ParaMag

VIDEO: Záhadný staroegyptský disk – byl součástí nějakého stroje?

 Rychlé zprávy

VIDEO: Záhadný staroegyptský disk – byl součástí nějakého stroje?

15 března
22:38 2020

V depozitáři Egyptského muzea v Káhiře se nachází obrovské množství historických artefaktů, které egyptologové neumí nikam zařadit. Proto některé nálezy i z tohoto důvodu nikdy nespatří světlo světa a pro veřejnost zůstanou i nadále dobře skryté.

Jedním z takových artefaktů, který byl však svého času v muzeu vystaven, byl i zvláštní pět tisíc let starý disk. Dodnes odborníci spekulují nad tím, k čemu byl vlastně určen.

Záhadný nevysvětlitelný artefakt
Jeden z nejvýznamnějších archeologů 20. století britský archeolog Walter Bryan Emery byl prvním člověkem, který podivný diskovitý objekt našel na počátku 30. let minulého století v archeologické lokalitě v Sakkáře nedaleko Káhiry.

Zvláštní disk se nacházel v té době v neznámé pohřební komoře, jejíž stáří se později odhadlo na pět tisíc let. Emery v hrobě našel tělo významné egyptské osobnosti, protože její kostra byla obložena množstvím darů, i přesto, že se sem už v minulosti vloupali vykradači hrobů. Diskovitý artefakt Emeryho zaujal nejvíce, protože nikdy předtím nic podobného v žádném egyptském hrobě ještě neviděl.

Svým vzhledem mu připomínal setrvačník nebo lodní šroub, ale v té době o takových technických věcech staří Egypťané neměli ani tušení. Zvláštní disk pak putoval do depozitáře Egyptského muzea v Káhiře a později byl i na několik desítek let v muzeu vystaven. Pak odtud záhadně zmizel, a dnes už nikdo neví, kde se vlastně nachází.

Analýza egyptského disku
Než však disk zmizel z káhirského muzea, podařilo se ho více odborníkům detailně prozkoumat a zdokumentovat. Disk měl v průměru 61 centimetrů a na výšku 10,6 centimetru. Nalezen v hrobě prince Sabu, který byl správcem provinčního města, nazývaného “Hvězda z Hórovy rodiny”.

Hor byl jedním z nejstarších a nejvýznamnějších egyptských bohů, který byl zobrazován v podobě sokola nebo muže se sokolí hlavou. Archeologům se podařilo pozůstatky kostry identifikovat díky jedné nádobě z hrobu, na níž bylo uvedeno jméno tohoto prince.

O vystaveném diskovitého objektu se dozvěděl i rakouský spisovatel a badatel Reinhard Habeck, který se po zdokumentování disku, obrátil na dalších zkušené odborníky, aby mu pomohli v identifikaci tohoto záhadného artefaktu. Jedním z nich byl i bývalý rakouský raketový inženýr Josef F. Blumrich, který pracoval pro NASA.

Ten o disku řekl, že “relikt na první pohled vypadá jako něco technického”. I když na fotografiích a videích disk vypadá, že by mohl být z kovu, není tomu tak. Podle vědců je z kamene, přesněji z měkké horniny, která se jmenuje svor.

Blumrich však Habecka upozornil na to, že technická součástka z tohoto materiálu by dlouho nevydržela a rozpadla by se. Habeck proto přišel s myšlenkou, že jde o imitaci nějaké skutečné součástky, která mohla být součástí nějakého technického zařízení s pohonnou jednotkou.

Disk ze svoru tak mohl být jen napodobeninou předmětu, který zřejmě patřil egyptským bohům.

O egyptských bozích již dlouhodobě Habeck říká, že by mohly být příslušníky nějaké mimozemské civilizace, která starověký Egypt navštívila a starým Egypťanům poskytla své znalosti. Originál diskovitého objektu byl tak podle Habecka z kovu a patřil někomu koho Egypťané považovali za boha.

Kopii disku vyrobili Egypťané z kamene, a pak byl pravděpodobně využíván při různých rituálech. Při pohřbu prince Sabu byl nakonec uložen do jeho hrobu jako součást obětních darů.

Mohl tak princ Sabu nebo jeho předkové znát nebo vidět pohon nějakého božského stroje a tento disk byl jeho součástí? Egyptologové a další odborníci stále jen tápou a jasnou odpověď k jakému účelu zvláštní disk Egypťanům sloužil, zatím neumí dát nikdo.

Videogalerie:

Štítky
Sdílej

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář