Pařížské zrcadlo smrti

Občas se v novinách vyskytnou i velmi bizarní zprávy. V roce 1997 byla ve vícero francouzských novinách uveřejněna zpráva, která mnoho lidí překvapila, vystrašila, ale i velmi pobouřila. Z policejního skladu bylo ukradené zrcadlo, které je prý pro každého člověka smrtelně nebezpečné. Co může být na nějakém zrcadle nebezpečné? Proč se ho lidé mají bát?

Prokleté zrcadlo
Říká se, že rozbité zrcadlo znamená sedm roků neštěstí, ale zrcadlo, o kterém se ve francouzských novinách psalo bylo údajně ješte nebezpečnejší. Ve zprávě se psalo:

„Obracíme se na všechny starožitníky a milovníky uměnía s důležitým upozorněním. Před několika dny bylo z policejního skladu odcizeno několik starožitných předmětů. Mezi nimi bylo i historické zrcadlo, na jehož rámu je na zadní straně vyražena signatura Louis Arpo, 1743. Nekupujte prosím tento předmět, neberte ho do zástavy a nepohybujte se v jeho blízkosti. Jedná se o smrtelně nebezpečný artefakt, který už zapříčinil smrt nejméně 38 osob.“

Není divu, že tato zpráva mnohé velmi rozhořčila a ptali se, jak je vůbec možné, uveřejnit takovýto divný text. Později vyšlo najevo, že za zprávou stojí vedoucí pařížské společnosti Asociace starožitníků Emil Freinet, který měl k tomu vážný důvod. Zrcadlo v roce 1743 vyrobil pařížský mistr Louis Arpo, který kromě umění studoval i černou magii, byl členem okultních společností a účastnil se i satanistických mší. A podle všeho i jeho zrcadlo, kterému se říkalo Zlatí andělé – v horní části pozláceného dřevěného rámu se nacházeli dva anděli, bylo údajně spjato s černou magií.

Způsobuje zrcadlo smrtZpůsobuje zrcadlo smrt?
Prvním známým vlastníkem zrcadla byl bohatý řecký bankéř Kirakos Gandzaketz, který si ho umístil do svého pařížského domu. Zrcadlo si koupil někdy v létě roku 1769, ale už 30. září se jeho bezvládné tělo našlo na lesní cestě blízko jeho opuštěného kočáru. Policisté nenašli žádné známky násilí a tak případ uzavřeli jako přirozenou smrt. Zrcadlo se za pět let dostalo až na královský dvůr k mladé královně Marii Antoinette, která si ho podle mnoha svědectví znenáviděla.

Mluvilo se totiž o tom, že v něm zahlédla popravné lešení s gilotínou a jakousi ženu v bílých šatech, kterou vedou na smrt. Zrcadlo po tomto incidentu dala okamžitě odstranit. Jak se ukázalo o několik let později, v zrcadle viděla královna sama seea – zemřela pod gilotínou. Další zprávy o zrcadle jdou až z roku 1852, kdy si ho v obchodě s uměleckými předměty koupilo francouzské kníže D´Aubert. Na jaře roku 1853 však také zemřel. O život přišel při souboji s jiným šlechtieom po banálním sporu. Zrcadlo se pak dostalo podle závěti k jeho dvacetileté neteři Laure Noelové. Ani ta si ho ale dlouho neužila a o několik dní později ji našli v jejím domě mrtvou.

Ležela před zrcadlem a příčinou smrti bylo krvácení do mozku. Zrcadlo se takto dostalo za dalších padesát let  k dalším majitelům (celkově jich bylo 34), ze kterých všichni za záhadných okolností zemřeli. Od roku 1910, kdy zemřela tříčlenná rodina, která toto zrcadlo vlastnila, byl tento podivný artefakt umístěný do policejního skladu. Navzdory tomu, že se lidé zrcadla začali opravdu bát, nikdo se ho neodvážil rozbát. Na zrcadlo by se bylo možná i zapopmnělo, ale v roce 1997 ho z policejního skladu někdo ukradl a podivný příběh se díky oznámení v novinách opět dostal mezi lidi. Nikdo momentálně neví, kde se toto tajemné zrcadlo nachází. Mohlo skutečně zrcadlo zabíjet? Nebyly všechny úmrtí ve spojení se zrcadlem čistě náhoda?

Hledá se příčina úmrtí
Mnozí se snažili vysvětlit záhadná úmrtí, které prý zrcadlo způsobilo. Okultisti si například mysleli, že zlatí andělé, kteří se nacházejí v rámu zrcadla, odčerpávají z človeka auru. Další si zase myslí, že v zrcadle je díky černé magii nahromaděné mnoho negativní energie, která ovlivňuje jeho nejbližší okolí a každý člověk v jeho blízkosti pociťuje nervozitu, neklid a různé psychózy, které následně vedou až ke smrti. Odborníci si ale myslí, že za vším se skrývá škodlivá odrazová plocha zrcadla, která se až do 19. století pokrývala amalgámem, který obsahoval až 30% rtuti.

A právě rtuť, která je toxická mohla podle odborníků postupným vdechovaním způsobit až smrt majitelů tohoto zrcadla. Rtuť totiž po delším vdechovaní způsobí poruchy srdečního rytmu a krevního tlaku, což vede k infarktu nebo mozkové mrtvici.  Záalo by se, že záhada smrtícího zrcadla je vyřešená, ale opak je pravdou. Člověk, který by zomřel na následky rtuťových výparů v takovém množství jako například ze zrkadla, by je musel vdechovat nejméně pět až deset let. Oběti tajemného zrcadla ale někdy umřeli už po pár dnech, případně týdnů. Mohli být rtuťové výpary ze zrcadla Zlatí andělé v takovém množství, že by způsobily smrt mnohem dřív nebo se za záhadnými úmrtími vlastníků zrcadla skrývá úplně něco jiné?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *