ParaMag.eu

VIDEO: Existovaly létající draci jen v pohádkách?

 Rychlé zprávy

VIDEO: Existovaly létající draci jen v pohádkách?

VIDEO: Existovaly létající draci jen v pohádkách?
Červenec 28
12:01 2018

Příběhy o létajících dracích jsou rozšířeny po celém světě a jsou nedílnou součástí pohádek a pověstí téměř všech národů světa, i když se jejich vzhled od toho kterého koutu světa lišil.

Číňané například ze svých legend znají jen jednohlavého draka, ale v Evropě si lidé vyprávěli příběhy o dvou-, tří-, sedmi- i dvanácti hlavých dracích. Je však něco pravdivé na pohádkách a legendách o dracích, nebo jde jen o lidovou tvořivost, kterou se před spaním strašily hlavně malé děti?

Odkud se vzali draci?
Když se řekne drak, každý jeden člověk včetně malých dětí si představí tvora se šupinatým tělem s křídly, dlouhým krkem a ocasem, s protáhlou hlavou a velkou tlamou, z níž drak dokáže chrlit oheň. Dnes už na draky věří asi jen malé děti, ale do 18. století je lidé skutečně považovali za reálná stvoření, která dokázala létat a chrlit oheň.

Mnozí vědci však existenci draků nezavrhují, protože na každé legendě je trochu pravdy. Když v roce 1784 objevil italský přírodovědec Cosimo Collin první fosilní pozůstatky neznámého tvora, tehdy ještě nevěděl, že se jedná o ptakoještera. Teprve v roce 1801 ho francouzský zoolog a paleontolog Georges Cuvier vědecky popsal a navrhl, že tento tvor by se měl nazývat Pterodaktyl.

Od té doby se našly až tři desítky ptakoješterů, které dnes vědci řadí k tzv. ptakoještěrům. Jelikož však legendy o dracích vznikly o mnoho století dříve než se našly první fosilní pozůstatky pterosaurů, lidé se příběhy o dracích museli inspirovat tím, co na vlastní oči viděli.

V starých evropských kronikách se totiž uvádí, že lidé monstra, které se podobaly na létajících draky, měli skutečně vídávat. Zda si je však nespletli s velkými ptáky, můžeme dnes už jen hádat.

Existují draci ještě i dnes?
Pro mnohé lidi bude takto položena otázka jen jakousi fantasmagorií, ale některá fakta hovoří úplně něco jiného. Čínský drak se v čínské kultuře vyskytuje již několik tisíciletí a jeho existence je dnes samozřejmě považována za mýtus. Nemysleli si to však stovky Číňanů z vesničky Čchen-ťia-jüan-c’, kteří v srpnu 1944 spatřili na břehu řeky černého ležícího tvora, který vypadal přesně jako drak. Na délku měl přibližně 7 metrů a lidé ho později tak popsali i čínským úřadům.

V říjnu 2016 byl zase zachycen létající tvor podobný drakovi, který letěl v blízkosti čínsko-laoských hranic (video pod článkem). Několik lidí video zpochybnilo a prohlásilo ho za falešné.

Jiný zážitek měl zase člen záchranné služby James Thompson, který 14. září roku 1983 jel se svou sanitkou v blízkosti města Los Fresnos ve státě Texas. Když jeho sanitku nedaleko mexické hranice překryl z oblohy velký stín, myslel si, že ho vrhá nějaké přistávající letadlo.

Jeho slovům, které později řekl novinářům, dnes mnozí stále ještě nevěří: “Ta věc zamávala křídly a vyletěla nahoru. Šlo přibližně o třímetrové stvoření šedočerné barvy bez peří, které bylo pokryto koženým povlakem. Nevím jak jinak bych to vyjádřil. Stvoření jako by nemělo krk, zato hrb v zadní části hlavy a jakýsi vak pod tlamou.”

Zajímavé svědectví přinesl i německý spisovatel a záhadolog Hartwig Hausdorf, který tvrdí, že v 19. století lidé v okolí anglického města Matlock v hrabství Derbyshire zřejmě přišli do kontaktu s drakem. Právě v tomto kraji existují hluboké jeskyně, ve kterém se těžilo olovo.

Koncem 19. století v některých neprobádaných chodbách zmizely dva zaměstnanci těžební společnosti a dva horníci. Svědectví o tom přinesl další horník, který za touto čtyřčlennou skupinou jel pozadu. Z jedné chodby slyšel strašný hluk a řev, jako by tam zápasila nějaká velká zvířata.

Celý vystrašený z jeskyně utekl a čtyř jeho kolegů už nikdo nikdy v jeskyni nenašel. Kde zmizely, zůstalo velkou záhadou. Celý příběh měl však pokračování. V roce 1961 se rozhodli jeskynní chodby, ve kterých zmizely zaměstnanci těžební společnosti, prozkoumat jeskyňáři pod vedením Franka Brindleyho. Během zkoumání objevili jeskyňáři velké podzemní jezero a na jeho břehu našli asi 30 centimetrů dlouhé otisky s velkými drápy neznámého tvora.

Když jeskyňáři hodili do jezera několik kamenů, na protějším břehu spatřili, že se tam pohybuje velké tmavé zvíře. Podle jejich slov se tvor podobal na skutečného draka.

Podivného tvora podobajícího se na draka však měl 19. srpna 2002 vidět v lese i houbař při rakouské obci Wolfsgraben. Podle jeho slov mělo “zvíře dlouhou holou lebku a něco, co mu lebku prodlužovalo mu vyčnívalo ze zadní části hlavy.” 15. října 2002 zase spatřili obrovského ptáka obyvatelé aljašských vesnic Manokotak a Tongiak. Všichni se shodli na tom, že takového obrovského ptáka ještě nikdo z nich neviděl. O jakého tvora se mohlo jednat, je také záhadou.

Podobných setkání s neobvykle velkými ptáky můžeme najít po celém světě a videa a fotky neustále přibývají. Zda jsou však fotky a videa skutečné, o tom dnes mnozí lidé pochybují, protože v současnosti se dá grafickými programy zfalšovat cokoli. Pro většinu lidí tak draci navždy zůstanou jen součástí pohádek pro děti.

Videogalerie:

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

1 komentář

Napsat komentář

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Tak zrovna Nimrod byl profláklý hodně, tak zrovna tady bych zveřejnění lokality neřešil.. Spíš se...

Lepší příště nerikat lokality jak to každý dělá.. :( R....

Dobrý den, víme o tom, sledovali jsme to živě. Boural ho dle informací, co se...

Statistiky

  • 0
  • 5
  • 157
  • 12 946 978
  • 1 303
  • 653