ParaMag

Vítejte v mozku budoucnosti: Návštěva Neuro Lab Davida Eaglamana

 Rychlé zprávy
 • Tamarack Lodge Tamarack Lodge měl skromný začátek jako šestipokojový penzion v roce 1903. Jeho název byl odvozen od indiánského termínu pro černé modříny, které se hojně nacházejí v této oblasti. Začátkem roku...
 • Poveglia ostrov smrti-historie Poveglia, opuštěný ostrov nedaleko Benátek. Pří epidemii Černého moru se ostrov využíval jako karanténa nakažených....
 • Muž v kápi Ahoj, všechny zdravím, jsem tady nová. Už nevím, co mám dělat, prosím o radu. Mám v domě ducha, sedí v mé ložnici nic nedělá, nijak mi neubližuje. Už jednou jsem...
 • VIDEO: Strašidelná místa Hollywoodu: Kde se dá setkat s duchy filmových hvězd? Nejznámější část amerického velkoměsta Los Angeles je nepochybně Hollywood, kde se nacházejí světoznámá filmová studia. Lidé se zde mohou setkat se známými herci, nebo si prohlédnout ty nejluxusnější sídla filmových...
 • Tajemné krátery v sibiřské tajze: Jak vznikají? Na Sibiři se během posledních čtyř let začaly objevovat velmi záhadné krátery o průměru několika desítek metrů. Objeví se náhle a jejich vznik doprovázejí další podivuhodné úkazy, které nedokážou objasnit...

Vítejte v mozku budoucnosti: Návštěva Neuro Lab Davida Eaglamana

Vítejte v mozku budoucnosti: Návštěva Neuro Lab Davida Eaglamana
Srpen 12
12:32 2014

Sluch pomocí kůže, a další smyslová dobrodružství

Laboratoř Davida Eaglemana zaměřená na vnímání se sice nachází v přízemí Baylor College of Medicine, ale atmosféra je zde mnohem kreativnější a spíše typu think tank (instituce zabývající se výzkumem či analýzou) než u chladných akademických enkláv bývá. Stěny jsou smaltované na nákresy suchými psacími potřebami a označeny improvizovanými skicami, šipkami a slova jako SYNESTEZIE jsou psána dětským hůlkovým písmem. Šálky od kávy jsou pokryté seznamy úkolů, které je třeba udělat.

Režisér laboratoře, Eagleman doufá, že získá náhled na to, jak mozek vytváří realitu, a jeho metody jsou nekonvenční, jako prostory, kde on a jeho tým pracuje.

Co jsou vlny? Hodíte-li kámen do vody, můžete na její hladině pozorovat vlny v podobě zvětšujících se kruhů se středem v místě dopadu. Tato kola jsou vlny, stejné jako vlny v oceánu, vlny, které přenášejí zvuk, nebo mikrovlny, jimiž si můžete ohřát jídlo. Ve skutečnosti vlny nehýbou vodou nebo zvukem z jednoho místa na druhé, pouze přenášejí energii v pravidelných — periodických – cyklech. Některé typy vlnění, například mechanické vlnění, potřebují ke svému přenosu hmotu, jíž se šíří. Například ničivá zemětřesení jsou způsobena seizmickými vlnami šířícími se zemskou kůrou a přenášejícími ohromnou energii na veliké vzdálenosti. Naopak elektromagnetické vlnění, jakým je například sluneční záření, nepotřebuje ke svému šíření žádný materiál a může se pohybovat ve vzduchoprázdném prostoru mezi Zemí a Sluncem, ve zbytku sluneční soustavy a po celém vesmíru. - See more at: http://www.stinlidstva.tode.cz/vitejte-mozku-budoucnosti-navsteva-neruro-lab-davida-eaglamana/#sthash.XE9l7n6K.dpuf

Co jsou vlny? Hodíte-li kámen do vody, můžete na její hladině pozorovat vlny v podobě zvětšujících se kruhů se středem v místě dopadu. Tato kola jsou vlny, stejné jako vlny v oceánu, vlny, které přenášejí zvuk, nebo mikrovlny, jimiž si můžete ohřát jídlo. Ve skutečnosti vlny nehýbou vodou nebo zvukem z jednoho místa na druhé, pouze přenášejí energii v pravidelných — periodických – cyklech. Některé typy vlnění, například mechanické vlnění, potřebují ke svému přenosu hmotu, jíž se šíří. Například ničivá zemětřesení jsou způsobena seizmickými vlnami šířícími se zemskou kůrou a přenášejícími ohromnou energii na veliké vzdálenosti. Naopak elektromagnetické vlnění, jakým je například sluneční záření, nepotřebuje ke svému šíření žádný materiál a může se pohybovat ve vzduchoprázdném prostoru mezi Zemí a Sluncem, ve zbytku sluneční soustavy a po celém vesmíru.

Současný výzkum
Vstupujeme do velmi zajímavé etapy lidské historie, nyní můžeme začít do těla importovat technologii, která rozšíří naše přirozené smysly nebo vnímání světa. Nyní, jako biologické bytosti, můžeme sledovat opravdu jen malou část toho, co se kolem nás doopravdy děje. Samozřejmě, nekonečně mnoho a nekonečně málo – naše mozky nejsou nastaveny, aby něco takového pochopily. Dokonce ani v prostorovém měřítku nevidíme vše.

David Eagleman je neurovědec a autor populárních knih. Vede Laboratory for Perception and Action při Baylor College of Medicine, kde vede navíc také Initiative on Neuroscience and Law. Je známý zejména díky své práci v oblastech vnímání času, synesthezie a neuropráva. Po nocích píše.

David Eagleman je neurovědec a autor populárních knih. Vede Laboratory for Perception and Action při Baylor College of Medicine, kde vede navíc také Initiative on Neuroscience and Law. Je známý zejména díky své práci v oblastech vnímání času, synesthezie a neuropráva. Po nocích píše.

Tak například elektromagnetické záření, tady je pouze malý proužek toho, co vidíme a to nazýváme viditelné světlo. Avšak celý zbytek spektra – rádiové, televizní, gamma, rentgenové a třeba záření z mobilních telefonů jsou pro nás neviditelné jednoduše proto, že na to nemáme smyslové receptory (nedokáže vnímat jejich vlnovou délku: vzdálenost mezi sousedními hřebeny nebo duly vln). Takže ČT 1 právě prochází Vaším tělem, ale Vy to nevíte, neboť nemáte smysl, kterým byste to zachytili. Ukazuje se, že to co vidíme, je pouze jedna trilióntina celého spektra, takže většina dění jde skutečně mimo nás. Co si myslím, že je opravdu zajímavé, je jak neustále tlačíme technologii ve vývoji dál a dál, dokážeme data z těchto neviditelných částí světa sbírat a s nimi „krmit“ naše mozky.

mag1Třeba had vidí v infračerveném spektru a včely v ultrafialovém. Neexistuje důvod proč bychom nemohli vytvářet taková zařízení a napojit je přímo k mozku. A to je také jedna z věcí, na které se v mé laboratoři právě pracuje, smyslová vylepšení a smyslové náhrady. Začnu smyslovými náhradami. Zrovna sestavujeme vestu pro lidi, kteří přišli o sluch. Na vestě se nachází mikrofon, jež snímá zvuk a převádí ho na vibrace. Je to takový malý vibrující motor podobný těm, které naleznete v mobilních telefonech. A to je to, co vlastně dělá. Zpracováváme digitální signál na sluchový datový proud a tím potom krmíme tělo, takže poté člověk bude pomocí kůže schopen slyšet. Ano, zní to bláznivě, ale pamatujte, že zvuk je vlastně jen rozvibrovaný vzduch a tento vjem se poté změní na elektrický signál v našem mozku. Takže to, co děláme je, že jsme použili jiný atypický kanál, jenž se zase v hlavě mění na základní elektrický signál.

Zdroje: http://bigthink.com/think-tank / http://bigthink.com/in-their-own-words

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Ahoj. Obecná rada není těžká: stíny zahání světlo. Tedy: udržuj si doma světlo, čisto, pořádek....

Zdravím. Nejdříve bych se chtěl zeptat. Říkáš, že je to muž, viděla jsi obličej? Dále...

Zdravím, už jsem to u nějakého příspěvku psal, ale opakování je matka moudrosti. Ano, při...

Statistiky

 • 3
 • 132
 • 165
 • 13 232 548
 • 1 336
 • 670