Otázka, kterou si kladou filozofové, vědci a věřící už od úsvitu časů – existuje život po životě? Křesťané si pod slovy „věčný život“ představují život na věčnosti, bez bolesti a utrpení. Vědci koncept posmrtného života odmítají pro nedostatek důkazů. Profesor Robert Lanza z Wake Forest University School of Medicine v Severní Karolíně ale tvrdí, že odpověď na tuto otázku je třeba hledat v kvantové fyzice, resp. v teorii biocentrismu.
Podle teorie biocentrismu vesmír existuje jen díky vědomí jednotlivce. Dokonce i prostor a čas lze považovat jen za „nástroje mysli“. Proto nemůže existovat ani smrt – ta je pouhým výplodem naší představivosti. „Koncept smrti, jak ji známe, nemůže v reálném smyslu existovat. Nejsou zde žádné hranice, které by ji definovaly. V podstatě je představa umírání něčím, co jsme se již dávno naučili přijímat, ale ve skutečnosti existuje jen v naších myslích,“ uvádí Lanza.
Podle něj se biocentrismus podobá myšlence paralelních vesmírů. Vše, co se stane v jednom vesmíru, se zároveň ve stejném okamžiku děje i v ostatních vesmírech. Jakmile začneme zpochybňovat naše zažité představy o času a vědomí, alternativ je bezpočet. Způsob, jakým jsme dosud nahlíželi na svět, se tak může změnit nejdramatičtěji od 15. století, kdy začala brát zasvé teorie, že Země je plochá.