Záhadné zmizení strážců majáku Eilean Mór

Na západním pobřeží Skotska se nacházejí Flannanské ostrovy, ke kterým patří i ostrov Eilean Mór. Právě k ostrovu Eilean Mór se váže záhadný příběh, kdy v roce 1900 zmizeli strážci majáku a už nikdy se nenašli. Poznejte záhadu ostrova Eilean Mór blíže.

Ostrov Eilean Mór byl neobydlený, ale i tak lákal pozornost mnoha lidí. Na ostrově byla kaple, v níž údajně straší mrtvé duše a návštěvníci se obávali setkání s temnými silami na celém ostrově. Pastýři chodívali pást ovce na ostrov Eilean Mór, ale nikdy tam s nimi nestrávili noc. Jediní lidé, kteří byli vždy na ostrově, byli strážci majáku.

Lodní kapitán James Harvey přivezl 29. prosince 1900 na ostrov Eilean Mór náhradního strážce majáku Josepha Moorea. Zvláštní bylo už to, že při příjezdu k pobřeží ostrova nikdo loď nevítal. Kapitán zatroubil, vystřelil světlici, ale žádné živé odezvy z pevniny se nedočkal. Náhradní strážce Joseph Moore už tušil, že něco není pořádku, když s rozbušeným srdcem běžel po strmých schodech nahoru k majáku.

Když se dostal na vrchol, jeho špatná předtucha se naplnila. Dveře byly odemčené, v předsíni chyběly dva ze tří kabátů, v kuchyni bylo rozjedené jídlo a otočená stolička, jakoby někdo pouze ve spěchu vyběhl ven. Zvláštní situaci doplňovaly hodiny v kuchyni, které stály.

Moore prohledal celou budovu majáku, ale kolegy nenašel, tak šel zpět za kapitánem Harveyem, který mezitím nařídil své posádce, aby prohledali ostrov, po strážcích majáku však na ostrově nebylo ani stopy.

Kapitán Harvey tedy poslal na pevninu telegram, ve kterém popsal, co se stalo na ostrově. V telegramu, který přeposlali na ředitelství majáků v Edinburghu, oznámil zmizení tří strážců majáku, nahlásil že na ostrově po jejich příjezdu nebylo na ostrově ani na majáku živé duše, uvedl, že hodiny stály a vše naznačovalo tomu, že strážci museli zmizet minimálně před týdnem.

O několik dní později přijel na ostrov Robert Muirhead, jeden z čelních představitelů ředitelství majáků, který znal všechny tři zmizelé strážce osobně, ale nezjistil o nic víc, než nahlásil kapitán Harvey krátce po příjezdu na ostrov. Nicméně podařilo se mu prozkoumat majákový záznamový deník.

Záznamy z posledních dnů byly neobvyklé. 12. prosince poznamenal druhý asistent Thomas Marshall do deníku záznam o silných větrech, které neviděl nikdy předtím za dvacet let. V záznamu se zmínil o tom, že hlavní strážce James Ducat byl velmi tichý a třetí asistent William McArthur dokonce plakal. Poslední poznámka byla velmi zvláštní, protože William McArthur byl zkušený námořník a byl známý svou tvrdou povahou, tak proč by plakal kvůli bouři?

13. prosince bylo zapsáno, že silná bouře přetrvávala a všichni tři muži na majáku se modlili, aby to už skončilo. Jejich strach, který popisovali strážci v deníku, Robert Muirhead neuměl pochopit, vždyť byli ukrytí ve zcela novém a kvalitním majáku 45 metrů nad mořem, kde jim nic nehrozilo.

Ještě podivnější bylo, že v dané lokalitě nebyli od 12. do 14 prosince žádné bouře, ale počasí bylo klidné až do 17. prosince, kdy byla hlášena bouřka. Poslední záznam v deníku je však z 15. prosince. Jeho znění bylo následující: “Bouře skončila, moře je klidné. Bůh je nad vším.”

Muirhead považoval za nejpravděpodobnější scénář, že muže stáhla silná vlna, když pracovali s lany v přístavní části. Ale to je něco co by se zkušeným strážcům nemohlo stát, ti by si příchozí vlnu určitě všimli a stihli by před ní utéct.

Byly za zmizením tří mužů temné síly, které údajně strašily na ostrově? Kam se poděla jejich těla, když je nikde nenašli? Byla extrémní bouře, kterou strážci zmiňovali v záznamech přirozeným jevem? Jak je možné, že z nedalekého ostrova Isle of Lewis žádnou bouři v blízkosti ostrova Eilean Mór neviděli? Co se stalo se třemi strážci majáku Eilean Mór?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *