Podle legend se narodili jako synové Gaiy a Úrana. Vypadali jako lidé. Až na jednu zvláštní věc – měli jedno velké oko uprostřed hlavy. Známe je z bájí – a to jak v lidské velikosti, tak coby mnohametrové obry. Ale jde vážně jen o výmysl?
Jméno Kyklop je odvozeno z řečtiny a znamená kruhové oko. Kyklopové měli dle starořeckých legend žít na řeckém ostrově Amorgos, na Sicílii a také v Malé Asii. Neměli lichotivou pověst. Snad jediným pozitivem bylo jejich dobře rozvinuté kovářství. V mytologii dominují tři Kyklopové: Argés, Steropés a Brontés. Ovšem nejznámější starořecký básník Homér nám zanechal mínění, že Kyklopy lze považovat za celý národ. Obrázek Kyklopa viděl snad každý. Ale je možné, že šlo o skutečné tvory? Podle vědců ano!
Paleontolog Othenio Abel našel roku 1914 na Krétě a Sicílii zajímavé kostry miniaturních slonů. Lebky byly jen dvakrát tak velké, než lidské. V místě očí měly navíc prohlubeň, respektive ústí chobotu. Tytéž kosterní pozůstaky nalézaly zřejmě již staří Řekové. Jak si to vysvětlit, když minisloni dávno vyhynuli? Třeba právě za pomoci Kyklopů.
Již jsme zmínili, že Kyklopové byli skvělí kováři. A právě v této informaci vidí řešení celého mýtického tajemství profesor Walter Burkert. „Šlo o kováře, kteří si před odlétávajícími jiskrami chránili jedno oko páskou. Vůbec nemusí jít o mýtické bytosti, ale například obyčejné zbrojíře,“ tvrdí.
V záloze je ještě třetí vysvětlení, tentokrát medicínské. Jmenuje se kyklopie (anencefalie), a je vrozenou vadou uzávěru mozkových váčků. Lebka se zdeformuje a dokonce dochází k vytvoření anomálie v podobě vpladlého oka. Nejde o žádnou neznámou nemoc. Jen u nás se mezi roky 1961 až 2005 narodilo 1 434 kyklopií postižených dětí. Samozřejmě, ne u všech došlo k onomu „propadu“ lebky ve třetí oko.
Foto: wikiart.org, wikipedia.org/Deror avi
Zdroj: epochaplus.cz