
Denně k němu vzhlédnou tisíce obyvatel i návštěvníků našeho hlavního města. Zvláště děti pozorují s otevřenou pusou a vykulenýma očima promenádu apoštolů i smrtku vyzvánějící nám všem své poselství, že jsme z prachu vzešli a v něj se zase obrátíme. A milovníci klasického malířství si pochopitelně neopomenou prohlédnout dvanáct lunet z mistrovské dílny Josefa Mánesa. Ano, to vše najdeme na slavném Staroměstském orloji. My našinci jej považujeme nanejvýš tak za dokonalé technické dílo a historickou památku, ale zasvěcenci dobře vědí: tenhle orloj v sobě skrývá mnohem víc.
Od svého samotného počátku v roce 1410 jej halí závoj tajemství. Většina z nás zná pověst o tvůrci orloje Mistru Hanušovi, který byl za svůj um odměněn pražskými konšeli věru prazvláštním způsobem: nechali ho oslepit, aby už nikdy nemohl nikde jinde sestrojit podobný stroj. Ještě před svou smrtí se jim Hanuš ovšem stihl pomstít, když za pomoci svého učedníka orloj rozbil a ten dlouhou řadu let nešel. Tohle je ovšem legenda řekněme oficiální, kterou zařadil i Alois Jirásek do svých Starých pověstí českých.
Existují však i příběhy další, které podávají zprávy mnohem zajímavější a závažnější. Podle nich je Staroměstský orloj pod vlivem ďábelských sil a Mistr Hanuš v něm vlastně stvořil složité soustrojí, které díky hvězdným hodinám ovládá a odpočítává čas Českého království. Vládne prý i nad osudy obyvatel naší země a ve skutečnosti měří čas zbývající do konce světa. Když se porouchá nebo zastaví, věští to nějakou nepříjemnost, ne-li přímo tragédii. Pro důkaz nemusíme chodit do hlubokého středověku. Zastavil se například i na Silvestra 2001. V létě následujícího roku se velká část Prahy ocitla pod vodou, když udeřily katastrofické povodně. Dávný tvůrce orloje se pojistil i proti velkým zásahům do svého vynálezu. Kdo změní chod orloje nebo jeho vzhled, bude potrestán. Takovou cenu zaplatil i tvůrce již zmiňovaných lunet Josef Mánes. Už během práce na lunetách, znázorňujících jednotlivé měsíce kalendářního roku, onemocněl tuberkulózou, na kterou záhy potom zemřel.
A možná je všechno ještě jinak…
S orlojem prý nejsou spojeny síly pekelné, ale naopak byl Mistr Hanuš křesťanským mystikem, který do orloje vtělil
Na všechny tyto legendy se velmi skepticky dívají historikové, kteří trvají na svém: orloj sestrojil v roce 1410 talentovaný hodinář Mikuláš z Kadaně. Při astronomických výpočtech mu pomáhal tehdejší proslulý matematik Jan Šindel, jinak též kolega Mistra Jana Husa z pražské univerzity.
Ale ruku na srdce… není ta oficiální historie trochu nudná? Navíc v Praze, městě magickém, kde se legendy prolínají s realitou, a kdo má oči otevřené, může si na tajemno sám sáhnout.