ParaMag

Kolský vrt – objevili geologové peklo?

 Rychlé zprávy
 • Pluto: NASA zveřejnila dech beroucí fotografie Dne 17.09.2015, NASA zveřejnila čerstvé fotografie z povrchu planety Pluto, které pořídila sonda New Horizons. Na fotografiích můžeme vidět ledová pohoří, povrchové mlhy a zmrzlý dusík....
 • 5 znamení přicházející smrti Blížící se smrt se prý předem ohlašuje. Nejen ti, kteří bojují s těžkou nemocí, ale i lidé, jejichž život ukončí náhlá tragédie, údajně dostávají šanci se na svůj blízký konec...
 • Bermudský trojúhelník ukrývá krystalové pyramidy Za použití sonaru, oceánograf Dr. Meyer Verlag, našel obrovské skleněné pyramidy v hloubce zhruba 2km. Za použití další technologie se podařilo vědcům identifikovat, že obě nalezené obrovské skleněné pyramidy jsou...
 • VIDEO: NASA: viděl jsem, co jsem neměl Clark C. McClelland byl zaměstnancem NASA 35 let. Podle vlastních slov spolupracoval na více než 650 misích jako Apollo, Mercury a také stál u vzniku Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a...
 • VIDEO: NASA připravuje Zemi na kontakt s mimozemšťany Před pár lety se před americkým Kongresem sešli špičkoví astronomové, aby dali jasně najevo, že věří, že ve vesmíru nejsme sami. Jejich hlavním argumentem bylo to, že není možné, aby...

Kolský vrt – objevili geologové peklo?

21 dubna
16:38 2014

Ve druhé polovině dvacátého století vznikl unikátní projekt, který měl za cíl stát se nejhlubším vrtem světa, a odhalit tak jedno z posledních tajemství planety Země. V roce 1989 ruští a norští geologové jásají – povedlo se jim provrtat se do neuvěřitelné hloubky téměř 13 kilometrů. Oslavy ale po čase vystřídaly obavy o to, na co vlastně vrtné soupravy narazily. Někteří z geologů dokonce tvrdili, že se dostali až příliš daleko. Že snad narazili na samotné peklo!

Poloostrov Kola je chladným a nevlídným koutem Země, výspou ledové Sibiře. Na jednom z odlehlých míst stojí uprostřed ničeho zvláštní věž. Jaký je její význam? Pod ní se nachází nejhlubší vrt do zemské kůry na světě!

„Jako komunista nevěřím v ráj a Bibli, jako vědec však nyní věřím v peklo,“ uvedl o kolském vrtu vedoucí projektu, doktor Dimitrij Azzacov.

Jestli se v Kole skutečně stalo něco temného, se jen tak nedozvíme. V roce 1995 byl vrt zakonzervován a s ním byla prozatím utopená i naděje, že se někdy dozvíme víc.

Jestli se v Kole skutečně stalo něco temného, se jen tak nedozvíme. V roce 1995 byl vrt zakonzervován a s ním byla prozatím utopená i naděje, že se někdy dozvíme víc.

Kolský vrt byl vítaným zdrojem informací pro geology. Díky němu získali řadu poznatků o pohybu litosférických desek, o složení zemské kůry a mnoho dalšího. Odborníci byli také překvapení tím, jak silná je v těchto hloubkách koncentrace některých plynů, konkrétně vodíku. A i když se kolský vrt zapsal do Guinessovy knihy rekordů jako nejhlubší vrt na světě, jeho ambice byly ještě větší. Původně chtěl tým expertů prohloubit vrt až na 15 km pod zemský povrch, pak ale náhle práce na mimořádně přínosném projektu ustaly. Proč se experti vzdali tak skvěle rozjetého projektu, který přinesl nespočet nových informací a mohl odhalit spoustu dalších?

Co zastavilo tento unikátní projekt?

Dnes je místo opuštěné a vrt viditelně chátrá…

Dnes je místo opuštěné a vrt viditelně chátrá…

Tehdejší vládní režim to odůvodnil tím, že na další práce nebyl dostatek financí. Tím ale vyvrátil informace několika médií, která uvedla, že několik společností mělo eminentní zájem o to, aby tento projekt pokračoval dál. Nicméně Sovětský svaz všechny nabídky smetl ze stolu a o kolském vrtu pak poskytoval už jen minimum informací. Názory některých odborníků se pak významně liší. Někteří tvrdí, že se badatelé vůbec nedostali do avizované hloubky, druzí zase tvrdí, že pád komunistického impéria byl zaviněn právě kolským vrtem, jelikož se jim podařilo objevit něco tak tajemného, o čem nemohli vypustit informace do světa. Skrývá se tak pod zemskou kůrou samotné peklo? Asi se jedná o příliš naivní představu. Ale přesto tu zůstává něco velmi znepokojujícího….

Začátkem 90. let minulého století se do médií dostaly šokující výpovědi expertů, kteří na vrtu pracovali. „Jako komunista nevěřím v ráj a Bibli, jako vědec však nyní věřím v peklo. Bez okolků můžu uvést, že jsme byli opravdu šokováni tímto objevem. Spustili jsme do vrtu speciální mikrofon pro nahrávání zvuku pohybu litosférických desek. To, co jsme pak slyšeli, nás všechny k smrti vyděsilo. Místo pohybu desek jsme slyšeli bolestný lidský křik a pláč. Zpočátku jsme si mysleli, že zvuk vyvolalo naše vlastní vrtné zařízení. Následně, když jsme znovu vše seřídili, se ale naše nejhorší podezření potvrdilo. Křik a řev nebyl křikem a řevem jednoho člověka, byl to křik, řev a sténání milionů lidí,“ prohlásil o kolském vrtu vedoucí projektu, doktor Dimitrij Azzacov.

Někteří z geologů prý dostali tlumicí léky. Šlo o preparáty, které měly vymazat krátkodobou paměť. Tak se tehdy v Rusku léčily osoby, které utrpěly šok.

Někteří z geologů prý dostali tlumicí léky. Šlo o preparáty, které měly vymazat krátkodobou paměť. Tak se tehdy v Rusku léčily osoby, které utrpěly šok.

Tyto informace pak potvrdil i norský seismolog Bjoerne Nymmendal, jenž byl také členem výzkumného týmu v Kole. Podle něj byly slyšet z hlubin lidské hlasy, které všechny vyděsily k smrti. Z šachty pak údajně vyskočilo něco strašného, očím neviditelného, ale o to ještě děsivějšího. Dále také uvedl, že Sověti naléhali, aby se o celé situaci mlčelo. Sám dostal také několik výhružných dopisů. Mohly tedy vrtné soupravy narazit na opravdové peklo? Nebo se jednalo o nějaký zvláštní přírodní jev vyskytující se v zemských hlubinách? Anebo šlo o pouhý výmysl některých členů, kteří na vrtu tehdy pracovali? Proč by se ale nechal zdiskreditovat uznávaný odborník Azzacov a další členové?

Tajemná bytost přímo z pekla

Kromě hlasů měl Rusy vyděsit nejvíce právě onen záhadný úkaz. „Šlo o jakýsi zdroj svítícího plynu, který se zničehonic vyvalil z místa vrtu a byl obklopen jakýmsi zářivým oblakem ve tvaru netopýřích křídel,“ uvádí norský novinář M. Nummendal. „Bylo to něco tak neskutečného, že všichni Sověti křičeli hrůzou. Hned v noci byly na místo povolány sanitky a lidé dostali tlumicí léky. Šlo o preparáty, které měly vymazat krátkodobou paměť. Tak se tehdy v Rusku léčily osoby, které utrpěly šok.“

Jestli se v Kole skutečně stalo něco temného, se jen tak nedozvíme. V roce 1995 byl vrt zakonzervován a s ním byla prozatím utopená i naděje, že se někdy dozvíme víc. Jedinou možností tak zůstává vyvrtat úplně nový vrt. O něm nyní rokují Spojené státy a některé státy Evropské unie. Jeho cílem by pak bylo pokořit kolský vrt a získat tak další informace o zemské kůře. Tak snad se v budoucnu dozvíme něco víc…

Autor článku

tomrich

tomrich

Jsem obyčejný člověk zabývající se o paranormální jevy. Jsem student a mezi mé zájmy patří PC hry a zvládám základy grafiky v photoshopu a moc rád poslouchám metal.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Nikdo není neomylný a že zjistíme občas klamné informace, to se stane.. Bohužel disponujeme jen...

Tyto pyramidy nebyly nikdy objeveny, jde o novinářstkou kachnu, žádný vědecký článek nebyl o tom...

Ahoj. Obecná rada není těžká: stíny zahání světlo. Tedy: udržuj si doma světlo, čisto, pořádek....

Statistiky

 • 1
 • 41
 • 362
 • 13 326 262
 • 1 356
 • 672