Kdo vymyslel smrtící virus?

Výskyt jednoho z nejnebezpečnějších koronavirů, který je známý pod zkratkou SARS – těžký akutní respirační syndrom, byl poprvé zaznamenán před jedenácti lety. Právě v roce 2002 ho identifikovali v jihočínské provincii Kuang-tung, kde začal zabíjet a odtud se během pár měsíců stihl dostat do celého světa. Vymyslela tento virus příroda nebo vědci?

sars1SARS – smrtící nebezpečí
Těžký akutní respirační syndrom se u člověka začne projevovat nejprve vysokými teplotami, bolestmi hlavy a svalů, velkou únavou a často i zápalem plic. Zjistilo se, že místem původu tohoto nebezpečného viru je Čína, konkrétně nenápadné městečko Foshan v jihočínské provincii. Čínské úřady o této nebezpečné nemoci věděli déle, ale nikoho o ní neinformovali a svět se o ní dozvěděl poměrně pozdě, když se začal šířit do celého světa. Bilance hovořila o tom, že z více než 8000 nakažených pacientů po celé planetě, 800 lidí zemřelo.

Světová zdravotnická organizace (WHO) tak vyzývala všechny země světa ke spolupráci, aby se nebezpečný virus podařilo zastavit. SARS byl kvůli nové mutaci velmi nebezpečný. Šířil se dotykem nebo kapénkovou infekcí a na předmětech, kterých se pacient dotkl, dokázal virus přežít i několik hodin. Vědci tak začali hledat původce nákazy, aby se zamezilo dalšímu šíření.

sars2Nemoc nebo biologická zbraň?
Čínští vědci zjistili, že koronavirus SARS, který byl nalezen v lidských obětech byl stejný jako koronavirus SARS nalezen u malých šelem – cibetek. Jakoby se na první pohled zdálo, právě cibetky mohly být původcem tohoto nebezpečného onemocnění, protože tyto malé šelmy byly a stále jsou oblíbenou pochoutkou Číňanů. Vědci byli však udiveni rychlostí šíření viru, se kterou se předtím ještě při koronavirech nesetkali. A právě proto si někteří odborníci začali myslet, že jen cibetky nejsou původcem tohoto nakažlivého viru. Někteří ruští vědci šli ještě dále a začali ukazovat prstem na čínské laboratoře, které prý měly SARS vyrobit.

sars3Vedoucí epidemiologických služeb Moskvy Nikolaj Filatov na konferenci v Irkutsku v roce 2003 dokonce potvrdil, že virus pochází z laboratoře, a proto proti němu není populace imunní. Podobně se vyjádřil i ruský vědec Sergej Kolesnikov z Akademie lékařských věd, když naznačil, že virus SARS je atypický a byl vytvořen uměle, možná jako biologická zbraň. Podle něj byl vytvořen sloučením viru spalniček a příušnic, protože přirozeně takový virus nemohl vzniknout. Souhlasí s nimi i šéf tchajwanské tajné služby Tsai Cchao-ming, který tvrdí, že virus skutečně vyvíjeli Číňané. Do médií řekl, že “Stejné informace jako odborníci z Národního bezpečnostního úřadu má i OSN a budeme žádat, aby je prověřila“. Národní bezpečnostní úřad Taiwanu však slova svého šéfa dementoval, protože údajně byl špatně pochopen.

Americký doktor Leonard Horowitz dokonce říká, že SARS je dobře řízený a cílený celospolečenský experiment a jedno obrovské spiknutí světové vlády.

Mikrobiologové však říkají, že všechno jsou to jen konspirační teorie, a dosud nic nedokazuje, že by SARS byl vyroben uměle jako biologická zbraň. Za vším prý stojí jen matka příroda, která tento koronavirus vytvořila. Můžeme někdy v blízké budoucnosti očekávat další epidemii SARS, kterou se alespoň prozatím podařilo jakš takš zastavit? Jak to vlastně je s koronavirem SARS – kdo říká pravdu a kolik lidí na celém světě lže?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *