ParaMag

Wendigo: požírali lidí monstra či psychicky nemocní jedinci?

 Rychlé zprávy
 • Tamarack Lodge Tamarack Lodge měl skromný začátek jako šestipokojový penzion v roce 1903. Jeho název byl odvozen od indiánského termínu pro černé modříny, které se hojně nacházejí v této oblasti. Začátkem roku...
 • Poveglia ostrov smrti-historie Poveglia, opuštěný ostrov nedaleko Benátek. Pří epidemii Černého moru se ostrov využíval jako karanténa nakažených....
 • Muž v kápi Ahoj, všechny zdravím, jsem tady nová. Už nevím, co mám dělat, prosím o radu. Mám v domě ducha, sedí v mé ložnici nic nedělá, nijak mi neubližuje. Už jednou jsem...
 • VIDEO: Strašidelná místa Hollywoodu: Kde se dá setkat s duchy filmových hvězd? Nejznámější část amerického velkoměsta Los Angeles je nepochybně Hollywood, kde se nacházejí světoznámá filmová studia. Lidé se zde mohou setkat se známými herci, nebo si prohlédnout ty nejluxusnější sídla filmových...
 • Tajemné krátery v sibiřské tajze: Jak vznikají? Na Sibiři se během posledních čtyř let začaly objevovat velmi záhadné krátery o průměru několika desítek metrů. Objeví se náhle a jejich vznik doprovázejí další podivuhodné úkazy, které nedokážou objasnit...

Wendigo: požírali lidí monstra či psychicky nemocní jedinci?

Wendigo: požírali lidí monstra či psychicky nemocní jedinci?
Květen 01
15:32 2019

V kmenech Algonkinů, jedněch z původních obyvatel severní Ameriky, staletí kolovala legenda o Wendigo. Monstrum požírající lidí mělo žít v lesích na severovýchodě kontinentu a na počkání vraždit kvůli svému neutuchajícímu hladu. Mohlo však jít o skupinu lidí, která by propadla kanibalského šílenství?

Legenda říká, že Wendigo byl kdysi člověkem, lovcem, jehož krutá zima dohnala ke kanibalismu. Poté, co ochutnal lidské maso, se z něj stalo nemyslící monstrum bloudící lesy a hledající další oběti.

Lidé žijící v teplém podnebí si mohli vydechnout. Wendigo byl tvorem studených lesů, kterému nevadila ani ta nejkrutější zima. Přestože šlo o masožravce, nebyl mohutný jako například medvěd. Kůže mu těsně obepínala svaly a dokonce mu byla vidět žebra. Zřejmě ho tak vykreslovali v důsledku jeho neutuchajícího hladu, který Wendiga nutil neustále zabíjet.

Algonkinové ještě v 20. století tvrdili, že mnozí členové jejich kmenů záhadně mizeli. Tyto zmizení připisovali právě Wendigu, nikdy se však nepodařilo prokázat, že by za nimi opravdu stálo tajemné monstrum. Původní obyvatelé Ameriky také tvrdili, že Wendigo dokáže posednout člověka, ovládnout jeho mysl a změnit ho na stejného netvora, jakým sám je. Když si naopak vyhlédne oběť, kterou chce sežrat, naláká ji hlasem daleko od civilizace a pak zaútočí.

Příběhy o lovci, který se změnil na monstrum připomínající vlkodlaka, téměř s určitostí pravdivé nejsou. Mohl se však změnit na zabijáka v lidské kůži? Existuje totiž diagnóza zvaná wendigovská psychóza, kterou psychologové spojují s některými kulturami původních obyvatel Ameriky. Vyznačuje se buď strachem, že se z člověka stane kanibal nebo neukojitelnou chutí na lidské maso.

Existují minimálně dva zdokumentované případy wendigovské psychózy. V prvním vystupoval lovec z Alberty s přezdívkou Rychlý Běžec. Ten spolu s rodinou během tuhé zimy v roce 1878 hladověl a k nejbližšímu sídlu, kde by mohl sehnat jídlo, to bylo 40 kilometrů. Když zemřel jeho nejstarší syn, Běžec ho naporcoval a snědl. Pak totéž udělal s manželkou a zbylými pěti dětmi. Vyšetřování odhalilo, že je zabít nemusel a k snědku ostatků celé rodiny se neuchýlil z nouze, ale pro potěšení. Nakonec se přiznal a byl popraven v pevnosti Saskatchewan.

Druhým případem wendigovské psychózy byl Fidlikant Jack, šaman a vůdce kmene Anišinaabů. Soukmenovci ho uznávali za schopnost zabíjet Wendigo, přičemž v mnoha případech šlo právě o lidi posedlých konzumací lidského masa.

Jaká je tedy pravda o Wendigo? Šlo o lidi s psychickou poruchou, nebo je pravděpodobnější možnost, že za zmizením stály skupiny lidožroutů v odlehlých lesích severovýchodní Ameriky? To se už zřejmě nedozvíme.

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Ahoj. Obecná rada není těžká: stíny zahání světlo. Tedy: udržuj si doma světlo, čisto, pořádek....

Zdravím. Nejdříve bych se chtěl zeptat. Říkáš, že je to muž, viděla jsi obličej? Dále...

Zdravím, už jsem to u nějakého příspěvku psal, ale opakování je matka moudrosti. Ano, při...

Statistiky

 • 1
 • 145
 • 165
 • 13 232 641
 • 1 336
 • 670