Mohou být upíři mezi námi? 5.část

Lysá nad Labem: úředníka nezastavila ani vlastní smrt
Tam, kde byl nalezen jeden hrob se znaky protivampýrské popravy, bude dříve či později pravděpodobně nalezen další. Kolik ještě může být v Česku neodhalených upírů? Jistou indicii podávají příběhy z Lysé nad Labem, sousedního města proslulých Čelákovic. Také Lysá je známa díky četným nálezům kosterních pozůstatků a celých pohřebišť, k nimž většinou dojde při stavbě či opravě místní komunikace. Pro město byla vyjímečná 90. léta. Podle vyprávění zde byl odkryt hrob, který lze zařadit mezi upírské. Protivampírské zásahy v tomto případě znamenaly přibití nebožtíka kovovými hřeby k silnému trámu. Vrážení hřebů do nohou dříve bývalo jedním z obvyklých opatření. Podobný zásah byl zaznamenán např. v Lochenici (okres Hradec Králové). Svědkové dokonce tvrdí, že mrtvý z Lysé měl znatelně výrazné špičáky. Důkazy pro to však neexistují.

V Lysé nadLabem a jejím okolí bylo odkryto několik významných pohřebišť. Může tu někde být pochován také upír Skuhrovský?  zdroj: google.cz
V Lysé nadLabem a jejím okolí bylo odkryto několik významných pohřebišť. Může tu někde být pochován také upír Skuhrovský?
zdroj: google.cz

Sledoval svůj pohřeb
Existuje však legenda, která popisuje skutečné řádění nemrtvého. Na počátku 19. století umírá v Lysé zámecký úředník Skuhrovský. Ten lidi trápí již před svou smrtí a po ní nechce přestat. Ještě než se jeho tělo dočká pohřbu, zjeví se Skuhrovský několika svědkům. “O půlnoci, když u jeho rakve drželi lidé stráž, pojednou přišel do místnosti, odkryl víko rakve a lehl si pod něj. Přátelé se rozutekli a zůstala tam jen jeho žena,” uvádí český spisovatel Martin Stejskal (*1944). “Několikrát ho spatřili na rynsku sedět na lavičce a dokonce mluvil k lidem.” Pohřeb se koná třetí den po smrti Skuhrovského. Když pohřební průvod vynáší jeho rakev, několik smutečních hostů jej spatřuje, jak se na průvod dívá vikýřem. A ani po pohřbu nemá klid. Lidé prý na hřbitově často nacházejí nějaký otevřený hrob. Nakonec je Skuhrovský vykopán a kat mu setne hlavu rýčem. Mohl být nějak svázán s nálezem z 90. let?

Zdroj: Enigma 8/2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *