ParaMag

VIDEO: Signál WOW! Důkaz o existenci mimozemšťanů?

 Rychlé zprávy

VIDEO: Signál WOW! Důkaz o existenci mimozemšťanů?

VIDEO: Signál WOW! Důkaz o existenci mimozemšťanů?
Červen 28
14:50 2018

Čím déle zkoumáme vesmír, tím dále zjišťujeme, že o něm víme jen zlomek informací. Mohlo se ale stát, že jsme už zachytili signál od vyspělé mimozemské civilizace, ale neumíme ho rozluštit? Existuje tisíce světelných let od nás rasa, která disponuje nepředstavitelnými technologiemi?

V roce 1977 astronom Jerry Ehman analyzoval data, která získal radioteleskop Big Ear (Velké ucho). Chtěl se najít důkaz o tom, že se s námi pomocí rádiových vln snaží komunikovat mimozemšťané.

Jeho pátrání bylo zpočátku neúspěšné. Vše, co Velké ucho zachytilo, bylo nudným šumem rádiových vln, které putují vesmírem. Pak ale zahlédl něco, čemu nemohl uvěřit. Signál byl takový zajímavý a unikátní, že ho zakroužkoval a červeným perem vedle znaků napsal jediné citoslovce: WOW !.

Unikátní zpráva
Ehman zakroužkoval znaky “6EQUJ5”. Co tento kód vlastně znamená? Jde o zašifrovanou zprávu od mimozemské civilizace?

Nejprve je třeba uvést, že radioteleskop ve skutečnosti nezachytil tyto znaky jako zprávu. Stroj jen naslouchal rádiovým signálům, které přicházely z oblasti souhvězdí Střelec. Každý znak přitom odpovídá přibližně deseti sekundám “poslechu” a zároveň zobrazuje intenzitu signálu.

Nejslabší signál by měl hodnotu 1, silnější pak 2 a tak dále. Po čísle 9 už intenzitu zaznamenávalo Velké ucho písmeny A až Z. Nejsilnější signál, jaký zachytilo, měl hodnotu U.

Souhrn znaků, který radioteleskop zaznamenal do tabulky, je možné interpretovat jako postupně se zesilující a potom slábnoucí signál, který dosáhl maximum právě písmenem U.

Když se astronomové snažili signál zpětně vystopovat, neuspěli. Velké ucho ho zachytilo pouze jednou, a už nikdy více se podobný úkaz nezopakoval. Ehman spolu s kolegy zkoumali prostor v okolí souhvězdí Střelec 50krát, ale nic nenašli.

Důkaz o existenci mimozemšťanů?
Samotný Ehman byl přitom vůči signálu mimořádně skeptický. Nebyl si jistý, zda vznikl mimo Sluneční soustavy a astronom dokonce tvrdil, že mohlo jít o odraz vysílání tajného vojenského satelitu.

To však nic nedokazuje. Pokud by satelit opravdu tento signál vyslal, nebylo by ho možné zachytit i jindy a v jiných částech Země? Odpověď zní: ano. Astronomové ho ale už nikdy neviděli.

Co ale vedlo lidi k myšlence, že WOW! byl zprávou od mimozemšťanů? Nejdříve to byla naše marnivost. Pokud bychom se totiž chtěli s spojit s civilizací na jiné planetě, použili bychom stejnou metodu, tedy vyslání signálu do vesmíru.

Smutnou zprávou je, že se nám tuto záhadu nikdy nepodaří vyřešit. Neexistují totiž data, která by nám signál pomohly blíže objasnit.

Avšak cení se i snaha. V roce 2012 vyslali výzkumníci z observatoře Arecibo signál ze Země, a to přesně tím směrem, ze kterého k nám dorazil WOW!. Obsahoval různé krátké zprávy a fotografie, které měly případným příjemcům signálu přiblížit způsob života na Zemi.

Mohlo tedy lidstvo již v roce 1977 zachytit důkaz o existenci mimozemšťanů, nebo šlo jen o náhodný jev? A dozvíme se někdy, jestli život mimo naší planetu opravdu existuje? To ukáže až čas.

Videogalerie:

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Doufám, že opravdu jen ze zvědavosti :)...

49.2645389N, 13.2573303E...

Myslíte m ze panenka se nenasla Ale pribeh je z casti pravdivy existuji 2 neli...

Statistiky

  • 1
  • 61
  • 170
  • 13 136 646
  • 1 318
  • 664