Smolné číslo 191? Havarovalo už pět letadel

Smolné číslo 191? Havarovalo už pět letadel

Za ďáblovo číslo se považuje 666, jenže v letecké dopravě je to docela jinak. Zdá se, jakoby smůlu přinášelo číslo 191. Až pět letů s tímto označením již skončilo tragicky.

Navštivte také:
Kdo zabil známého herce? Případ je dodnes neobjasněný

Některé aerolinie už z pověrčivosti přestaly své lety označovat číslem 191. Od 60. let už havarovalo pět strojů a při každé z nehod došlo k úmrtím. Někdy jich byly dokonce až stovky. Podívejme se na tyto katastrofy blíže.

Aeroflot 191
První vážnou nehodou letu s označením 191 byla havárie Iljušin Il-18 sovětské letecké společnosti Aeroflot. Došlo k ní 5. března 1963 a příčinou byla prachová bouře a fakt, že piloti se rozhodli letět i přes ni. Porušili předpisy a výsledkem byla havárie nad dnešním Turkmenistánem, při níž zahynulo 12 osob. Dalších 42 lidí, kteří se nacházeli na palubě, přežilo.

X-15
V pořadí 191. let experimentálního letadla X-15 skončil 15. listopadu 1967 smrtí pilota Michaela J. Adamse. Stroj ve výšce 14 kilometrů opustil své mateřské letadlo a měl vystoupit do co největší výšky. Díky těmto letadlům NASA testovala aerodynamiku ve velkých výškách a výrazně se podepsali na vývoji raketoplánů. Během 191. letu X-15 se Michael J. Adams dostal do výšky 81 tisíc metrů, tam však začal mít problémy s ovládáním stroje. Při následném klesání se pilot dostal do nekontrolovatelného spinu a pozdější vyšetřování ukázalo, že na Adamse působilo obrovské přetížení. Ve výšce 20 kilometrů se letadlo doslova roztrhlo nad kalifornským městečkem Johannesburg.

Navštivte také:
Bodomské vraždy: Nevyřešená záhada kriminalistiky

Let Prinair 191
24. června 1972 se v Portoriku zřítilo letadlo místních aerolinií Prinair. Na palubě bylo 20 lidí, pět z nich nehodu nepřežilo. Příčinou byla hustá mlha i chyba pilota.

Let American Airlines 191
Nejhorší letecká nehoda v dějinách USA se odehrála 25. května 1979. Zemřelo 271 lidí na palubě letadla a další dvě osoby na zemi. Již během startu ze stroje odpadl jeden motor, ale piloti nemohli vzletový manévr přerušit a dostali se do vzduchu. Měli sice těžce poškozené levé křídlo, ale přístroje jim nic nenaznačovaly. Snížily tedy podle krizového manuálu rychlost na minimum, poškozené křídlo však nemělo dostatek vztlaku a stroj se zřítil.

Navštivte také:
VIDEO: Oběti hledal i v reality show: Rodney Alcala mohl zabít až 130 lidí

Let Delta Airlines 191
2. srpna 1985 došlo k další nehodě letu s označením 191. Stroj krátce před přistáním zasáhl takzvaný downburst, tedy silný sestupný proud vzduchu. Letadlo se zřítilo asi 1,5 kilometru před přistávací dráhou a během nehody zemřelo 137 osob.

Let JetBlue 191
K zatím poslednímu incidentu, při kterém naštěstí nikdo nepřišel o život, došlo 12. března 2012. Kapitán letadla se psychicky zhroutil, druhému pilotovi se ho však podařilo vylákat z kabiny a následně zamknout dveře. Kapitán následně pasažérům říkal nesouvislé věty o Ježíši, Středním východě a Al-Káidě. Pasažéři ho zadrželi a připoutali k sedadlu, zatímco druhý pilot se strojem bezpečně doletěl do cíle. Číslo 191 tedy očividně nepřináší letadlům štěstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *