ParaMag

Neuvěřitelné zmizení amerického farmáře: Fakt, nebo fikce?

 Rychlé zprávy
 • Zmizení Lynette Dawson: Vyřešení záhady po 38 letech? V lednu 1982 beze stopy zmizela v australském Sydney manželka a matka dvou dětí Lynette Dawson. Její zmizení se stalo místní záhadou, kterou nikdo neuměl rozluštit a ani vyšetřovatelé nerozlouskli...
 • Chtěla panenka Annabelle vraždit? Studentka Donna z amerického Connecticutu si užívá nevázaného života a studuje s cílem stát se zdravotní sestrou. Všechno ale zničí velká hadrová panenka, kterou obdrží od matky v roce 1970...
 • Pluto: NASA zveřejnila dech beroucí fotografie Dne 17.09.2015, NASA zveřejnila čerstvé fotografie z povrchu planety Pluto, které pořídila sonda New Horizons. Na fotografiích můžeme vidět ledová pohoří, povrchové mlhy a zmrzlý dusík....
 • 5 znamení přicházející smrti Blížící se smrt se prý předem ohlašuje. Nejen ti, kteří bojují s těžkou nemocí, ale i lidé, jejichž život ukončí náhlá tragédie, údajně dostávají šanci se na svůj blízký konec...
 • Bermudský trojúhelník ukrývá krystalové pyramidy Za použití sonaru, oceánograf Dr. Meyer Verlag, našel obrovské skleněné pyramidy v hloubce zhruba 2km. Za použití další technologie se podařilo vědcům identifikovat, že obě nalezené obrovské skleněné pyramidy jsou...

Neuvěřitelné zmizení amerického farmáře: Fakt, nebo fikce?

Neuvěřitelné zmizení amerického farmáře: Fakt, nebo fikce?
19 srpna
20:57 2019

Podivné zmizení lidí jsou nejen dnešní realitou, ale odehrávaly se i v minulosti, kdy však bylo mnohem méně úmyslných podvodů, jako je tomu dnes v čase dezinformací (hoaxů – dnes velmi zažité slovo) a konspirací. Podívejme se tedy na jeden příběh, o kterém se za velkou louží mluvilo desítky let. Skutečně se odehrál tak jak to popsali svědci nebo šlo jen o vymyšlenou fikci? Posuďte sami.

Poslední pohled farmáře
Podivuhodný příběh se odehrál na farmě několik kilometrů od amerického městečka Gallatin ve státě Tennessee 23. září roku 1880. V ten den nic nenasvědčovalo tomu, že na farmě se stane něco nevysvětlitelného, co na desítky let zaměstná různé badatele, kteří pátrali po pravdě.

Na farmě bydlel David Lang se svou manželkou a dvěma dětmi – 8-letým Georgem a 11-letou Sarah. V tento slunečný den se pan Lang jako obvykle procházel po pastvině, kde se pásl dobytek. Zastavil se při ohradě a zamával na manželku, která na něj křičela, aby si pospíšil, protože chtěla jít do města.

V tom David Lang, manželka i obě děti viděli, jak se k farmě blíží bryčka tažena koňmi. Seděl na ní Davidův švagr, místní právník August Peck a jeho kočí. David Lang na svého švagra ještě rukou zamával, udělal pár kroků a před zraky všech přítomných se doslova vypařil. Manželka zůstala šokovaná, děti začaly křičet a k místu, kde stál pan Lang se okamžitě vydal i jeho švagr na bryčce.

Doběhla tam i manželka s dětmi a všichni začali prohledávat místo, kde beze stopy zmizel. Na tom místě však nebylo kromě pole absolutně nic, žádný podzemní otvor, strom ani keř. Nikdo nechápal, jak jen tak z ničeho nic mohl zmizet. Zpráva o podivném zmizení místního farmáře se v okolí rozšířila rychlostí blesku. Do večera bylo na místě množství zdejších lidí, kteří hledali nezvěstného Davida Langa. Nikdo však nenašel ani nejmenší stopu, všichni byli absolutně bezradní.

Další pokračování příběhu
Všichni svědci záhadného zmizení Davida Langa byly tehdejšími úřady slyšení a bylo potvrzeno, že každý jeden očitý svědek viděl přesně totéž. Rovněž se zjistilo, že farmář se nikde na pastvině nemohl propadnout, protože celá je pokryta silnou vrstvou ornice. Nebyly tam žádné jámy ani výmoly. Další vyšetřování vůbec nic nepřineslo, David Lang byl prohlášen za nezvěstného. Nikdy neměl pohřeb, protože jeho manželka dlouhá léta věřila, že David se jednou vrátí domů.

K tomuto příběhu se však váže i jeho pokračování. Během jednoho dubnového večera roku 1881 si v blízkosti místa, kde zmizel David Lang, hráli jeho dvě děti. Všimli si, že na místě, kde naposledy viděli svého otce, se objevil několik metrů široký kruh vyšlapané zažloutlé trávy. Langova dcera Sarah vtom zaslechla slaboučký otcův hlas. Když na něj zakřičela, ozvala se i velmi slabá otcova odpověď, kdy volal o pomoc. O nějaký čas později tento hlas už nebylo slyšet vůbec.

Fakt, nebo fikce?
Někteří badatelé jsou přesvědčeni, že celý příběh je jen vymyšlený, protože o něm neexistují žádné písemné záznamy v dobových novinách. Rovněž nebyly nalezeny žádné informace a dokumenty, které by potvrzovaly existenci Davida Langa a jeho farmy u městečka Gallatin. Některá fakta však naznačují, že příběh o Davidu Langovi vycházel ze skutečné události, která se odehrála v červenci 1854 na plantáži při americkém městečku Selma ve státě Alabama.

Tehdy podobným způsobem zmizel muž jménem Orion Williamson a o tento případ se tehdy zajímal americký spisovatel Ambrose Bierce. Příběh byl zveřejněn v jeho knize – Can Such Things Be in 1909? Oba příběhy jsou téměř totožné, rozdílné jsou jen jména, roky a místa, kde se měli odehrát.

Byl tedy příběh o Davidu Langovi vymyšlený, ale podložený skutečným příběhem, který zdokumentoval Ambrose Bierce? Zdá se, že ano.

Jistý badatel jménem Robert Nash se obrátil na knihovnu v Tennessee, kde zjistil, že příběh o Davidu Langovi prý vytvořil známý podvodník Joseph Mulhattan, který se v roce 1889 zapojil do soutěže o nejlepší fiktivní příběh. Mulhattan však nevymyslel nový příběh, jen se seznámil s tím, který už před lety zveřejnil Ambrose Pierce. Změnil jen jména, čas a místo.

Později se pak příběh o Davidu Langovi rozšířil mezi lidmi až tak, že mnozí uvěřili v jeho pravdivost. O několik let už nikdo nevěděl, co je vlastně pravda, ale příběh se začal předávat z generace na generaci. Jak vidět, lež má skutečně krátké nohy, pravda vždy dříve nebo později vyjde najevo. Někdy to však trvá o něco déle.

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Nikdo není neomylný a že zjistíme občas klamné informace, to se stane.. Bohužel disponujeme jen...

Tyto pyramidy nebyly nikdy objeveny, jde o novinářstkou kachnu, žádný vědecký článek nebyl o tom...

Ahoj. Obecná rada není těžká: stíny zahání světlo. Tedy: udržuj si doma světlo, čisto, pořádek....

Statistiky

 • 0
 • 167
 • 243
 • 13 331 597
 • 1 358
 • 672