ParaMag

Neznámý jihoamerický lidoop nebo levný podvrh?

 Rychlé zprávy

Neznámý jihoamerický lidoop nebo levný podvrh?

Neznámý jihoamerický lidoop nebo levný podvrh?
28 srpna
23:55 2015

Slavná fotografie z roku 1917 vyvolává dodnes mezi odborníky otázky. Jedna část zoologů ji považuje za levný podvrh, a ta druhá dokonce až za chybějící článek v evoluci člověka. Jaký příběh se tedy skrývá za rozporuplnou fotografií z jihoamerické džungle?

Tajemná De Loysova opice

Když švýcarský geolog Françoise de Loys pátral v roce 1917 na venezuelské-kolumbijské hranici po ropných nalezištích, zahlédli jejich expedici dva vřískající neznámé tvory podobající se opicím, které začaly členy výpravy

2496377ohrožovat. Nejprve po nich začali házet své výkaly, a později se na lidi z výpravy chystali zaútočit. De Loys spolu s dalším členem výpravy proto neváhal, a několikrát na neznámé tvory vystřelil. Jeden z nich, zřejmě zraněn samec utekl a samice zůstala na zemi ležet mrtvá. Členové výpravy se shodli na tom, že takového lidoopa ještě nikdy neviděli. De Loys mrtvou samici pak posadil na bednu, holí jí podepřel hlavu a tak vznikla fotografie, která později obletěla celý svět a dodnes vyvolává mnohé spory. Proč? Zapomeňte na Yetiho, je zde kentským lidoop Fotografie v té době kdy vznikla, nebyla jediným důkazem existence neznámého lidoopa, protože de Loys se rozhodl mrtvou samici tohoto hominida přivézt do Evropy. Na celou expedici však na zpáteční cestě zaútočili jihoameričtí domorodci, kteří několika členů výpravy zabili a údajně vzali i bednu, ve které bylo uloženo tělo neznámého lidoopa. O fotografii se celý svět pak dozvěděl až o několik let později, když de Loys kolega, francouzský geolog George Montandon, našel v jeho deníku fotografii tohoto neznámého tvora.

Jaký tvor je na fotografii?
Fotka z de Loysovho deníku pak obletěla celý svět, a jak se ukázalo, mezi odborníky vyvolala obrovské množství sporů. Tvor, který byl na snímku zachycen, měl na výšku asi 160 centimetrů, a přesto se podle několika zoologů mělo jednat o stromovou kocovinu – chápan, který je rozšířen i v Jižní Americe. Problémem však byla jeho výška, protože běžný chápan dorůstá výšky jen asi 60 centimetrů, navíc opice na fotce neměla ani ocas, a tak se podle druhé skupiny zoologů nemohlo jednat ani o chápan. Jaký tvor je tedy na snímku? Mohla být fotografie zmanipulovaná a jde je2496379n o levný podvrh, jak si myslí někteří odborníci? Chtěl se de Loys jen nějakým způsobem proslavit? Americký kryptozoolog Loren Coleman si myslí, že za podvodem stojí Montadon, který nějakým způsobem fotografii zmanipuloval. K tomuto názoru se přikláněl i britský kryptozoologů Ivan Terence Sanderson, který tvrdil že v oblasti, odkud měl tento lidoop pocházet se tak velký primát nevyskytuje. Navíc Sanderson si myslel, že hlava tvora na fotce vypadá jakoby byla k tělu dodatečně přidána, a pozadí za ním jako kdyby bylo také upraveno. Jde tedy o levný podvrh, jak si tito a další odborníci myslí? Otázkou však je, nač by vlastně takový podvrh dělal švýcarský geolog?

Neznámé agresivní poloopice
Jihoameričtí domorodci, kteří žijí na hranicích Venezuely, Kolumbie a Brazílie však tvrdí, že v džungli žijí neznámé poloopice vysoké asi 1,5 metru, které jsou vůči nim velmi agresivní, občas zabíjejí muže a unášejí ženy. Domorodci jim říkají vasitri, síru, nebo di-di. O těchto poloopic se zmiňuje i německý geograf Alexander von Humboldt, který o nich slyšel na svých cestách po Jižní Americe. Mluvili o nich jihoameričtí indiáni i misionáři, kteří dokonce tvrdili, že tyto tvory používají primitivní nástroje, a staví si jednoduché příbytky. V roce 1996 byla do této oblasti vyslána expedice, která měla potvrdit nebo vyvrátit existenci tohoto neznámého primáta. Členové výpravy, mezi nimiž byly i zoologové se po pár měsících z Jižní Ameriky vrátili, a potvrdily, že tam skutečně žije neznámý větší a agresivní primát, jehož párkrát během výpravy viděli, a vypadal tak jako De Loysova opice ze slavné fotografie. Expedice však nepřinesla dostatečné důkazy o tom, že se jedná o nový druh primáta, a tak se dodnes jen spekuluje zda se v Jižní Americe opravdu mohou nacházet nikam nezařazení hominidé. Jak to tedy je se slavnou De Loysovou opicí z fotografie – je na ní zachycen neznámý a dodnes nezařazený lidoop nebo jde o levný podvrh?

Autor článku

tomrich

tomrich

Jsem obyčejný člověk zabývající se o paranormální jevy. Jsem student a mezi mé zájmy patří PC hry a zvládám základy grafiky v photoshopu a moc rád poslouchám metal.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

LV

Na Měsíci to váží šestkrát méně, takže 35kg, a k tomu čtyři široké pneumatiky, takže...

Ahoj , nechci nic ale vlkodlak se nepřizná ,že je vlkodlak . A to samé...

Nechci nic ale vlkodlak se nepřizná , že je vlkodlak lidi vzpamatujte se jo XD...

Statistiky

  • 0
  • 15
  • 255
  • 13 375 733
  • 1 372
  • 677