Tajemný muž odnikud

V bývalém Československu se v 50. letech odehrál velmi podivuhodný příběh jednoho muže, o kterém prakticky nikdo nic nevěděl. Vypadalo to tak, jako kdyby přišel z úplně jiného světa. I pro tehdejší StB to byl opravdu nevyřešitelný případ. Kdo byl tento tajemný muž?

monMuž beze jména
Příběh muže, který zamotal hlavu celé StB, se začal v blízkosti osady Oravská Polhora na tehdejších československo-polských hranicích. 24. června 1955 si zde hlídka pohraniční stráže všimla podezřelého muže, který se pohyboval v zakázaném pásmu. Asi dvacetiletý muž se choval velmi podezřele, jako kdyby ani nevěděl, kde se nachází. Pohraniční hlídka uvedla, že byl velmi vystrašený, nereagoval na žádné výzvy, a proto byl odveden do pohraniční budovy.

Pohraničníci zjistili, že muž nemá u sebe žádné doklady, osobní věci ani peníze, navíc vůbec nereagoval na jejich výzvy. Později se ukázalo, že mladý muž byl hluchoněmý. Výslech proto probíhal pomocí psaných otázek a odpovědí. Příslušníci pohraniční stráže tak zjistili, že dotyčný muž se jmenuje Karel Novák, a že vůbec nevěděl, jak se ocitl v lese. Řekl o sobě, že během války ho i s rodiči odvezlo gestapo do Rakouska, kde pak matka s otcem zahynuli v koncentračním táboře. On byl pak vychován v nějakém domově, ale nevěděl už v jakém. A vůbec si neuměl vysvětlit, jak se dostal k hranicím. Muže tak později začala vyšetřovat Státní bezpečnost.

StB si neví rady
Vyšetřovatelé StB si mysleli, že ho zlomí, a muž řekne skutečnou pravdu, kdo vlastně je. No Karel Novák říkal, respektive psal pořád to samé – je hluchoněmý, a neví, odkud přišel a proč se ocitl u hranic. Mladík údajně vykazoval znaky retardace, a proto byly otestovány jeho inteligenční schopnosti. Ukázalo se, že Novák je ve skutečnosti velmi inteligentní, protože měl IQ až 130. StB samozřejmě byla přesvědčena, že zadrželi nepřátelského agenta, který to na ně všechno jen hraje. Vyšetřovatelé ho proto chtěli zlomit. Dělali s ním výslechy ve dne i v noci, a hledali něco, kde by mu bylo prokázáno, že lže o tom, že je hluchoněmý a neví, odkud pochází. Vše však bylo bezúspěšné. Nakonec ho proto dali do cely s policejním informátorem, který potvrdil, že je skutečně hluchoněmý, a asi mluví pravdu.

mon1Spoluvězeň však zjistil, že Novák se v cele choval velmi podivně, někdy otvíral ústa, jako kdyby křičel, jindy boxoval do vzduchu, nebo upřeně celý den koukal na jedno místo na stěně. StB nakonec Karla Nováka propustila, ale stále ho potají sledovali.
Novák odešel do Kladna, kde si našel práci na stavbě, a nic nenasvědčovalo tomu, že by jen hrál hluchoněmého. Jednou odešel z Kladna do Prahy, kde ho téměř zabila projíždějící tramvaj. Řidič ale stačil včas zareagovat, a Novák utrpěl jen lehké zranění na hlavě.

Později se ukázalo, že právě toto zranění mu vrátilo sluch a řeč, o čem se zmínil svému spolubydlícímu. Ten však také pracoval pro StB, a tak ho policie přišla opět zatknout. Vyšetřovatelé ho začali znovu vyslýchat, a vyšlo najevo, že Karel Novák dokonale ovládá kromě češtiny a slovenštiny i němčinu, ruštinu, polštinu, angličtinu, francouzštinu, italštinu a maďarštinu. Proto se ho ptali, kde se naučil tolik řečí. Novák vyšetřovatelům odpověděl, že sám neví, ale podle jeho názoru se je prý naučil pouze z rozhovorů s cizinci. StB ho po několika dnech musela zase propustit, protože nezjistili nic podezřelého.

O pár týdnů Karel Novák narukoval do armády. Přihlásil se do ní sám po náboru, který mezi dělníky v Kladně dělala armáda. Při armádním výcviku se ukázalo, že Karel Novák je ve skutečnosti profesionální voják. Uměl skvěle střílet ze všech zbraní, ovládal bojová umění beze zbraně, a dokonce dokázal řídit všechna vojenská vozidla včetně tanku, či motorového člunu. Armádní důstojníci později zjistili, že Karel Novák byl vyšetřován StB, a kontrarozvědka si začala myslet, že jde opravdu o skutečného tajného agenta. A tak byl nakonec Karel Novák – muž odnikud – odsouzen na 12 let za údajnou špionáž, přesto, že proti němu neexistoval žádný důkaz.

Záhada Karla Nováka nevyřešena
V roce 1969 byl případ Karla Nováka znovu otevřen, kdy bylo zjištěno, že 11 let, které strávil ve vězení si odseděl neprávem, proto byl okamžitě propuštěn. V roce 1971 jej však StB zase nevysvětlitelně zatkla, aby si odseděl zůstatek trestu. Do cely byl k němu opět nasazen policejní informátor, který zjistil, že Karel Novák umí toho mnohem víc, než o něm bylo zjištěno. Dokázal prý číst myšlenky, věděl i o tom, že jeho spoluvězeň je nasazen, ale nenamítal, protože v cele se cítil bezpečně. Jak řekl svému spoluvězni, prý ho někdo neustále pronásledoval – jakýsi muž v černém a bez tváře. Po roce byl Novák propuštěn a začal žít běžný dělnický život, dokonce si našel i přítelkyni. Žil s ní až do své smrti – zemřel nečekaně 17. listopadu 1981. Přítelkyně o něm řekla, že byl skutečně geniální, dokázal předpovídat události, a prý si samovolně dokázal měnit i barvu svých očí.

StB nedala klid Karlu Novákovi ani po smrti. Jeho tělo odvezli na patologii, aby se zjistilo, na co muž zemřel. Patologové však nedokázali určit příčinu jeho smrti. Od té doby již o záhadném muži, který si říkal Karel Novák, nikdo neslyšel. StB ani nikdy neprozradila jeho hrob. Jak se Karel Novák náhle a tajemně objevil, tak i záhadně zemřel a rychle z tohoto světa zmizel. Kdo tedy vlastně byl Karel Novák a odkud pocházel? Proč mělo z něj StB strach, a proč nikdy nezveřejnili místo jeho hrobu?

4 thoughts on “Tajemný muž odnikud

  1. Oravská Polhora , blízko je Magura , Babí Hora… Možná to má blízkou souvislost se skleněnými tunely…řekl bych , že ano .

  2. Myslím si, že se někdo opět (česky řečeno) “hovní” ve věci, kterou nikdy nepochopil a nepochopí. Karla jsem znal velice dobře,od prvních naších debat jsem měl docela jasno, proč byl ten tanec kolem něj. Je škoda,že tí nejpovolanější na určité nesrovnalosti nepřišli a jen se na tom přiživovali. No byla naprosto jiná doba a špioni se lovili všude!!! Nepřál bych nikomu prožít to, co se kolem něj vytvářelo. Byl dobrý kamarád, žádný profík a ten tank se učil řídit jako všichni ostatní! Jenom musím dodat, že tam kde na něj házeli kdejakous špínu, on se docela bavil. Škoda, kdyby byl ještě drobet přežil, možná by jsme se ještě dnes docela bavili (byl od nás jen pár let starší). Karle, já jsem si Tě vždy vážil (a nebyl jsem sám). Hromada donášečů měla docela vztek ale kdyby byli všichni špióni takoví jako Ty, bylo by určitě na tomto světě veseleji…!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *