V některých sibiřských jezerech mají podle domorodých obyvatel ukrývat obrovské vodní tvory, které zapříčinily smrt mnohým zdejším lovcům a rybářům. Podle očitých svědků jde hlavně o gigantické štiky, které mají na délku dosahovat až neuvěřitelných deset metrů. Mohou takové štiky vůbec existovat?
Tajuplná Sibiř
Desítky let se po celé Sibiři vyprávějí různé příběhy o obrovských lidožravých štikách, s nimiž se domorodci setkali tváří v tvář. Některé jedince se jim dokonce podařilo i chytit. Zprávy o gigantických štikách se dostaly až k ruskému etnografovi, historikovi a archeologovi Alexeji Okladnikovi, který se tyto legendy rozhodl ověřit přímo u obyvatel v různých částech Sibiře. V nehostinných oblastech Sibiře strávil s místními obyvateli několik let, a tak si mohl legendy o gigantických vodních tvorech ověřit u několika sibiřských kmenů. Zdokumentované svědectví po jeho návratu vědců na celém světě šokovaly, a většina z nich ani neuvěřila, že něco podobného tam může v jezerech žít.
Alexej Okladnikov zemřel sice již v roce 1981, ale jeho cestovatelské zážitky po Sibiři jsou ještě i dnes předmětem několika odborných diskusí. Během svého putování zaznamenal mnohé neuvěřitelné příběhy místních obyvatel, které by podle něj mohly být skutečně pravdivé. Okladnikov všechny příběhy slyšel vyprávět z úst lidí, kteří byli přímými svědky těchto událostí.
Jeden z příběhů mu říkal starý muž, který přišel o svého syna během lovu na jeleny. Lov neprobíhal podle jejich představ, a dlouho se jim nedařilo natrefit na jelení zvěř. Po několika hodinách si všimli menšího stáda na protějším břehu jezera. Syn se proto na loďce, kterou se během lovu přesouvali, rozhodl plout sám k druhému břehu jezera. Tam se mu jednoho z jelenů podařilo zastřelit. Kořist si naložil na loďku, a plavil se zpátky k otci. Stala se však neuvěřitelná věc, uprostřed jezera se z ničeho nic vynořila obrovská rybí hlava, která popadla jelena i s mužem, a zmizela s nimi v hlubinách jezera. Otec tak přišel o svého syna, ale rozhodl se, že rybu, která způsobila smrt jeho synovi, se pokusí chytit.
Zdokumentované příběhy Alexeje Okladnikova byly i pro vědce neuvěřitelné, ale potvrzovaly již dříve shromážděné informace jiných etnografů – Vladislava Kulemzina a Naděždy Lukinové. Oba se na Sibiři setkali s podobnými příběhy, a přinesli dokonce i důkazy v podobě velkých zubů, které jak se ukázalo patřily obrovské štice. Místní rybáři z Jakutska měli z těchto zubů udělané háky, na kterých sušili své oblečení. Rybáři z různých částí Sibiře svorně tvrdí, že některé obrovské štiky mohou mít až kolem sto let, protože o nich věděli i jejich předkové. Pokud by tomu tak opravdu bylo, i biologové se shodují v tom, že takto staré štiky mohly narůst i do nepředstavitelné délky deseti metrů. Štika totiž roste po celý svůj život, a její růst i když se v dospělém věku zpomalí, nikdy nepřestane. Mohou být tedy příběhy o desetimetrových sibiřských štikách opravdu pravdivé?