
Jedním z nejpopulárnějších, nejstarších a nejdéle trvajících příběhů folklóru New Jersey je bezesporu ten o Ďáblovi z Jersey. Již po tři sta let si místní vyprávějí příběhy o mýtickém tvorovi, který obývá oblast Pine Barrens a terorizuje lidi i zvěř. Nejčastěji je Ďábel popisován jako dvounohý tvor s kopyty, křídly na zádech a hlavou podobnou koni nebo kolii. Svědci vypovídali i o klokanovském vzhledu s hlavou kozy s rohy, koženými křídly, vidlicovitým ocasem a malýma rukama s drápy. Tvor umí rychle létat a vydává prý děsivé ječení.
Legendy
Příběhy o původu tvora se často liší. Nejstarší pocházejí ještě z dob indiánů. Některé kmeny volali oblast Pine Barrens „Popuessing“, v překladu „místo draka“. Švédští průzkumníci později oblast pojmenovali „Drake Kil“, přičemž „drake“ znamená drak, a „kil“ vyjadřuje kanál, průliv.
Nejznámější příběh, který akceptuje většina obyvatel New Jersey, se váže k ženě jménem Matka Leeds. Legenda říká, že Matka Leeds měla 12 dětí. Roku 1735 otěhotněla a na cestě bylo třinácté dítě. Její manžel byl opilec a tak žili v bídných podmínkách a tak z hněvu prohlásila, že když se narodí třinácté dítě, bude to sám ďábel. Po pár měsících během silné bouře v noci porodila chlapce. Dítě vypadalo normálně, ale ne dlouho. Krátce po porodu se dítě změnilo na strašného tvora, jakého svět ještě neviděl. Z hlavy mu narostly rohy a ruce se mu změnily na drápy. Oči mu zasvítily červeně, z hřbetu vyrazili křídla podobné netopýrovi a celé jeho tělo pokryla srst. Netvor pak zaútočil na vlastní matku a zabil ji. Vrhl se i na ostatní přihlížející a při tom vydával nelidské skřeky. Po tom, co zabil mnoho dalších, se vrhl ke krbu a vyletěl komínem ven. Od té doby prý žije v rozlehlých lesích Pine Barrens.
Pozorování
Během 18. a 19. století byl Ďábel sporadicky viděn v oblasti Pine Barrens, děsil místní obyvatele i kohokoliv, kdo se po něm vydal do divočiny pátrat. Z lesů a bažin bylo často slyšet podivné kvílení a Ďáblovi bylo připisováno mnoho mrtvých domestikovaných zvířat i dobytka.
Vysvětlení
Skeptici věří, že netvor nebyl nic jiného než strašidelná historka osidlovatelů pro neposlušné děti. Jeff Brunner z Humane Society of New Jersey tvrdí, že tvor byl zaměňován s jeřábem kanadským (podobně, jako tomu bylo u molího muže) a dodává, že Ďábla nikdy nikdo nevyfotografoval, nenašli žádné kosti ani jiné důkazy a příběh o jeho původu není příliš autentický. Ďábel z Jersey se však do populární kultury dostal například v podobě hokejového týmu New Jersey Devils, a jméno legendárního tvora si propůjčilo i několik organizací. Jeden z dílů první série seriálu Akta X se také zabývá tématem Ďábla z Jersey.