ParaMag.eu

Kdy dojde k přepólování Země? Co nám hrozí?

 Rychlé zprávy

Kdy dojde k přepólování Země? Co nám hrozí?

Kdy dojde k přepólování Země? Co nám hrozí?
Srpen 04
18:29 2014

Podle mnoha vědců má s určitostí přijít k přepólování naší planety Země, tedy, že by se zemské póly vyměnily. Ke změně zemských pólů už došlo i v minulosti, a proto není pochyb o tom, že tento jev nastane i nyní. Celý proces přepólování Země však s sebou nese i riziko globálních katastrof. Co nám tedy hrozí?

Přepólování za dveřmi
V magnetickém poli Země se podle vědců objevily velké díry – konkrétně nad jižním Atlantským oceánem a Arktidou, což nasvědčuje tomu, že severní a jižní pól se mezi sebou chystají vyměnit. Pokud se to stane, všechny kompasy přestanou ukazovat na sever, velký chaos nastane i mezi zvířaty, které budou putovat na svá místa nesprávným směrem, a aby toho nebylo málo, všechny satelity, které obíhají kolem Země zničí sluneční záření. K přepólování Země proto s určitostí přijde, zbývá už jen otázka, kdy k němu přijde. Nils Olsen z dánského Střediska planetárního výzkumu je přesvědčen, že zemské jádro čekají velmi dramatické změny. Hovoří o tom, že geodynamo Země – což je vlastně systém uvnitř Země, pomocí kterého vzniká magnetické pole, se připravuje na zpětný chod. Někdy se v roztaveném kovu, který obíhá kolem pevného jádra vytvoří obrovské víry. A právě ty mohou nad místy svého výskytu výrazně změnit hodnoty magnetického pole. Nils Olsen si proto se svým týmem myslí, že k tomuto jevu již přišlo pod jižním Atlantským oceánem a Arktidou, což ostatně odhalila i dánská družice Oersted. Pokud tedy budou obrovské víry dostatečně silné, mohli by obrátit směr rotace ostatních proudů, a tehdy by si severní a jižní pól vyměnily svá místa.

Br7UXCiCcAEt1YV.jpg large

Země v ohrožení
Vědci už déle upozorňují na to, že změna magnetických pólů Země by s velkou pravděpodobností ohrozila celé lidstvo i zvířata. Magnetosféra Země chránící pozemský život před smrtícím slunečním zářením by výrazně zeslábla, a tím by okamžitě vzrostla radiace. Následkem toho by se zhroutily všechny ekosystémy – rostliny, zvířata i lidi by ohrozily rakovinné epidemie, které by mohly většinu života úplně vyhladit. Vědci už proto nehledají odpověď na to, zda k přepólování přijde, ale kdy. Britský expert na zemský magnetismus Andy Jackson říká, že k přepólování dochází jednou za půl milionu let, a od posledního případu již uplynulo 750 tisíc let. To znamená, že k dalšímu přepólování by mělo dojít možná už za pár desetiletí. Nikdo však nedokáže říct, kdy přesně má k němu přijít, podle některých vědců to může trvat i několik tisíc let. Vědci se však shodují v tom, že vlády na celém světě by se už měly zabývat i touto hrozbou, a začít se na ni připravovat. Přepólování je totiž nezbytné, a nijak se mu nedá zabránit.

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

4 komentáře

 1. jenda
  jenda Prosinec 25, 11:05

  Nejdříve mě zajímal problém přepólování, avšak již od první věty jsem šel do kolen z gramatické úrovně tohoto článku. Konec světa sem, konec světa tam, nauč se nejdřív česky, a potom něco prorokuj!!!

  Odpovědět na komentář
 2. Mb
  Mb Listopad 01, 16:58

  Sice nikdo neni dokonaly,ale napr. poly a vlady snad nikdy nebudou s i, ale s y, vzdyt to je do oci bijici!

  Odpovědět na komentář
  • k0m1s
   k0m1s Autor Listopad 06, 20:47

   Nalezené gramatické chyby byly opraveny, ale ve slovech, které zmiňujete, chybu nevidím 🙂

   Odpovědět na komentář

Napsat komentář

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Tak zrovna Nimrod byl profláklý hodně, tak zrovna tady bych zveřejnění lokality neřešil.. Spíš se...

Lepší příště nerikat lokality jak to každý dělá.. :( R....

Dobrý den, víme o tom, sledovali jsme to živě. Boural ho dle informací, co se...

Statistiky

 • 2
 • 7
 • 157
 • 12 946 990
 • 1 303
 • 653