ParaMag.eu

Mohou být upíři mezi námi? 4.část

Mohou být upíři mezi námi? 4.část

Mohou být upíři mezi námi? 4.část
Červenec 28
10:11 2014

Čelákovice: nejslavnější čeští upíři

Čelákovické pohřebiště upírů je největší vampírské pohřebiště ve střední Evropě. Kdokoliv se začne o problematiku nemrtvých zajímat, nasměruje své první kroky právě do této středočeské obce. Případ tamních upírů se po několika staletích znovu otevírá v roce 1966. Na místě zvaném Mrchovláčka stojí rodinný dům se zahradou. Jeho majitel František Zmek chce udělat výkop pro vodovod, při práci však narazí na lidskou kostru. Přivolaní příslušníci Veřejné bezpečnosti brzy zjišťují, že nález nma zahradě pana Zmeka je spíše úkolem pro archeology. Celkem je zde odkryto celkem 11 hrobů se 14 kostrami. Na všech jsou jasné známky protivampírského zásahu! Rychle se tak objasňuje i do té doby tajemný název Mrchovláčka. Je totiž pravděpodobné, že v dřívějších dobách při orbě dochází k odkrývání i dalších hrobů a pluh tak za sebou doslova vláčí mrtvá těla. Nemohlo by jít jen o obyčejné pohřebiště?

S rukama svázanýma za zády a useknutou hlavou. Tak byli pohřbení mrtví z Čelákovic.

S rukama svázanýma za zády a useknutou hlavou. Tak byli pohřbení mrtví z Čelákovic. Zdroj: google.cz

Nejhorší z upírů
Možnost, že Mrchovláčka je běžný zapomenutý hřbitov, je vyloučena. Běžný hřbitov se totiž nachází nedaleko. Někteří lidé tedy byli záměrně pohřbíváni mimo posvěcenou půdu. Proč? Jedna z teorií pracuje s myšlenkou, že jde o popravené zločince. Jenže vše nasvědčuje tomu, že máme co dočinění s klasickýmu protiupírskými opatřeními. V hrobech leží těla mužů i žen různého věku. Kostry pocházejí z přelomu 10. a 11. století. Mají oddělené hlavy, svázané ruce za zády. v hrobech jsou stopy po dřevěných kolících a jejich ústa bylya pravděpodobně zasypána. V dutině ústní jsou u několika jedinců stále patrné zbytky jakési mazlavé hmoty. Odborníci soudí, že mohlo jít o speciální magickou směs použitou při popravě. Mrtví jsou navíc uložení na bok čelem k západu tak, aby nemohli vidět východ slunce, o němž se dřívě věřilo, že upírům dává energii. Tři z těchto 11 hrobů leží dál, než ostatní. Jeden z mrtvých má v hrudi zaražený kolík. Zdá se, že tato trojice byla ze všech místních upírů ta nejstrašnější..

Jedinečný nález
Poctivá a několikanásobná opatření jsou provedena na všech kostrách! Protivampírských zásahů bylo na čelákovických tělech víc než na jakémkoliv jiném úajném upírovi. Zdá se, jako by si jejich vykonavatelé chtěli být skutečně jistí, že tito lidé už svůj hrob nikdy neopustí. Čeho se tak báli? Nález rázem nabývá celosvětového významu. “V odborné literatuře není doloženo žádné jiné podobné pohřebiště upírů, vždy šlko jen o jednotlivce,” uvádí archeolog Jaroslav Špaček (*1943), který se na výzkumu podivných hrobů v Čelákovicích podílí. Kostry jsou po prozkoumání vyzvednuty a uloženy v depozitáři čelákovického muzea, které dnes nabízí návštěvníkům expozici věnovanou tomuto nálezu. Stále ještě není vyloučeno, že pod povrchem Čelákovic či přilehlých obcí odpočívají těla některých dalších upírů. Různá pohřebiště jsou totiž odkrývána poměrně často. Dočkáme se někdy další podobné senzace?

Zdroj: Enigma 8/2014

BIO autora

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Související články

2 komentáře

 1. Jaroslav Špaček
  Jaroslav Špaček Srpen 18, 15:52

  Dobrý den,
  rád bych poopravil údaj o uložení kosterního materiálu. Ten je již řadu let deponován v depozitářích antropologického odd. NM v Praze. Po vyzvednutí byl v r. 1966 materál předán do antropologického odd. Archeologického ústavu ČSAV (tam i kol. dr. M. Blajerovou zpracován)a po založení antropologického odd. NM panem prof. MUDr. E. Vlčkem (v r. 1967) později do tohoto odd. předán. Odkazuji ještě na příspěvek: Poznámky k nové interpretaci pohřebiště s projevy vampyrismu a několik poznámek k otázce soudnictví městečka Čelákovic. Středočeský sborník historický 35, 2009; 185-208.

  Odpovědět

Napsat komentář

Váš email nebude veřejně zobrazen.
Povinná pole jsou označena *

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

PK

O lesu Bor připravuji samostatný web – https://www.lesbor.cz. Pokud by někdo chtěl dát zpětnou vazbu, [...]

Neváhali jsme záhadu malinko rozkrýt, co nás nakonec potkalo, a že se v lese opravdu [...]

Člověk už od nepaměti touží po magické schopnosti být neviditelným před očima jiných. V [...]

Statistiky

 • 0
 • 134
 • 185
 • 12 915 067
 • 1 302
 • 647