Vrátil se duch vojáka, aby se odfotil s jednotkou?

Když si vojáci dělali skupinovou fotografii, do záběru se jim “vetřel” jejich známý kamarád. Problém byl v tom, že ve stejný den už ležel v rakvi pod zemí. Objevil se na fotce duch?

2297876V roce 1919 si piloti RAF udělali skupinovou fotografii na památku. Bylo už rok po válce, a tak se znovu sešli, aby si připomněli společně prožité chvíle v jednom z nejhorších konfliktů lidstva. Přes půlstoletí ležela fotografie ladem, ale když se na ni důstojník a velitel jednotky sir Victor Goddard podíval, objevil cosi, co mu vyrazilo dech. Na fotografii byla tvář člověka, který už dávno patřil na druhý svět.

Kdo byl Freddy?
Freddy Jackson byl mechanik v RAF. Přežil válku a poctivě pomáhal dát letadla Goddardovy jednotky “do pucu”. Nezabila ho válka, ale nehoda. V roce 1919 při své práci mechanika letectví nešťastně zahynul. Dvě události připadly na stejný den – pohřeb a focení Goddardovy jednotky. Freddy se objevil na obou.

2297874Návštěva ze záhrobí?
V nejvyšší řadě má čtvrtý pilot zleva při obličeji společnost. Když se v roce 1975 podívali pořízení veteráni na fotografii podrobněji, našli další tvář. Všichni dokázali identifikovat mechanika Freddyho Jacksona. Nechápali však, jak se dostal na fotografii, když v ten samý den měl pohřeb.

Manipulace nebo chyba?
Pokud jde o manipulaci s fotkou, tak velmi nepovedenou. Photoshop v té době ještě neexistoval a vytvářet duchařské historky se v obrázkovém editoru dá i kvalitnější. Vyloučena je i dvojitá či delší expozice. V takovém případě by šlo o téhož vojáka, který jen pohnul hlavou. No pilot má čepici, ale druhá tvář na hlavě nic nemá. Skeptici tvrdí, že může jít o obyčejnou poruchu v obraze, která nastala při vyvolávání či focení. Vojáci identifikovali Freddyho jen proto, že jeho tvář znali a spojovala se jim s konkrétním dnem (jeho pohřbu).

2297878(Para)normální jevy
Podobné fotografie s duchy kolují po internetu v celkem hojném počtu. Často však jde o viditelný “falzifikát” úmyslný a velmi jednoduchý. I v tomto případě je sporné, zda jde o paranormální záhadu, nebo rafinovaný podvod. Negativ fotografie z roku 1919 se nenašel, zůstala jen fotka… a s ní zde možná zůstal i Freddy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *