ParaMag.eu

Kdy dojde k přepólování Země? Co nám hrozí?

Kdy dojde k přepólování Země? Co nám hrozí?

Kdy dojde k přepólování Země? Co nám hrozí?
Srpen 04
18:29 2014

Podle mnoha vědců má s určitostí přijít k přepólování naší planety Země, tedy, že by se zemské póly vyměnily. Ke změně zemských pólů už došlo i v minulosti, a proto není pochyb o tom, že tento jev nastane i nyní. Celý proces přepólování Země však s sebou nese i riziko globálních katastrof. Co nám tedy hrozí?

Přepólování za dveřmi
V magnetickém poli Země se podle vědců objevily velké díry – konkrétně nad jižním Atlantským oceánem a Arktidou, což nasvědčuje tomu, že severní a jižní pól se mezi sebou chystají vyměnit. Pokud se to stane, všechny kompasy přestanou ukazovat na sever, velký chaos nastane i mezi zvířaty, které budou putovat na svá místa nesprávným směrem, a aby toho nebylo málo, všechny satelity, které obíhají kolem Země zničí sluneční záření. K přepólování Země proto s určitostí přijde, zbývá už jen otázka, kdy k němu přijde. Nils Olsen z dánského Střediska planetárního výzkumu je přesvědčen, že zemské jádro čekají velmi dramatické změny. Hovoří o tom, že geodynamo Země – což je vlastně systém uvnitř Země, pomocí kterého vzniká magnetické pole, se připravuje na zpětný chod. Někdy se v roztaveném kovu, který obíhá kolem pevného jádra vytvoří obrovské víry. A právě ty mohou nad místy svého výskytu výrazně změnit hodnoty magnetického pole. Nils Olsen si proto se svým týmem myslí, že k tomuto jevu již přišlo pod jižním Atlantským oceánem a Arktidou, což ostatně odhalila i dánská družice Oersted. Pokud tedy budou obrovské víry dostatečně silné, mohli by obrátit směr rotace ostatních proudů, a tehdy by si severní a jižní pól vyměnily svá místa.

Br7UXCiCcAEt1YV.jpg large

Země v ohrožení
Vědci už déle upozorňují na to, že změna magnetických pólů Země by s velkou pravděpodobností ohrozila celé lidstvo i zvířata. Magnetosféra Země chránící pozemský život před smrtícím slunečním zářením by výrazně zeslábla, a tím by okamžitě vzrostla radiace. Následkem toho by se zhroutily všechny ekosystémy – rostliny, zvířata i lidi by ohrozily rakovinné epidemie, které by mohly většinu života úplně vyhladit. Vědci už proto nehledají odpověď na to, zda k přepólování přijde, ale kdy. Britský expert na zemský magnetismus Andy Jackson říká, že k přepólování dochází jednou za půl milionu let, a od posledního případu již uplynulo 750 tisíc let. To znamená, že k dalšímu přepólování by mělo dojít možná už za pár desetiletí. Nikdo však nedokáže říct, kdy přesně má k němu přijít, podle některých vědců to může trvat i několik tisíc let. Vědci se však shodují v tom, že vlády na celém světě by se už měly zabývat i touto hrozbou, a začít se na ni připravovat. Přepólování je totiž nezbytné, a nijak se mu nedá zabránit.

BIO autora

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Související články

4 komentáře

 1. jenda
  jenda Prosinec 25, 11:05

  Nejdříve mě zajímal problém přepólování, avšak již od první věty jsem šel do kolen z gramatické úrovně tohoto článku. Konec světa sem, konec světa tam, nauč se nejdřív česky, a potom něco prorokuj!!!

  Odpovědět
 2. Mb
  Mb Listopad 01, 16:58

  Sice nikdo neni dokonaly,ale napr. poly a vlady snad nikdy nebudou s i, ale s y, vzdyt to je do oci bijici!

  Odpovědět
  • k0m1s
   k0m1s Administrátor Listopad 06, 20:47

   Nalezené gramatické chyby byly opraveny, ale ve slovech, které zmiňujete, chybu nevidím 🙂

   Odpovědět

Napsat komentář

Váš email nebude veřejně zobrazen.
Povinná pole jsou označena *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hlavní menu

Ankety

Líbí se vám nasazený vzhled magazínu?

 • Ano (64%, 27 hlasů)
 • Ne (36%, 15 hlasů)

Celkem hlasů: 42

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Zkuste najít nějaké povídání o městě Chalmer-Ju. Celkově na severu poměrně dost měst-přízraků. Byl jsem v [...]

No něco málo se pokusím poodkrýt: http://cbnymburk.wz.cz/clanky/uvb76.htm [...]

Opraveno, děkuji za upozornění :) [...]

Statistiky

 • 1
 • 5
 • 194
 • 12 821 934
 • 1 341
 • 646