ParaMag

Tvář na Marsu – pravda nebo výmysl?

 Rychlé zprávy
 • Zmizení Lynette Dawson: Vyřešení záhady po 38 letech? V lednu 1982 beze stopy zmizela v australském Sydney manželka a matka dvou dětí Lynette Dawson. Její zmizení se stalo místní záhadou, kterou nikdo neuměl rozluštit a ani vyšetřovatelé nerozlouskli...
 • Chtěla panenka Annabelle vraždit? Studentka Donna z amerického Connecticutu si užívá nevázaného života a studuje s cílem stát se zdravotní sestrou. Všechno ale zničí velká hadrová panenka, kterou obdrží od matky v roce 1970...
 • Pluto: NASA zveřejnila dech beroucí fotografie Dne 17.09.2015, NASA zveřejnila čerstvé fotografie z povrchu planety Pluto, které pořídila sonda New Horizons. Na fotografiích můžeme vidět ledová pohoří, povrchové mlhy a zmrzlý dusík....
 • 5 znamení přicházející smrti Blížící se smrt se prý předem ohlašuje. Nejen ti, kteří bojují s těžkou nemocí, ale i lidé, jejichž život ukončí náhlá tragédie, údajně dostávají šanci se na svůj blízký konec...
 • Bermudský trojúhelník ukrývá krystalové pyramidy Za použití sonaru, oceánograf Dr. Meyer Verlag, našel obrovské skleněné pyramidy v hloubce zhruba 2km. Za použití další technologie se podařilo vědcům identifikovat, že obě nalezené obrovské skleněné pyramidy jsou...

Tvář na Marsu – pravda nebo výmysl?

Tvář na Marsu – pravda nebo výmysl?
23 ledna
23:08 2014

Americká sonda Viking 1 , která vyfotografovala v roce 1976 marťanský útvar, který se nápadně podobá lidskou tvář, spustila několikaleté trvající diskuse o tom, zda je opravdu tvář umělého původu nebo jak tvrdí NASA jen hra světla a stínů – tedy útvar jednoznačně přirozeného původu. NASA se pokusila marťanskou záhadu jednou provždy vysvětlit, ale podle všeho udělala přesně pravý opak.


Nové fotky marťanské tváře
Americká sonda Mars Global Surveyor oblétala od roku 1997 planetu Mars. Jejím posledním úkolem v roce 2001 bylo vyfotografovat marťanskou oblast Cydonia, kde se nachází slavná tvář vyfotografována sondou Viking 1. 4.dubna 2001 tak sonda Mars Global Surveyor z výšky 450 kilometrů udělala i snímky marťanské tváře, které měly být v podstatně vyšším rozlišení než u sondy Viking 1. NASA si od nových fotografií slibovala umlčení různých konspirátorů a fantasty, kteří neustále tvrdili, že tvář na Marsu je jednoznačně umělého původu vytvořena nějakou neznámou civilizací.

A skutečně NASA nové snímky oblasti Cydonia představila veřejnosti, a zastánci umělého původu marťanského obličeje se zdály být konečně umlčeni. Snímek totiž zřetelně zobrazoval pahorek přírodního původu, který se vůbec nepodobal lidskou tvář. Zdálo se, že historie tváře na Marsu je ukončena. Zdání však někdy klame. NASA totiž následující den po zveřejnění fotografií přiznala, že snímky byly zpracovány, což znamenalo, že byly zmanipulované na počítači. Proto NASA pro objektivnost zveřejnila i originální neupravený snímek, kde je opět zřetelně vidět tvář. O tomto se však média a veřejnost téměř vůbec nedozvěděli. Proč ?

1612431Zmanipulována fotografie
Postup NASA byla podle německého badatele Michaela Hesemanna skvěle promyšlená strategie. NASA totiž dobře věděla, že celý svět čeká na vyřešení hádanky kolem marťanského obličeje, a důkaz o jeho umělém původu by byl jednoznačným potvrzením existence mimozemského života. Americká vesmírná agentura proto poskytla médiím velmi zkreslenou fotografii, na které vůbec nebyly vidět žádné umělé struktury. O den později, když NASA zveřejnila i neupravovanou fotografii – aby nemohla být obviňována z utajování, byla celá záhada kolem marťanského obličeje pro média i pro světovou veřejnost již nezajímavá.

Už při fotografování tváře na Marsu se pracovníci NASA dopustili několika nepochopitelných (asi záměrných) chyb. První je dost závažná, neboť vesmírná agentura vůbec nevyužila technických kvalit sondy Mars Global Surveyor – tedy měla možnost udělat snímky s vysokým rozlišením. Pro nové snímky však bylo rozlišení 2048 obrazových bodů na řádek snížených na polovinu, a tím došlo k protažení záběru ze 4800 řádků na 9600! Toto zdánlivé vylepšení fotografie však kvalitu snímku ve skutečnosti snížilo. Snímky totiž byly pořizovány ve směru sever – jih, takže prodloužení záběru nemělo žádný smysl.

Ještě závažnější chyby se dopustili experti NASA při úpravách fotografie s tváří, kterou odhalil specialista na počítačové vyhodnocování fotografií Mark Carlotto. Originální snímek totiž byl podroben ortorektifikácii, což je postup, kdy se šikmý záběr přetvoří tak, aby se jevil jakoby by byl vyhotoven přímo shora. Tato metoda se však dá využít jen tehdy, když se zpracovávají záběry rovných ploch.

Neboť povrch snímané oblasti Cydonia plochý nebyl, úprava obrazu velmi zkreslovala vnitřní strukturu všech zachycených objektů. Navíc technici omylem vytvořili i pravou polovinu obličeje, která se však při snímání skrývala ve stínu, čili nikdo neví jak tato část obličeje vlastně vypadá. Podobu této části totiž nevyfotografovala ani sonda Viking 1 a ani Mars Global Surveyor. To je jasný důkaz toho, že NASA fotografie úmyslně upravovala. Přesto však i nejnovější snímky pořízené sondou Mars Global Surveyor ukazují výrazné lidské rysy obličeje.

1612433Záhada stále nevyřešena
Tvář na Marsu je tak podle nejnovějších důkazů stále nevyřešena, přesto, že NASA stále tvrdí, že Marťanská “tvář ” je jednoznačně přírodního původu, a je to jen obyčejný pahorek. Mezi kritiky NASA jsou však kromě amatérských odborníků i bývalí zaměstnanci agentury jako Richard Hoagland, Vincent DiPietro, ale například i profesor Stanley McDaniel – spoluzakladatel Společnosti pro planetární výzkum – SETI, který řekl:

Tak dlouho trvaly naše statistické studie a vyhodnocování snímků, než jsme dospěli k závěru, že některé ze struktur na Marsu jsou s vysokou pravděpodobností umělého původu . Těší nás, že technici NASA a JPL (Jet Propulsion Laboratory) tak tvrdě pracovali na tom, aby vyrobili nové snímky. Základem našich statistických závěrů jsou ještě dva tucty anomálních formací. Fotografií samotného obličeje tedy nemohou spory ukončit.

Richard Hoagland navíc podezírá celé vedení NASA z vědomého zatajování skutečností, a říká, že tolik chyb co udělala kosmická agentura nebylo jen náhodou.
Rudá planeta tak bude stále zahalena rouškou tajemství, a o původu záhadných marťanských objektů se povedou i nadále nekonečné diskuse pokud NASA nebo někdo jiný neposkytne dostatečně přesvědčivé důkazy o jejich původu. Ukazuje se, že vyřešení záhady přinese až průzkum přímo na Marsu.

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Nikdo není neomylný a že zjistíme občas klamné informace, to se stane.. Bohužel disponujeme jen...

Tyto pyramidy nebyly nikdy objeveny, jde o novinářstkou kachnu, žádný vědecký článek nebyl o tom...

Ahoj. Obecná rada není těžká: stíny zahání světlo. Tedy: udržuj si doma světlo, čisto, pořádek....

Statistiky

 • 1
 • 46
 • 243
 • 13 330 788
 • 1 358
 • 672