ParaMag

Tajemné sardinské nuragy

 Rychlé zprávy

Tajemné sardinské nuragy

Tajemné sardinské nuragy
21 srpna
13:51 2013

1494727Sardinie, která je druhým největším ostrovem ve Středozemním moři patří již dlouhá desetiletí mezi nejnavštěvovanější italské dovolenkové destinace. Tento ostrov vyhledávají všichni ti, kteří si chtějí odpočinout od shonu velkoměst v lůně krásné přírody. Lákadlem ostrova jsou kromě tiché horské krajiny a nádherných pobřeží i kamenné věžovité stavby z doby bronzové – nuragy.

Tajemná kultura nuragů
Nejtypičtějším znakem Sardinie je tajemná megalitická architektura, která je přiřazována k ještě záhadnejšímu národu nuragů. Archeologové si myslí, že nuragové pravděpodobně na Sardinii přišli ze severní Afriky někdy kolem roku 1855 před Kristem, ale ani to není moc jisté, protože nepoužívali žádné písmo. Celý jejich národ je odjakživa opředený jakýmsi neproniknutelným tajemstvím.

Jediné, co o nich odborníci vědí je to, že byli převážně pastýři, a stavěli velmi zajímavé kamenné věžovité stavby nazývané nuragy. Po celém ostrově se jich nachází téměř sedm tisíc, a nikdo dosud neobjasnil, k čemu vlastně sloužily. Mohli se totiž využívat jako obydlí, jako pevnosti k obraně ostrova, ale mohla to být i královská sídla nebo chrámy. Každý z nurag má kulatou základnu, která se směrem k vrcholu zužuje a zaobluje. Výška věží se pohybuje od tří do deseti metrů, výjimečně však byly vysoké i dvacet metrů.

Zajímavostí je, že starověcí stavitelé při stavbě nuragů nikdy nepoužívali žádnou maltu, přesto měli vnitřní prostory klenby, ale i schody, po kterých se dá ještě i dnes vystoupit. Vstup téměř do každé věže je na úrovni země, jen výjimečně je vyvýšený, a většinou orientovaný k jihu.

Žádné stopy po dveřích se nenašli, archeologové si však myslí, že byly buď dřevěné nebo kamenné. Vnitřní prostory nuraůg se liší, někde schody začínají v malé chodbičce, která vede od vchodu, v jiných nurazích se však schody začínají až ve vnitřních prostorách, kde schodiště nezačíná přímo od podlahy, ale až ve výšce několika metrů.

Postupem času si starověcí stavitelé nuragy rozšiřovali, až vznikaly nuragové komplexy s velmi zajímavými půdorysy. Kdo z vás někdy navštíví ostrov Sardinii, rozhodně si nenechte ujít tuto tajemnou megalitických architekturu. Nurág prostě k Sardinii neodmyslitelně patří.

Fotogalerie:

Štítky
Sdílej

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář