ParaMag

Mohou být upíři mezi námi? 2. část

 Rychlé zprávy

Mohou být upíři mezi námi? 2. část

Mohou být upíři mezi námi? 2. část
Červenec 26
11:10 2014

Přinášíme druhé pokračování o upírech v České republice. Tentokrát se podíváme na Pražský hrad a do Vraclavi. První část ze Žďáru nad Sázavou si můžete přečíst zde.

Upíři na hradě!
O tom, že pohřby s jasnými známkami protivampírského opatření neprobíhaly jen na českém venkově, svědčí kostry ukryté u jízdárny Pražského hradu.
Hroby pocházejí nejspíše z 10.století. Jeden obsahuje kostru ženy s pevně svázanýma rukama a oddělenou hlavou, která byla ještě pro jistotu otočená čelem dolů. Nohy měla zatížené kameny.
Žena u sebe měla váček s lidskými zuby, což může nasvědčovat tomu, že byla spojována s praktikováním magie.
Další kostra patřila muži, který zřejmě upadl v nemilost vinou svého tělesného postižení. Muž měl totiž silně deformovanou páteř.
I jeho tělo bylo zatížené kameny a při sobě měl muž sáček s lidskými zuby. Podivné ovšem je, že všech 34 zubů mělo patřit jedinému člověku. Zdravý dospělý člověk má však zubů pouze 32! Že by na zvěstech o upírech bylo přece jen zrnko pravdy?

Vraclav – Upíři pohřbeni s kůlem v srdci
Legend, jejichž děj se točí kolem nelítostného upíra, je nespočet. Zcela nový rozměr příběhům dávají nálezy těl, na nichž byla prokazatelně provedena protivampírská opatření, a to mnohdy až notnou dobu po smrti. Znamenají nálezy hrobů upírů, že strašidelné příběhy se zakládají na pravdě? A jak si můžeme být jistí, že šlo o zásah proti upírům? Z kronik, úředních zápisů i dlouhodobého bádání archeologů jasně vyplývá několik společných znaků protivampírských zásahů. Patří mezi ně poloha na břiše či skrčená poloha, zavalování těla kameny, ucpávání úst (nejčastěji kamenem, železem, hlínou nebo mákem), probíjení kůlem nebo hřeby, násilné porušování těl a oddělování hlav, které někdy bývají umístěny mezi kolena nebo pohřbeny zvlášť. Dále je to střílení šípy do hrobu, zažíhání ohňů na hrobech nebo v nich a svazování mrtvých. Mnohdy jsou tyto úkony provedeny až dodatečně na již pohřbených tělech.

Ve Vraclavi byly nalezeny hroby tří upírů. Proč byla těla posmrtně zmrzačena?

Ve Vraclavi byly nalezeny hroby tří upírů. Proč byla těla posmrtně zmrzačena?

Zajistil kůl v srdci klid?
V květnu roku 1998 jsou ke staveništi ve Vraclavi (okres Ústí nad Orlicí), na němž má brzy vyrůst obytný dům, povolaní policisté a soudní znalec. Dělníci totiž odkryli kosterní pozůstatky celkem 11 osob a je nutné se přesvědčit, zda kostry nejsou mladší než 50 let, neboť by muselo být zahájeno vyšetřování možného zločinu. Později ale vychází najevo, že původ pozůstatků je datován do 11.století a mrtví zřejmě pocházejí z blízkého slovanského hradiště Vršovců. Nález obsahuje tři kostry, které vykazují charakteristické znaky zásahu proti vampírům. Ve dvou hrobech jsou pochovány jen hlavy a obě leží obličejem k zemi. Třetí osoba je pochována v poloze na břiše, hlavu má oddělenou od těla a v levé části hrudníku jsou znatelné stopy po kůlu. To znamená, že se domnělému upírovi, jak praví dávná doporučení, někdo pokusil vrazit kůl do srdce. Co tak hrozného se muselo stát, že byly na mrtvých tělech provedeny takové zásahy? A zamezilo to skutečně jejich úniku z hrobu? O tom se můžeme jen dohadovat.

Zdroj: Enigma 8/2014

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Námelovou hypotézu zpracovala paní M. K. Matossian a její první publikace na toto téma je...

H. P. Lowecraft byl velice vzdělaný a sečtělý člověk a mohl některé věci ve své...

Mě to připomíná spíš rotující nůž z mlýnku na maso....

Statistiky

  • 0
  • 4
  • 193
  • 13 049 938
  • 1 314
  • 658