ParaMag.eu

Slovenský biskup předpověděl smrt následníka rakouského trůnu

 Rychlé zprávy

Slovenský biskup předpověděl smrt následníka rakouského trůnu

Slovenský biskup předpověděl smrt následníka rakouského trůnu
Květen 20
08:04 2018

Je všeobecně známo, že atentát na rakouského arcivévodu, následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku Žofii se pokládá za jednu z událostí, které vedly k rozpoutání 1. světové války. Málokdo však zná tajemnou příhodu, která vyšla najevo 17 let po sarajevském atentátu. Stojí za ní slovenský biskup Josef Lány, který byl učitelem Františka Ferdinanda. Právě jemu se totiž jen pár hodin před zavražděním rakouského arcivévody a jeho manželky zdál sen, který celou událost předpověděl.

Tajemný sen, který se stal skutečností
Slovenský biskup Josef Lány, který se narodil v obci Nitrianske Pravno se stal v roce 1900 společníkem a učitelem maďarštiny rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d’Este. Předtím působil jako profesor teologie v Banské Bystrici a dokonce byl i tajným papežským komorníkem. Zemřel v roce 1931 v rumunském městě Oradea. A právě krátce po smrti Josefa Lányho vyšlo najevo, že jen pár hodin před atentátem na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku Žofii se mu zdál sen, ve kterém zjistil, že František Ferdinand a jeho manželka Žofie jsou již po smrti.

Sám biskup o tom napsal i do vídeňských novin, které však o této tajemné příhodě informovaly veřejnost až po biskupovy smrti v roce 1931. Pro noviny Josef Lány napsal, že 28. června 1914 se ve Vídni o půl čtvrté ráno vzbudil z velmi špatného a krvavého snu. Zdálo se mu, že stojí u stolu a prohlíží si došlou poštu. Když vzal do ruky list s červeným okrajem a s černou pečetí, byla na něm adresa arcivévody Františka Ferdinanda.

Na listu byl obrázek úzké ulice, nad ním modrá obloha a řada domů. Ulicí jelo auto, ve kterém seděl arcivévoda se svou manželkou Žofií, oproti nim byl generál a u řidiče další důstojník. Po obou stranách ulice bylo mnoho lidí. Pod obrázkem byl tento text:

Vaše biskupská milost, milý Lányi. Oznamuji Vám, že jsem padl dnes se svou paní v Sarajevu jako oběť atentátu. Poroučíme se Vašim zbožným modlitbám a prosíme Vás, abyste zachovali našim ubohým dětem lásku a věrnost jako dosud. Nejsrdečnější pozdravy Vám posílá Váš arcivévoda František Ferdinand. V Sarajevu, 28. června 1914 o půl čtvrté hodině ráno.

Špatná předtucha se naplnila
Biskup Josef Lány podle svých slov vše to co ve snu viděl zapsal na papír a celý rozrušený okamžitě šel sloužit mši za Františka Ferdinanda a jeho manželku. Nikdo tehdy nechápal proč to dělá. Když však před mší řekl svým nejbližším spolupracovníkům, co se mu zdálo, všichni byli z toho v šoku.

V domácí kapli pak odsloužil mši a jak sám biskup Lány napsal: “Celý den uběhl v strachu a obavách, až mi konečně telegram z Vídně přinesl tu strašnou zprávu, že obě Výsosti byly v Sarajevu zavražděny.”

Dá se nějakým způsobem vysvětlit, jak je možné, že biskup Josef Lány viděl ve snu přesně to, co se odehrálo jen o pár hodin později, když budeme věřit všemu co sám biskup tvrdil?

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Tak zrovna Nimrod byl profláklý hodně, tak zrovna tady bych zveřejnění lokality neřešil.. Spíš se...

Lepší příště nerikat lokality jak to každý dělá.. :( R....

Dobrý den, víme o tom, sledovali jsme to živě. Boural ho dle informací, co se...

Statistiky

  • 1
  • 6
  • 157
  • 12 946 980
  • 1 303
  • 653