ParaMag

Sakkárský ptáček: výtvor mimozemšťanů nebo dětská hračka?

 Rychlé zprávy

Sakkárský ptáček: výtvor mimozemšťanů nebo dětská hračka?

Květen 24
19:11 2014

Je to záhada, anebo jen omyl pseudovědců?

V dokumentu Vetřelci dávnověku se dlouze mluví o pozoruhodné ukázce egyptské minulosti – tzv. sakkarském ptáčkovi. V seriálu záhadologové upozorňují na to, že jde o velmi neobvyklý předmět a z aerodynamiky jeho křídel odvozují, že jde přinejmenším o větroň, v lepším případě dokonce o kosmickou loď. Jaký je pohled konzervativní vědy na tento artefakt?

Rozhodně méně explozivní. Egyptologové neviděli v sakkarském ptáčkovi záhadu nikdy. Jde podle nich zřejmě o zobrazení nějakého dravce, pravděpodobně sokola. Toho Egypťané stvárňovali velmi často – už jen proto, že jeho podobu nosili dva významní bohové – Horus a Re. Výjimečný je jen materiál: zase tolik dřevěných předmětů se z doby kolem roku XXX do dneška nedochovalo.

I egyptologové a archeologové však bojují s tím, aby vysvětlili účel sakkarského ptáčka. Teorií je mnoho, ani jedna však nepřináší jednoznačné důkazy. A pak se divte, že se problému chopili záhadologové… Nejčastěji se tvrdí, že mohlo jít o základ vějíře; tedy na těle a křídlech ptáčka byla zřejmě připevněná péra, pravděpodobně pštrosí nebo paví.

Protože jsou archeologové poctiví vědci, podívali se i na spekulativní vysvětlení, o němž se mluví v seriálu Vetřelci dávnověku. I to je důkazem jeho úspěchu – kdyby nebyl tak úspěšný, asi by se teoriemi v něm vznesenými nikdo moc nezabýval. Testy ale dopadly velmi jednoznačně. Ukázalo se, že sakkarský ptáček nikdy létat nemohl. Pouhá ideální aerodynamika k letu nestačí; problémem je především velká váha ptáčka. Pokud by byl vyroben z jakéhokoliv známého materiálu, okamžitě by se zřítil…

Sakarského ptáčka zkoumal také známý výrobce leteckých modelů Martin Gregorie. Zjistil, že nikdy neměl ocasní plochu – a bez ní by rozhodně nikdy nevzlétl. Také přeměřil obě křídla a objevil, že jsou různě dlouhá – to znamená, že tento model nikdy nelétal.

Jihoamerická letadla z doby před Kolumbem

Stejně skeptický je pohled klasické vědy na podivné předměty připomínající letadla nalezené v Jižní Americe. To, že by mohly připomínat letadla, je jen záležitost představivosti lidí z 20. století. Stejně tak dobře totiž předměty připomínají roztodivné jihoamerické motýly nebo kolibříky. Mezi ufology se najde jen málo expertů na faunu a flóru Nového světa. A to ani nepočítají s tím, že třeba indiánští umělci mohli vytvářet umělecké předměty podle vzorů, které nikdy neviděli. Podobně by se totiž dalo říct, že evropští umělci středověku malovali tanky – jenže oni jen dávali na plátno popis nosorožce, kterého sami nikdy neviděli…

Nabízí se samozřejmě klasická otázka: proč by měla technika návštěvníků z vesmíru připomínat právě techniku 20. a 21. století? Jestli cizinci opravdu Zemi v dávnověku navštívili, proč by měla jejich výbava vypadat jako ta naše – která ovšem neumožňuje překračovat mezihvězdné vzdálenosti? Odpověď na tuto otázku vám žádný příznivec konspirativních teorií nikdy nedá. A asi je to dobře, protože svět bez záhad by byl trošku nudný – byť jsou ty záhady tak trošku přitažené za vlasy…

Autor článku

tomrich

tomrich

Jsem obyčejný člověk zabývající se o paranormální jevy. Jsem student a mezi mé zájmy patří PC hry a zvládám základy grafiky v photoshopu a moc rád poslouchám metal.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Námelovou hypotézu zpracovala paní M. K. Matossian a její první publikace na toto téma je...

H. P. Lowecraft byl velice vzdělaný a sečtělý člověk a mohl některé věci ve své...

Mě to připomíná spíš rotující nůž z mlýnku na maso....

Statistiky

  • 0
  • 4
  • 193
  • 13 049 940
  • 1 314
  • 658