ParaMag

Ztracené vojsko perského císaře: pohřbeny 50 tisíc mužů poušť?

 Rychlé zprávy
 • VIDEO: Rozsáhlá síť tunelů z Turecka až do Skotska Archeologové odkryli tisíce podzemních tunelů z doby kamenné, táhnoucích se napříč Evropou z Turecka až do Skotska. Výzkumníci jsou zmatení, protože naprosto nechápou jejich původní účel....
 • VIDEO: Chlapec, který vidí v naprosté tmě Chlapec šokuje lékaře se svojí schopností vidět v naprosté tmě svýma očima, které mu ve tmě svítí....
 • Tamarack Lodge Tamarack Lodge měl skromný začátek jako šestipokojový penzion v roce 1903. Jeho název byl odvozen od indiánského termínu pro černé modříny, které se hojně nacházejí v této oblasti. Začátkem roku...
 • Poveglia ostrov smrti-historie Poveglia, opuštěný ostrov nedaleko Benátek. Pří epidemii Černého moru se ostrov využíval jako karanténa nakažených....
 • Muž v kápi Ahoj, všechny zdravím, jsem tady nová. Už nevím, co mám dělat, prosím o radu. Mám v domě ducha, sedí v mé ložnici nic nedělá, nijak mi neubližuje. Už jednou jsem...

Ztracené vojsko perského císaře: pohřbeny 50 tisíc mužů poušť?

Ztracené vojsko perského císaře: pohřbeny 50 tisíc mužů poušť?
30 listopadu
15:25 2019

V roce 524 před Kristem se perská armáda o síle 50 tisíc mužů vydala do Saharské pouště. Císař vojákům přikázal zničit Amonovu věštírnu v oáze Siwa, která leží přibližně 550 kilometrů západně od Káhiry. Ani jeden Peršan se z výpravy nevrátil. Co se stalo s obrovským vojskem císaře Kambysa II.?

Ortel smrti vyřkl panovník nad Amonovou věštírnou poté, co jeden z jejích kněží odmítl uznat legitimitu Kambysovy moci v Egyptě. Perský císař totiž svrhl faraóna jen o rok dříve a stále existoval dostatek Egypťanů, kteří odmítali uznat vládu Peršanů. Armáda se do pouště vnořila nedaleko Luxoru.

Řecký historik Herodotos později napsal: “Zvedl se jižní vítr, silný a smrtící, přinášel mohutné sloupy vířícího písku, které zasypaly vojáky a všechny je pohřbily.”

Mnozí historici si myslí, že Herodotos buď úmyslně lhal nebo pouze popsal legendu. Do pouště se v průběhu dějin vydalo množství expedic, žádná nenašla ani stopy po ztracené perské armádě. Většina výprav se vrátila s prázdnýma rukama. Pokud některá přinesla ostatky, analýzy ukázaly, že nepatří Peršanům.

V roce 2009 však přišel zlom. Dva italští archeologové oznámili, že nedaleko oázy Siwa objevili množství kostí, nástrojů a zbraní datovaných do období, kdy armáda zmizela. Vědci však jejich tvrzení odmítli. Italové se totiž rozhodli o zjištění podělit prostřednictvím dokumentárního filmu a nesdělit je v některém z vědeckých žurnálů. Jak se ukázalo, tento pár archeologů byl tak trochu kontroverzní a v minulosti se podílel na vzniku několika zavádějících dokumentů. Pátrání tedy pokračovalo.

Holandský archeolog Olaf Kaper tvrdí, že ti, co po ztracené armádě Kambysa II. pátrají, uvažují chybně. “Čekají, že najdou 50 tisíc mužů na jednom místě pohřbeny pod vrstvami písku se vším, co s sebou nesly,” uvedl. “No mýlí se a mýlil se i Herodotos. Písečná bouře sama o sobě nezabíjí.”

Kaper je zastáncem názoru, že perské vojsko bylo poraženo egyptskými rebely vedenými Petubastisom III. Ten měl se svými muži připravit nepřátelům past a rozdrtit je. Následně dobyl zpět velkou část Egypta a nechal se ve městě Memphis prohlásit za nového faraóna.

Boje mezi Peršany a egyptskými rebely trvaly ještě další dva roky. Kambysos II. mezitím zemřel a na jeho místo usedl Darius I. Porazil Egypťany a ve snaze ukázat svá vojska jako neporazitelná začal šířit legendu o tom, že 50-tisícovou armádu neporazili rebelové, ale písečná bouře. Hérodotovi pak o 75 let později nezbylo nic jiné, než jen vylíčení legendy, o které si možná myslel, že je pravdivá.

Kde však pak skutečně spočívají kosti 50-ti tisíců vojáků? Kaper tvrdí, že cílem perské armády byla ve skutečnosti oáza Dakhla, kde měli rebelové hlavní základnu. Právě zde by mohly podle něj ležet kostry Peršanů.

Co když je ale pravda někde úplně jinde? Mohli vojáky svést hlouběji do pouště fatamorgány? A jak je možné, že se nevrátil ani jeden jediný muž? Nemohl je mít na svědomí strach z neznámých tvorů, který způsobil, že zabloudili? Pokud archeologové nebudou úspěšní ve svém pátrání, asi se to nikdy nedozvíme.

Autor článku

k0m1s

k0m1s

Jsem obyčejný člověk, který ve svém volném čase tvoří zajímavé webové stránky. Poslední dobou se velmi zajímám o tajemno, z čehož vznikl i tento web.

Related Articles

0 komentářů

Žádný komentář!

Není tu žádný komentář, chcete být první?

Napsat komentář

Napsat komentář

Partner webu

lit

Hlavní menu

Ankety

Co říkáte na reformu copyrightu s články 11 a 13?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Poslední komentáře

Ahoj. Obecná rada není těžká: stíny zahání světlo. Tedy: udržuj si doma světlo, čisto, pořádek....

Zdravím. Nejdříve bych se chtěl zeptat. Říkáš, že je to muž, viděla jsi obličej? Dále...

Zdravím, už jsem to u nějakého příspěvku psal, ale opakování je matka moudrosti. Ano, při...

Statistiky

 • 0
 • 21
 • 501
 • 13 243 963
 • 1 338
 • 670