
Fort Knox je vojenská základna, která leží v americkém státě Kentucky. Součástí obrovské vojenské základny, která má rozlohu 441 kilometrů čtverečních, velikostí tedy zabírá plochu téměř jako město Praha, je legendární nedobytná pevnost, v níž mají být uloženy obrovské zásoby zlata.
V roce 2011 se však ukázalo, že žádné zlato se ve Fort Knox nenachází, a vše je jen divadýlko pro Američany a zbytek světa. Co tam tedy tisíce po zuby ozbrojených vojáků hlídá, a kde se podělo více než 4500 tun zlata, které tam mělo být?
Historie Fort Knox
Legendární pevnost vznikla ještě během občanské války v roce 1861, asi 50 kilometrů jižně od města Louisville v Kentucky. Pak však byla opuštěná, ale v roce 1918 zde byla založena vojenská základna, která byla pojmenována po prvním ministrovi války Henry Knoxi.
V roce 1933 Franklin Delano Roosevelt rozhodl, že všechno americké zlato je třeba soustředit na jedno místo. A tak se jím stala nedobytná pevnost ve Fort Knox, což uvádějí i oficiální zdroje. Pevnost je tak součástí vojenské základny, v níž se nachází trezor se zlatými rezervami USA, ale i dalších států, které zde své zlato umístili.
Trezor je navíc zajištěn 22 tunovými dveřmi s tloušťkou 50 centimetrů, které jsou odolné vůči jakémukoliv vrtání i výbuchům. Všechno toto mimořádně zabezpečení je však podle očitých svědků jen jedno velké divadlo pro obyčejné Američany a celý okolní svět, protože ve Fort Knox se podle některých zdrojů žádné zlato nenachází. Jak to tedy je s obrovskými zásobami zlata?
Hledá se zlato
Výsledky auditu v roce 1953, který nařídil tehdejší americký prezident Dwight Eisenhower, odhalily, že USA nemá tolik zlata, kolik se do té doby tvrdilo, ale je ho mnohem méně. Zásadní otázka tedy zněla, kde se podělo všechno zlato z nejstřeženější pevnosti na světě?
V roce 2011 se o obsah trezoru ve Fort Knox začal zajímat i tehdejší generální ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn poté, co Spojené státy americké stále odkládaly doručení slibovaného zlata. Se Strauss-Kahnem se totiž spojili bývalí agenti CIA, kteří mu prý měli poskytnout přesvědčivé důkazy o tom, že trezor ve Fort Knox je zcela prázdný. Tyto důkazy se Strauss-Kahn pokusil z USA dostat do bezpečí, a proto o pomoc poprosil svého dobrého přítele egyptského bankéře Mahmúda Abdela Salama Omara.
O pár dní však byli oba v New Yorku zadrženi a obviněni z údajného sexuálního obtěžování hotelové pokojské. Celou kauzu oba považovali a považují za vykonstruovanou. Mohlo mít tedy jejich obvinění souvislost s důkazy o neexistujícím zlatě ve Fort Knox, a proto se důkazy o tom nemohly nikdy dostat na veřejnost? Možné to je, protože Dominiqua Strausse-Kahna před pár dny zbavili obvinění, a jeho výpověď o stavu zásob zlata ve Fort Knox byla v době jeho obvinění označena za nedůvěryhodnou.
Co vlastně ukrývá Fort Knox?
Podle několika zdrojů zlato z trezoru ve Fort Knox už dávno zmizelo, a bylo nahrazeno jen pozlacenými pruty, aby pravé chybějící zlato nevyvolalo žádný rozruch. K dokonalému divadlu tak podle kritiků musí zákonitě patřit i mimořádná bezpečnostní opatření kolem pevnosti, které mají americkým občanům poskytnout pocit bezpečí, a spřáteleným státům ve světě vyvolat respekt před nedobytnou pevností Fort Knox.
Samozřejmě, že tato tvrzení mnozí novináři, ale i politici považují za obyčejné konspirace. Incident z roku 2009 však dokazuje, že na tom může být mnohem víc pravdy, než by se zdálo. Právě v říjnu 2009 totiž Čína přijala dodávku zlata původem z Fort Knox, ale při testech jeho pravosti vyšlo najevo, že zlaté cihly jsou ve skutečnosti vyrobeny z wolframu, které byly zlatem jen potaženy.
Ozývají se i hlasy bankéřů, že globální trh je doslova přeplněn falešnými zlatými cihlami, které mohou zničit celý světový trh se zlatem. Spojené státy americké však nedělají nic proti tomu, aby tato podezření vyvrátily, a americká vláda odmítá jakýkoliv audit ve Fort Knox. Mohl by audit odhalit, že zlato ve Fort Knox skutečně není? Pokud tam není zlato, co tam tedy tisíce vojáků vlastně hlídají?