Paranormal

Raynham Hall: Záhada Hnědé paní

Raynham Hall: Záhada Hnědé paní

Raynham Hall: Záhada Hnědé paní
Květen 08
16:56 2015

Nejslavnější a nejpovedenější fotografie ducha 20. století vznikla v anglickém sídle Raynham Hall. Od jejího pořízení v roce 1936 nikdo nedokázal, že by šlo o podvrh.

Je to krásná, ale trochu zlověstná stavba, jak jen staré šlechtické paláce v sychravé Anglii umějí být. Má ale neopakovatelné kouzlo a právě to přijeli 19. září 1936 zachytit dva profesionální fotografové Hubert C. Provand a Indre Shira.

Raynham Hall stojící v srdci hrabství Norfolk měli vyfotit pro chystané vydání realitního magazínu Country life. Zatímco Indre pracoval v přízemí, Provand se chystal zvěčnit schodiště. Náhle si všiml mlžného oblaku, který se vznášel nad schody. ,,Foť to!” zakřičel na něj Indre, čímž kolegu vytrhl z němého úžasu. Provand rychle zmáčkl spoušť a stal se autorem legendární „duchařské” fotografie.

Do poslední chvíle si tím ale nebyl jistý, podivný oblak zmizel stejně rychle, jako se objevil. Až když snímek rozechvělými prsty vyvolal, mohl si oddechnout. Přízrak ženského těla scházejícího ze schodů tam skutečně byl.

Odhalená nevěra
Starousedlíky ale zvěst příliš nepřekvapila. O duchovi věděli už dlouhá léta. Prý jde o přízrak lady Dorothy Walpole (1686–1726), manželky majitele panství Charlese Townshenda. Muž jí přišel na nevěru a podle jedné verze ji nechal uvěznit v jejích komnatách, takže už nikdy nespatřila své děti. Osamělá a nešťastná žena pak zemřela na neštovice. Existuje ale i druhá varianta. Rozběsněný muž nevěrnou manželku napadl a srazil ze schodů, přičemž si zlomila vaz.

Od té doby prý její duše nenašla pokoj, bezcílně bloumá po chodbách rozlehlého domu a hledá své děti. Podle barvy šatů, které měla Dorothy na svém portrétu v domě, se jejímu přízraku začalo říkat Hnědá paní.

Portrét bez očí
Provandův snímek zkoumala řada odborníků. Jedním z prvních byl Alan Murdie, člen britské společnosti pro psychický výzkum. Fotku označil za zdařilou dvojitou expozici, tedy padělek. Jiný expert, Thurston Hopkins, však kritikům sebral vítr z plachet. Svou analýzou z roku 1967 systém dvojité expozice zavrhl. S podobným výsledkem dopadly i všechny novodobé rozbory. Zdá se, že fotka je skutečně pravá.

V archivech se navíc našla řada zpráv o pozorování Hnědé paní. Jedna dokonce pochází od budoucího anglického krále Jiřího IV., který v Raynham Hall pobýval koncem 18. století. Jedné noci spatřil u nohou své postele průsvitnou bledou postavu.

Roku 1835 se jistý plukovník Lotus setkal s duchem ženy, která měla místo očí jen prázdné důlky. S tímto tvrzením koresponduje událost z roku 1904. Tehdy se měl portrét lady Dorothy prodat v aukci. Když ho zřízenci sundali ze zdi, zjistili, že šlechtična nemá oči, i když původně na obrazu nechyběly.

Přízrak Hnědé paní dodnes nedává spát lovcům záhad. Její přízrak se stále zjevuje, naposledy jej svědci viděli v roce 2003.

BIO autora

tomrich

tomrich

Jsem obyčejný člověk zabývající se o paranormální jevy. Jsem student a mezi mé zájmy patří PC hry a zvládám základy grafiky v photoshopu a moc rád poslouchám metal.

Související články

0 komentářů

Žádný komentář!

Zatím zde není žádný komentář. Chcete být první?

Napište komentář

Napsat komentář

Váš email nebude veřejně zobrazen.
Povinná pole jsou označena *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategorie zpráv

FaceBook

TOPlist

Ankety

Líbí se vám nasazený vzhled magazínu?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Poslední komentáře

vlkodlaci niesu takí akí si myslíte sú uplyne iní a to že sa tak [...]

Nalezené gramatické chyby byly opraveny, ale ve slovech, které zmiňujete, chybu nevidím :) [...]

Dobrý den, mohu se zeptat na vaše zdroje ze kterých jste čerpal? [...]

Já jen jako dítě asi 9 let viděla jsem v noci projít kolem postele,kde jsem [...]

Mb

Sice nikdo neni dokonaly,ale napr. poly a vlady snad nikdy nebudou s i, ale s [...]

Nat

Cameronovo sadistických praktikách... To jako vážně? [...]

Statistiky

  • 0
  • 29
  • 216
  • 12 593 152
  • 1 329
  • 635
Vážený uživateli Adblocku, prosím deaktivuj si rozšíření na našem webu. Výtěžek z reklamy nám slouží pro chod našeho hostingu. Děkujeme