
Podle Bible byl Mojžíš starozákonní prorok a zakladatel židovského náboženství. Narodil se židovským rodičům v Egyptě, odkud později vyvedl předky izraelských kmenů, kteří pak vytvořili biblický Izrael. Egyptská verze Mojžíšova příběhu je však zcela jiná, a dosud nezveřejněný a utajený papyrus nalezený v Tutanchamónově hrobce hovoří o tom, že Mojžíš a egyptský faraon Achnaton by mohla být tatáž osoba.
Německý publicista Manfred Dimde, který patří mezi nejlepší znalce Nostradama tvrdí, že při prvním otevření Tutanchamónovy hrobky se v ní měli najít papyrové svitky, které pak beze stopy zmizely. Dimde se domnívá, že musely zmizet poté, co je přeložili angličtí egyptologové. Podle něj v nich narazili na odstavec, ve kterém měli být jmenováni předkové Tutanchamona, a šokující text vyvracel všechny doposud zažité historické představy. Ve svitcích se psalo o tom, že Mojžíš a Achnaton je tatáž osoba, z čehož vyplývalo, že Mojžíš byl vlastně otcem Tutanchamona. Kdo měl velký zájem o to, aby byly tyto papyrové svitky veřejnosti utajeny? A existují vůbec tyto svitky?
Byl Mojžíš Egypťan nebo Žid?
Také známý egyptolog Ahmed Osman z Egypta ve svých knihách tvrdí, že starozákonní prorok Mojžíš a faraon Achnaton je tatáž osoba. Podle Osmana byl Achnaton na konci sedmnáctého roku vlády vyhnán z Egypta do vyhnanství na Sinaji. A právě tento příběh se měl do Bible dostat jako Mojžíšův odchod z Egypta do Země zaslíbené. Faraon Achnaton (Mojžíš), jehož matkou byla královna Teja, se od mladého věku dostával do konfliktu s kněžími boha Amona. Achnaton proto opustil město Théby, a založil nové město Amarna, kde uctíval svého jediného boha Atona. Faraon Achnaton se tak stal zastáncem nové víry v jediného boha. Když zemřel Achnatonův otec – Amenhotep III., mladý faraon Achnaton (původně se jmenoval Amenhotep IV., ale sám se přejmenoval na Achnatona) zakázal jiná náboženství a božstva, a do popředí dal jediného boha Atona.
Aton-Jahve-Hospodin
Achnaton kromě toho, že se stal zakladatelem nového náboženství, byl současně prvním historicky známým zakladatelem monoteistického náboženství. Jeho náboženství se tak od ostatních dobových kultů lišilo, neboť místo násilí prosazovalo světlo a lásku, tedy podobné myšlenky jako měl později i Ježíš Kristus. Achnaton se tak odvrátil od svého národa a přinesl monoteistickou víru Židům. Ti pak začali uctívat Hospodina jako jediného skutečného Boha. Mojžíš / Achnaton za to Hebreje vyvedl z otroctví a zbavil je egyptského útlaku.
Šéma Israel Adonai Elohenu Adonai Echod
Mají nejvyšší představitelé tří největších světových náboženství – křesťanství, islámu a judaismu velký zájem o to, aby se papyrové svitky z Tutanchamónovy hrobky, o nichž se zmiňuje Manfred Dimde navždy ztratily v propadlišti dějin a nikdy se na veřejnosti neobjevily? Někteří historici si myslí, že ano. Vždyť jak by se katolickým věřícím muslimům a židům vysvětlovalo, že egyptský faraón Achnaton je zakladatel monoteistického náboženství a jeho bůh Aton byl totožný s křesťanským Bohem, Alláhem a Jahvem? A kdo byl vlastně Mojžíš, a kdo Achnaton?