ParaMag.eu

Zlatá skála z Myanmaru

Zlatá skála z Myanmaru

Zlatá skála z Myanmaru
Červen 09
16:43 2015

Asijský stát Myanmar, který se až do roku 1989 volal Barma, je pro většinu lidí téměř neznámou krajinou. Proto asi málokdo byť jen tuší, že mezi myanmarské symboly patří i takzvaná Zlatá skála pokrytá zlatými lístky, která již na první pohled popírá zemskou přitažlivost. Proč skála nespadne, a co ji stále drží na místě?

2340157Barmský zázrak
Myanmar je buddhistický stát, a proto se po celé zemi nacházejí tisíce pagod. Pagoda na hoře Kyaiktiyo však patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější. Byla totiž postavena na skále lépe řečeno na viklan, který vypadá tak, že každou chvíli se zhroutí do údolí. Obrovský balvan, který je vysoký sedm metrů, je pokrytý zlatými lístky, ale ne pozlacenými, ale ze skutečného zlata. Pravým zlatem je pokryta i pagoda, která byla postavena na vrcholu tohoto balvanu. Jakým způsobem byla pagoda, která je dnes jedním z hlavních posvátných míst buddhismu, postavená, je pro mnohé lidi ještě i dnes nepochopitelné. Ke skále každoročně přicházejí poutníci z celého světa, a dodnes ho pozlacují dalšími lístky z pravého zlata. Právě pozlacováním buddhisté projevují úctu celé památce, která je třetím nejposvátnějším místem v Myanmaru.

2340159Lidi z celého světa však zajímá, proč se obrovský balvan, který se podloží dotýká jen nepatrnou částí své plochy, nezhroutí do údolí. Věřící na to mají jednoduchou odpověď. Na vrcholu pagody je prý ukryt jeden z Buddhových vlasů, a ten drží celou stavbu i s balvanem v dokonalé rovnováze. Podle legendy z 11. století dostal barmský král Tissa Buddhův vlas od jednoho z poutníků. Král ho pak nechal uložit v pagodě, kterou nechal postavit na vrcholu obrovského balvanu. Právě Buddhův vlas je také jedním z důvodů proč patří tato pagoda k nejnavštěvovanějším buddhistickým místům v Myanmaru.

2340155Dokdy balvan vydrží na svém místě?
Tuto otázku si dává obrovské množství turistů. Buddhisté však věří, že balvan s pagodou takto vydrží tak dlouho, dokud se tam bude nacházet Buddhův vlas, který všechno udržuje v rovnováze. Samozřejmě, že odborníci, ale i turisté o tom zjevně pochybují, neboť obrovský balvan “sedí” na samém kraji přírodní skalní plošiny, která je nakloněná a plocha jeho těžiště je velmi malá. Jak dlouho balvan zůstane na svém místě si netroufne z odborníků říci nikdo. Buddhisté však věří, že pokud v pagodě zůstane Buddhův vlas, a balvanu se nikdy nedotkne ženská ruka, protože ženám je zakázáno dotýkat se zlaté skály, vše zůstane na svém místě na věky věků. Zda to tak opravdu bude, ukáže čas.

BIO autora

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Související články

0 komentářů

Žádný komentář!

Zatím zde není žádný komentář. Chcete být první?

Napište komentář

Napsat komentář

Váš email nebude veřejně zobrazen.
Povinná pole jsou označena *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hlavní menu

Ankety

Líbí se vám nasazený vzhled magazínu?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Poslední komentáře

Opraveno, děkuji za upozornění :) [...]

Tekoucí říčkou ne tečící. [...]

Proč se ptáte na Pražské metro, když to víte, tedy aspoň se tak tváříte http://paramag.eu/nejcenzurovanejsi-tema-ceskeho-internetu-tajne-tunely-pod-prahou/ [...]

Jestli "to" tam ještě poletuje, tak určitě "to" už někdo od nás pozemšťanů (astronautů) měl [...]

Každý zážitek při klinické smrti je jiný někdo vidí Ježíše někdo vidí Alláha někdo nevidí [...]

to je wendigodruh č 2 ten slabš proto že to je jelen kozel a muž [...]

FaceBook

TOPlist

Statistiky

  • 0
  • 73
  • 211
  • 12 713 292
  • 1 334
  • 644