Zmizení Lynette Dawson: Vyřešení záhady po 38 letech?

V lednu 1982 beze stopy zmizela v australském Sydney manželka a matka dvou dětí Lynette Dawson. Její zmizení se stalo místní záhadou, kterou nikdo neuměl rozluštit a ani vyšetřovatelé nerozlouskli tento případ. Po letech se zdá, že k vyřešení záhady pomůže investigativní činnost jednoho novináře. Pojďte se s námi podívat na zvláštní okolnosti zmizení Lynette Dawson.

Zmizela z ničeho nic
Poslední známá zmínka o Lynette Dawson byla 8. ledna 1982, když jí ráno volala matka, aby se s ní dohodla na výletě, který je čekal následující den. Když druhý den přišla matka do domu Dawsonových, po její dceři Lynette tam nebylo ani stopy. Trvalo celý měsíc, než Lynette zařadili na seznam pohřešovaných. Během toho měsíce Lynettina matka změnila názor na svého zetě, a i když ho kdysi měla ráda, čím dál v ní vzbuzoval více nepříjemného podezření.

Lynette byla vdaná za Chrise Dawsona, bývalého úspěšného hráče rugby. Dvojice se poznala v roce 1965 a v roce 1970 vstoupili do manželství. Chris odešel do sportovního důchodu ještě před narozením jejich dvou dětí. Po ukončení kariéry profesionálního hráče, Chris učil tělesnou výchovu na několika středních školách v Sydney.

Náhrada za Lynette přišla velmi rychle
V roce 1981, kdy Chris učil na Cromerské střední škole, začal si aféru s 16-letou žačkou Joanne Curtis. Joanne nebyla pouze Chrisovou žačkou a milenkou, ale také chůvou jeho a Lynettiných dětí. Jejich aféra trvala přibližně rok a vyvrcholila, když se Joanne nastěhovala do domu k Chrisovi a jeho dětem pouze dva dny poté, co Lynette zmizela.

Chris žil přibližně měsíc od zmizení své manželky spokojeně v jednom domě se svou milenkou a dvěma dětmi. 18. února 1982 Chris Dawson nahlásil zmizení své manželky, ale ve svých prohlášeních byl velmi opatrný. Popíral, že by se jeho manželce mohlo stát něco vážného nebo tragického. Skálopevně tvrdil, že Lynette utekla, aby se mohla přidat k nějaké náboženské skupině.

Dobří právníci a nedostatečné důkazy vyšetřovatelů
I když se všem zdálo být velmi nepravděpodobné, že Lynette by zničehonic opustila své dvě dcery, Chrisovi právníci našli případ, kdy jedna matka odešla od svých dětí, aby mohla začít žít nový život pod novou identitou. Přesto všichni podezřívali Chrise, že on se postaral o zmizení jeho manželky. Chris mluvil o Lynette v přítomném čase a nepřipouštěl, že by už jeho manželka nemusela být mezi živými.

Případ zmizení Lynette Dawson nezapadl v průběhu desetiletí prachem. Vyšetřovatelé v roce 1999 vyslýchali Joanne Curtis a její rodiče a také rodiče Lynette a jejích přátel. Prohledali i dvůr Dawsonových a našli tam růžový svetr a potravinový obal z roku 1981, ale nic z toho prý nemělo souvislost z Lynettiným zmizením.

Vyšetřovatelé se v roce 2001 usnesli, že i když se nenašlo tělo, je velmi pravděpodobné, že Lynette Dawson je mrtvá a byla zavražděna známou osobou, přičemž vše poukazovalo na jejího manžela Chrise jako na potenciálního pachatele. Avšak nikdy vůči němu nebylo vzneseno obvinění, protože na jeho usvědčení chyběly dostatečné důkazy.

V roce 2003 podali Joanne Curtis a členové Lynettiny rodiny další svědectví, podle kterého měl být Chris pachatel, ale opět z obvinění nic nebylo. V průběhu dalších let se v případě nic závažného neobjevilo a až v roce 2015 se kauza opět otevřela, přičemž tentokrát byla vyšetřována už ne jako zmizení, ale jako pravděpodobná vražda. V dubnu 2018 měli vyšetřovatelé už dostatek materiálu, aby prokurátor mohl vznést obvinění.

Novinářské vyšetřování
Vedle oficiálního vyšetřování však vedl své i uznávaný a oceňovaný investigativní novinář ze Sydney, Hedley Thomas. Začal intenzivně shromažďovat informace a možné teorie, co se mohlo Lynette Dawson stát a v květnu 2018 zveřejnil důkazy o tom, že Lynette může být mrtvá, přičemž vrahem je její manžel.

Podařilo se mu vyslechnout svědky, jechž ani policejní vyšetřovatelé neuměli kontaktovat. Zveřejnění jeho zjištění rozproudilo veřejnou diskusi a policie se začala případu věnovat intenzivněji. Dokonce i policejní komisař se veřejně omluvil, že před lety případ nebyl veden dostatečně a ujistil veřejnost, že novinářovo zjištění bude brát policie s plnou vážností v úvahu.

Novinářovi zjištění dokázaly to, co se vyšetřovatelům za ty roky nepodařilo – poskytly dostatek důkazů, aby byl Chris Dawson v prosinci 2018 obviněn a uvězněn. Byl na kauci propuštěn, ale v dohledné době ho čeká soud, který ho po 37 letech od zmizení jeho manželky pravděpodobně pošle za mříže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *