Co je bludný kořen?
O bludném kořeni existuje velké množství legend a bájí, které budou většině lidí zdát jako výplod fantazie našich předků. Český badatel Otomar Dvořák, který se tomuto fenoménu věnuje již dlouhá léta si však myslí, že na bludném kořeni něco pravdy bude. Tento bájný lesní útvar na první pohled vypadá jako úplně obyčejný kořen vystupující ze země od nejbližšího stromu. Bývá stočený do půlkruhu, což je jeho charakteristický tvar. To jsou však jen údajné mimikry, protože ve skutečnosti to není rostlina, ale zákeřná démonická bytost, příbuzná bludička a divoženky.
Kořen má údajně lidskou mysl, mění podobu lesa a všechny cesty uzavírá do kruhu. Tolik o něm říkají bájné popisy. Dvořák k tomu dodává, že „odborně by se o něm dalo říci to, že kořen vytváří mohutné energetické vyzařování – vibrující vír, který je neviditelnou branou mezi paralelními světy“.
Podle Dvořáka může vír energie nad bludným kořenem způsobit v lidském mozku jakýsi zkrat, který je doprovázen ztrátou prostorové orientace. Člověku se zdá všechno jinak, nepoznává své okolí a netuší, kterým směrem by měl pokračovat v cestě. Dvořák dále říká, že levá mozková hemisféra (racionální) jakoby byla vypnuta a převahu má pravá hemisféra (citová), která člověka nutí chodit do kruhu.
Bludný kořen prý číhá hlavně na ty lidi, kteří mají v dané chvíli strach, jsou unavení nebo trpí nedostatkem spánku. Toto vše může způsobit bloudění v lese.
Kde číhají bludné kořeny?
Otomar Dvořák se tématu bludných kořenů věnuje dlouhá léta, a zjistil, že případy nevysvětlitelného bloudění byly zaznamenány na Šumavě, v Brdské vrchovině, v Beskydech, Krkonoších, nebo Krušných horách. Mezi lidmi, kteří bloudili však nebyly jen turisté, kteří v těchto lesích byly poprvé, ale lidé, kteří tyto lesy dokonale znají jako lesníci, pracovníci lesů, či průvodci turistů. O různých zvláštních jevech však vypovídali i běžní turisté, kteří cestu běžně trvající hodinu šli někdy i deset-dvanáct hodin. Občas tedy může údajný energetický vír vyvolat jakési časové smyčky a nevysvětlitelné časové posuny.
Existuje mnoho rad, jak se bludným kořenům bránit. Někdy jen stačí uklidnit mysl, aby se odpoutala od úporného hledání cesty a své myšlenky zaměřit na jinou činnost. Mozek je totiž velmi složitý orgán, a v nesprávný čas funguje úplně jinak, než bychom chtěli. Čím usilovněji se totiž snažíme najít řešení problému, tím se myšlenky začnou točit v kruhu kolem jedné věci, co člověku zablokuje myšlení, aby se posunul dál. Možná to zná každý na sobě.
Je tedy možné, že bludný kořen se může nacházet pouze v lidském mozku a zaktivuje se ve vypjaté situaci, když člověk bloudí lesem? Bludný kořen je fenomén, který se někdy opravdu jen velmi těžko vysvětluje, o čemž svědčí mnohaleté zkoumání Otomara Dvořáka a jeho teorií.