Záhady

Noc, kdy vybuchl Měsíc: Co viděli středověcí mniši?

18. června 1178 bylo pět mnichů v anglickém Canterbury zděšených. Večer se na obloze objevil zvláštní fenomén a noc vešla do dějin jako “ta, kdy vybuchl Měsíc”.

Navštivte také:
Loď duchů SS Baychimo: Plaví se oceány i dnes?

Kronikář Gervase z místního kláštera uvedl, že Měsíc měl právě srpovitý tvar a zdálo se, jako by se jeho vrchní část rozpadla na dvě. “Z pukliny vyšlehla ohnivá pochodeň a plameny a jiskry vyletěly na velkou vzdálenost,” zapsal kronikář. “Spodní část Měsíce se zatím vlnila jako raněný had, ale pak se vrátila do původního tvaru. Úkaz se opakoval tucetkrát a možná i více, plameny šlehaly jednou silněji, jednou slaběji. Když bylo po všem, Měsíc se zbarvil dotmava.”

Gervasovy zápisky byly staletí zapomenuty, dokud je v 70. letech 20. století znovu neobjevil geofyzik Jack Hartung z Newyorské státní univerzity. Od těch dob kronikářova tvrzení fascinují astronomy. Hartung například předpokládal, že mniši pozorovali náraz asteroidu do povrchu Měsíce, možná ten, po kterém zůstal kráter o průměru 22 kilometrů, dnes známý jako kráter Giordano Bruno.

Navštivte také:
Zamotaný případ čtyř nezvěstných: Zmizeli beze stopy

Tato hypotéza má ale několik háčků. Kráter Giordano Bruno má totiž podle astronomů věk jeden až deset milionů let. Kdyby ho vytvořil asteroid v roce 1178, ještě i dnes by byla jeho teplota vyšší než teplota zbytku povrchu Měsíce. Nic takového ale vědci v oblasti kráteru nepozorují. Je stejně chladný jako jeho okolí.

Po dopadu takového obrovského asteroidu na povrch Měsíce by se také uvolnilo obrovské množství větších i menších úlomků, které by v průběhu následujících dní pronikaly přes atmosféru Země. Pokud by tedy mniši viděli náraz asteroidu, kronikář Gervase by si zřejmě zapsal i výskyt neobvyklých a hojných meteoritických rojů během následujících nocí. Nic takového se však nevyskytuje nejen v Gervasových zápiscích, ale ani v žádných jiných dokumentech z jiných koutů světa, které se datují do roku 1178.

Navštivte také:
Tragický příběh matky a dcery, který skončil vraždou

Co tedy mniši viděli? Astronom Paul Withers z Arizonské měsíční a planetární laboratoře si myslí, že viděli vniknutí asteroidu do zemské atmosféry. Shodou okolností se tak stalo přesně před měsíčním diskem a zbytek už doplnila fantazie svědků.

Otázkou je, zda mniši vůbec něco viděli, protože 18. června 1178 měl být Měsíc v novu. Zapsal si tedy kronikář špatný datum, nebo si celou příhodu vymyslel? I to je možné, protože srpovitý Měsíc byl již v těch časech dobře známým symbolem islámu. A protože v těch dobách probíhaly křižácké výpravy a boje o Svatou zemi, je možné, že Gervase si vše vymyslel v rámci propagandy, a že odpálený Měsíc měl symbolizovat zkázu islámu. Pravdu se však zřejmě nikdy nedozvíme.

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button

Bylo zjištěno blokování reklam

Prosíme, vypněte blokování reklam pro tento web. Reklamy nám pomáhají s provozem webu. Děkujeme.