a Lesní matka. To jsou nejslavnější přízraky hradu Kašperk, který tímto sídlem obchází dodnes.
Co jsou zač? Swiza má být podle pověsti stará žena, která chodí oděna ve vlčí kůži, na hlavě má jelení parohy a při pohledu na ni údajně můžete zkamenět. Také se říká, že je předzvěstí pohrom a katastrof. Lesní matka pak údajně sídlí v okolních lesích a stáží jejich klid. Těm, kteří mají rádi stromy a chovají se slušně, má pomáhat. Ovšem v minulosti bylo v místních lesích údajně zaznamenáno několik záhadných zmizení osob. Ta byla záhy připsána právě Lesní matce, která svým hlasem láká osamělé poutníky do temných lesních zákoutí, odkud už nešťastníci nikdy nevyjdou ven. Nejděsivějším přízrakem Kašperku je však bezesporu Šplhavec…

Strašidla, kam se podíváš
Ošklivá bytost mrtvolného vzezření, která s oblibou šplhá po hradních věžích a obtěžuje turisty. To je legendární kašperský Šplhavec. Místními je považován za nejnebezpečnější bytost na hradě, jelikož prý lační po krvi a trhá nevinné návštěvníky na kusy. Může být na této pověsti něco pravdy? Zdá se, že tvrzení o krvelačné hradní bestii jsou přehnaná, ovšem o podivném stvoření odpovídajícím popisu Šplhavce na Kašpersku v minulosti svědčili někteří zdejší průvodci. A nejen o něm. Někteří občas vypovídají o tom, že se na hradě ozývají kroky odnikud a ženský zpěv. Také existují výpovědi o spatření bílé paní, nebo černého rytíře, jenž se má zjevovat na nádvoří hradu. Proč se právě k tomuto sídlu stahuje tolik nadpřirozených bytostí démonických sil? Už sám vznik hradu má podle legendy pekelné souvislosti…

Setkal se Karel IV. s pekelníky?
Hrad Kašperk nechává v roce 1356 založit český král a římský císař Karel IV. (1316 – 1378). Údajně se sem kdysi vydá, ale při cestě se ztratí. Na lesní mýtině pak potká starce, který se kolem sebe ohání klackem. Své počínání přitom vladaři vysvětlí následovně: „Och, zlou já mám práci, vzácný cizinče. S čertem se biji na život a na smrt. Blesky posílá no moji chatrč, milíře mi rozhazuje i jinak je ničí. Teď jsem ho však uchopil za ohnivý ohon a hned se s ním vypořádám!“ Pak se obloha zatáhne a zvedne se vichřice. Když to ustane, stařec je mrtev a král rozhodne, že na místě postaví hrad, aby okolí před temnými silami ochránil. Opravdu se zde objevovaly paranormální úkazy už za dob Karla IV.? Stojí snad Kašperk na očarované půdě, která přitahuje nejrůznější přízraky?

Zdoj: Enigma 9/2014

BIO autora

tomrich

tomrich

Jsem obyčejný člověk zabývající se o paranormální jevy. Jsem student a mezi mé zájmy patří PC hry a zvládám základy grafiky v photoshopu a moc rád poslouchám metal.

Související články

0 komentářů

Žádný komentář!

Zatím zde není žádný komentář. Chcete být první?

Napište komentář

Napsat komentář

Váš email nebude veřejně zobrazen.
Povinná pole jsou označena *

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

PK

O lesu Bor připravuji samostatný web – https://www.lesbor.cz. Pokud by někdo chtěl dát zpětnou vazbu, [...]

Neváhali jsme záhadu malinko rozkrýt, co nás nakonec potkalo, a že se v lese opravdu [...]

Člověk už od nepaměti touží po magické schopnosti být neviditelným před očima jiných. V [...]

Statistiky

  • 0
  • 132
  • 185
  • 12 915 052
  • 1 302
  • 647