ParaMag.eu

Loď s nákladem za miliardy: Kam zmizela Flor de la Mar?

 Rychlé zprávy

Loď s nákladem za miliardy: Kam zmizela Flor de la Mar?

Loď s nákladem za miliardy: Kam zmizela Flor de la Mar?
Březen 10
10:04 2018

Malacký průliv je již stovky let důležitou námořní tepnou. Právě tudy se plavili evropské lodě v honbě za ziskem z prodeje koření a dalších surovin, které se na Starém kontinentu vysoce cenily. Pro mnohá plavidla byla cesta osudnou, a mezi ně patřila i Flor de la Mar. Kam zmizela loď, na níž palubě má nacházet poklad v hodnotě více než dvou miliard eur?

Replika Flor de la Mar v Námornom múzeu v Malakke (Foto: Shutterstock)

Replika Flor de la Mar v Námořním muzeu v Malakka (Foto: Shutterstock)

Flor de la Mar, v překladu Mořský květ, plula pod portugalskou vlajkou. Šlo o takzvanou Karaku, typ plachetnice, který je spojen zejména se zámořskými objevy. Vážila 400 tun a začátkem 16. století brázdila světové oceány za účelem zvýšení zisku portugalské koruny.

Na obchod i do boje
Postavili ji v Lisabonu v roce 1502 a za svých časů byla jednou z nejkrásnějších Karak na Zemi. Během první plavby směřovala z portugalské metropole do Indie a v následujícím roce se vydala zpět do domovského přístavu. Do Evropy přivezla velké množství koření a tak není divu, že po vynucených opravách se opět vydala do Indie. Touha krále po zisku byla neukojitelná.

Cestu tam zvládla v pořádku, ale při návratu strávila téměř rok v Mosambiku kvůli opravám. Později se neúčastnila jen obchodu, ale sehrála významnou roli hned v několika bitvách.

V roce 1511 upřely Portugalci zraky k Melackému sultanátu. Jeho metropolí byla Malakka, v té době jedno z nejbohatších měst na světě. Flor de la Mar se stala jednou z lodí, které si měli nepřátele podrobit.

Portugalci slavili úspěch. Malakka se stala součástí jejich zámořské říše a k vítězné válce samozřejmě patřila i obrovská kořist, kterou naložili na Mořský květ. Portugalský král Manuel I. měl být spokojený, k nohám mu totiž měli složit více než 54 tun zlata.

Karaka však měla jednu nevýhodu: při maximálním zatížení se poměrně těžko ovládala. Navíc ji v průběhu let několikrát opravovali, což rozhodně nepřispělo k její bezpečnosti.

Drahé ztroskotání
Portugalskému námořnictvu se nikdy nepodařilo nashromáždit takové obrovské bohatství na jednom místě. Muži se těšili, že král bude s výsledky jejich aktivit mimořádně spokojený, Flor de la Mar se však do Lisabonu nikdy nedostala.

V listopadu 1511 Mořský květ vyplul z Malakka. O jeho dalším osudu víme jen z dobových zápisů, ve kterých stojí, že během plavby u pobřeží Sumatry se karaka dostala do bouře. Její posádka měla hledat útočiště na ostrově, narazila však na útesy a doslova se rozlomila na kusy. Loď, posádka i drahocenný náklad se ztratily pod hladinou. Kolují však legendy, že několik námořníků z Flor de la Mar přežilo a podařilo se jim část zlata zachránit, tyto teorie se ale nikdy nepotvrdily.

I proto se hledači pokladů už léta pokoušejí vrak Mořského květu najít. Mnozí tvrdili, že se jim to podařilo, své vyjádření ale nedokázali podložit důkazy. Například takový Bob Marx v roce 1992 prohlásil, že po třídenním pátrání Flor de la Mar objevil. Nedokázal to však nijak dokázat a než se mu podařilo vylovit i jen kus vraku, došly mu peníze a expedici musel zrušit.

Je pravděpodobné, že z lodi se nic nedochovalo. V daném regionu je moře bouřlivé a stovky let působení mořských proudů zřejmě Flor de la Mar navěky pohřbily pod nánosy bahna spolu se zlatým pokladem. Potápěči se zde kvůli téměř nulové viditelnosti nedokážou orientovat a tak se zdá, že ztroskotání Karaky zůstane navždy nevyřešenou záhadou. Pořádně drahou, přes dvojmiliardovou záhadou.

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Tak zrovna Nimrod byl profláklý hodně, tak zrovna tady bych zveřejnění lokality neřešil.. Spíš se...

Lepší příště nerikat lokality jak to každý dělá.. :( R....

Dobrý den, víme o tom, sledovali jsme to živě. Boural ho dle informací, co se...

Statistiky

  • 1
  • 4
  • 157
  • 12 946 976
  • 1 303
  • 653