ParaMag

Záhada “křičící mumie” odhalena?

 Rychlé zprávy

Záhada “křičící mumie” odhalena?

Záhada “křičící mumie” odhalena?
Duben 13
15:04 2019

V roce 1884 archeologové dostali z hrobky v Dér el-Bahrí v Egyptě mumii odlišnou od ostatních. Výzkumníky, kteří mumifikované tělo objevili, zaskočil zejména neobvyklý a hrozivý výraz, který měl muž ze starověkého Egypta na tváři.

Nebožtík vypadal, jakoby křičel a jeho tělo nebylo důkladně zabalené v plátně, jak bylo zvykem, ale jeho ostatky byly obaleny v ovčí kůži, což značilo, že byl nečistý, ale přesto je pohřben mezi ostatními králi.

Vědci dlouhá desetiletí zkoumali kdo byl muž s děsivým výrazem a co špatné udělal, že ho nemohli po smrti zabalit do čistého plátna. Po více než 130 letech práce vyrukovali s možnými odpověďmi na otázky ohledně křičící mumie.

Podle výzkumníků patřilo tělo synovi krále Ramsese III., Faraóna 20. dynastie, který vládl zhruba v letech 1185 až 1153 před naším letopočtem. Ramsess III. měl dvě manželky, se kterými měl děti, ale neurčil, který potomek má být následníkem trůnu. Královna Tiye proto připravila převrat, při kterém jí zřejmě pomáhal její syn – princ Pentawere, který se chtěl stát králem. Princ Pentawere zahanbil svou rodinu a proto podle vědců nemohl být pohřben v čistém plátně a zřejmě je právě on “křičící mumií”.

Badatelé se zabývali také tím, proč má princ Pentawere hrůzostrašný výraz na tváři. Objevila se teorie, že prince otrávili a jed způsobil jeho křičící výraz. Avšak pozdější zkoumání ukázalo, že Pentawere byl oběšen, naznačují to stopy na krku. Jelikož byl princ hanbou rodiny, nezabalzamovali ho jako ostatní příslušníky královské rodiny, ale pouze ho přikryli ovčí kůží, nasypali do jeho úst sůl, která jeho tělo vysušila. Možná právě sůl mu zanechala výraz posmrtného výkřiku.

Jsou však i domněnky archeologů, že na tělo prince Pentawereho působily síly, které proti sobě bojovaly, protože měli s ním různé úmysly. Zatímco jedna ho chtěla zničit, druhá se ho snažila zachránit, proto trpěl a zůstal i po smrti s křečovitým výkřikem.

Kde je pravda? Co opravdu může za bolestivý výraz, který má mumie už tisíce let?

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Námelovou hypotézu zpracovala paní M. K. Matossian a její první publikace na toto téma je...

H. P. Lowecraft byl velice vzdělaný a sečtělý člověk a mohl některé věci ve své...

Mě to připomíná spíš rotující nůž z mlýnku na maso....

Statistiky

  • 3
  • 232
  • 261
  • 13 046 676
  • 1 313
  • 658