ParaMag

Vitruviánský muž – jakou šifru do kresby Leonardo da Vinci vložil?

 Rychlé zprávy
 • Tamarack Lodge Tamarack Lodge měl skromný začátek jako šestipokojový penzion v roce 1903. Jeho název byl odvozen od indiánského termínu pro černé modříny, které se hojně nacházejí v této oblasti. Začátkem roku...
 • Poveglia ostrov smrti-historie Poveglia, opuštěný ostrov nedaleko Benátek. Pří epidemii Černého moru se ostrov využíval jako karanténa nakažených....
 • Muž v kápi Ahoj, všechny zdravím, jsem tady nová. Už nevím, co mám dělat, prosím o radu. Mám v domě ducha, sedí v mé ložnici nic nedělá, nijak mi neubližuje. Už jednou jsem...
 • VIDEO: Strašidelná místa Hollywoodu: Kde se dá setkat s duchy filmových hvězd? Nejznámější část amerického velkoměsta Los Angeles je nepochybně Hollywood, kde se nacházejí světoznámá filmová studia. Lidé se zde mohou setkat se známými herci, nebo si prohlédnout ty nejluxusnější sídla filmových...
 • Tajemné krátery v sibiřské tajze: Jak vznikají? Na Sibiři se během posledních čtyř let začaly objevovat velmi záhadné krátery o průměru několika desítek metrů. Objeví se náhle a jejich vznik doprovázejí další podivuhodné úkazy, které nedokážou objasnit...

Vitruviánský muž – jakou šifru do kresby Leonardo da Vinci vložil?

Vitruviánský muž – jakou šifru do kresby Leonardo da Vinci vložil?
Červenec 23
15:21 2018

Nejslavnější da Vinciho kresba znázorňuje proporce lidského těla muže, kterou chtěl slavný italský malíř, sochař a vědec poukázat na to, že na vzájemném poměru rozměrů lidského těla je založena harmonická krása člověka a světa.

Většina odborníků tuto perokresbu bere pouze jako znázornění dokonalosti člověka a vesmíru, ale někteří badatelé poukazují i ​​na to, že v kresbě je zakomponována velmi důmyslná šifra, která ukrývá mnohem víc. Je v ní ukryté nějaké poselství?

Jako slavná perokresba vznikla
Marcus Vitruvius Pollio byl starořímský technik a architekt, autor díla De architectura, ve kterém se dochovaly velmi cenné znalosti o římském stavitelství a technických objevech.

Vitruvius se ve své knize zabýval symetrií a proporcionality lidského těla ve vztahu k budování chrámů, kdy byl přesvědčen o tom, že míry lidského těla, které stvořil Bůh jsou dokonalé a správné. A právě Vitruviem a jeho dílem se inspiroval i Leonardo da Vinci při kresbě Vitruviánského muže.

Základem celé kresby je nahá postava muže, která je nakreslena do kružnice a do čtverce. Postava muže je ve dvou polohách, jehož ruce a nohy se dotýkají obvodu kruhu a okrajů čtverce. Pupek muže je přesně ve středu kruhu a celá kresba dala základ pro tzv. zlatý řez, tedy ideální poměr délky a šířky, který Leonardo da Vinci také využíval.

Kresbu nahého muže, která vznikla kolem roku 1490, tak kombinuje s dokonalými geometrickým tvary. Chtěl Leonardo svou nejslavnější perokresbou pouze znázornit dokonalost člověka, nebo v ní ukryl mnohem více, než jsou o tom přesvědčeni tzv. záhadologové?

Je to mystický obrazec?
Podle zástupců duchovního hnutí New Age je Vitruviánský muž ve skutečnosti velmi dobře promyšleným vyobrazením takzvaného Květu života, což je prastarý esoterický symbol, který najdeme vyobrazen na starodávných posvátných artefaktech, ale i v symbolice gotických katedrál.

Květ života tvoří 19 protínajících se kruhů stejné velikosti, který obsahuje pro celé lidstvo zprávu o povaze prostoru a času. Těm, kteří studovali posvátnou geometrii, může prý právě Květ života poskytnout osvícení. A mezi ně měl patřit i Leonardo da Vinci. Duchovní učitel a spisovatel Drunvalo Melchizedek tvrdí, že Květ života, který je ukrytý v kresbě Vitruviánského muže, znázorňuje stvoření světa a života, který nás přivádí do fyzického života a vyvádí nás z něj prostřednictvím smrti.

Da Vinciho kód
Americký záhadolog Jeffery Pritchett si naopak myslí, že v kresbě Vitruviánského muže, ukryl Leonardo kód, kterým chtěl poukázat na to, že byl členem tajného spolku Rosenkruciáni. A nejen to, pokud se prý kresba přiloží správným způsobem na mapu vybrané oblasti, dovede lidi k ukrytým rozenkruciánskym znalostem.

Pritchett tvrdí, že tou správnou oblastí je americké hlavní město Washington, které bylo vybudováno zednáři. Jak sám Pritchett říká: “Ulice obklopující Kapitol jsou zednářským symbolem, jde o klíč k rozluštění da Vinciho kódu.”

Je tedy možné, že nejslavnější da Vinciho perokresba – Vitruviánský muž je mnohem více než kresba, která znázorňuje pouze dokonalost člověka? Je v ní skutečně zakomponován kód, který má lidi posunout k prastarým znalostem, které však už lidé zapomněli, nebo jde jen o další konspiraci?

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Ahoj. Obecná rada není těžká: stíny zahání světlo. Tedy: udržuj si doma světlo, čisto, pořádek....

Zdravím. Nejdříve bych se chtěl zeptat. Říkáš, že je to muž, viděla jsi obličej? Dále...

Zdravím, už jsem to u nějakého příspěvku psal, ale opakování je matka moudrosti. Ano, při...

Statistiky

 • 1
 • 132
 • 165
 • 13 232 551
 • 1 336
 • 670