Tajemná mince z Maine: Obchodovali Evropané s Amerikou před Kolumbem?

O Kryštofu Kolumbovi se děti ve školách učí jako o prvním Evropanovi, který objevil Ameriku. Jeho úspěch měl později vést ke kolonizaci kontinentu velmocemi se starého světa. Kolumbus však na prvenství nemá nárok. Existuje totiž několik artefaktů, které poukazují na mnohem starší obchodní kontakty Evropy a Ameriky. Jedním z nich je i pence z Maine.

Důkazy o tom, že Ameriku objevili Vikingové, lze mimo jiné nalézt i v literárních dílech. Ságy o Vinland tvoří dva texty, které vznikly na Islandu někdy v 13. století, a popisují plavby seveřanů do Ameriky. Existují i ​​archeologické důkazy, například vykopávky v lokalitě L’Anse aux Meadows v kanadské provincii Newfoundland. Je jisté, že zde začátkem druhého tisíciletí existovala osada Vikingů, všichni však zahynuli při bojích s domorodci.
>>img

Úplně přesně se však dá určit pouze věk takzvané Pence z Maine. Minci objevil 18. srpna 1957 amatérský archeolog Guy Mellgren v lokalitě Goddard, která se nachází na místě staré osady původních obyvatel Ameriky. Až o téměř 20 let později se ale ukázalo, jaká významná ve skutečnosti mince je. Spolu s dalšími 20 tisíci předměty ji totiž dostalo do daru Mainské státní muzeum, kde se podrobila zkoumání.

Vědci ji zpočátku považovali za anglickou penci z 12. století, kterou do Ameriky přivezli první kolonisté. V roce 1978 ale specialista z Londýna tuto teorii vyvrátil. Tvrdil, že jde o norskou minci, a tak ji pro změnu začali zkoumat odborníci z Osla. A ti skutečně potvrdili, že pochází z jejich domoviny a je mnohem starší, než se myslelo. Minci vyrazili v letech 1065 až 1080 během vlády krále Olafa III., ale v oběhu byla i v 12. a 13. století. A právě z tohoto období pocházejí ruiny osady v lokalitě Goddard, kde penci z Maine poprvé našli.

Existuje několik vysvětlení, jak se sem dostala. Lokalita Goddard mohla být v minulosti velkým obchodním uzlem, kam jezdili vyměňovat zboží i domorodci z Grónska. Možná se nějakým způsobem dostali k minci od Vikingů a později ji vyměnili v Goddardu. Je však klidně možné, že Vikingové v tomto období udržovali sporadické obchodní kontakty s Amerikou.

Když do Ameriky dorazil Kolumbus, způsobil tím podstatně větší dějinný zvrat než Vikingové v 11. století. Dodnes se však uvažuje pouze o tom, že seveřané v Americe založili osadu a později, když byla zničena, už o Ameriku nejevili zájem. Je však možné, že s jiným kontinentem udržovali obchodní vztahy i v následujících stoletích? Důkazy, které by to s jistotou potvrdily, zatím chybí. První vlaštovkou však může být právě záhadná Pence z Maine.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *