
V roce 1921 byla na poloostrov Kola vyslána sovětská expedice, jejímž úkolem bylo najít vchod do podzemní bájné říše Šambaly. Na první pohled se to mnohým ještě i teď bude zdát jako velmi bizarní plán, ale pokud se na to podíváme detailněji, zjistíme velmi překvapivá fakta, která dodnes matou i historiky. Přísně tajnou výpravu měla pod záštitou Čeka, tedy první tajná policie v Sovětském Rusku. Proč se odhodlala k tak šílenému nápadu?
Pátrání po bájné Šambale
Bájnou podzemní říši Šambaly považuje většina historiků jen za výplod fantazie, ale obyvatelé Nepálu, Tibetu a Indie o ní vyprávějí jako o skutečné zemi, v níž žijí bytosti na mnohem vyšší úrovni než lidstvo na Zemi. O této bájné říši se zmiňují hlavně tibetští lámové, ale psal o ní i řecký historik Herodotos. Království Šambala, což vlastně znamená – zdroj štěstí nebo domov nesmrtelníků, hlídá nejtajnější duchovní učení světa, elixír nesmrtelnosti a věčného mládí, ale i technologické vynálezy, o kterých se lidstvu ani nesnilo. A právě o tyto vynálezy, mezi nimiž podle mýtů byli i velmi vyspělé zbraně, měli v minulosti zájem mnozí vládci a diktátoři jako například Alexandr Veliký, Julius Caesar, Napoleon, ale i Hitler, který byl touto říší doslova posedlý.
Přísně tajná výprava na poloostrov Kola
O tajné expedici by se už možná nikdo nedozvěděl, kdyby nebylo ruského profesora historie Valerije Demina, který v moskevském archivu našel vzácné rukopisy, které popisovaly hledání Šambaly. Článek z roku 1997, který vyšel v časopise Nauka a Religia, mluvil o tom kdy expedice začala, co měla za úkol, a jak skončila.
Expedice v roce 1921 vyrazila z Petrohradu do Murmansku, kde strávila asi rok. Během tohoto období členové výpravy shromažďovali dostupné údaje o Šambale, a připravovali se na výpravu k jezeru Lovozero. Expedice se dostala v září roku 1922 do zátoky Motko-guba, kde si postavili základní tábor, odkud postupně dělali průzkumy v celém okolí. Zaměřili se hlavně na skalní útvar, na kterém je zobrazena postava obra Kuyva. V blízkosti něj se měl nacházet kamenný oltář a brána, která měla být uzamčena zámkem ve tvaru lotosového květu. Historik Demin zjistil, že Alexander Barchenko se znal i s Nicholasem Roerichtem a ten mu měl v listu popsat tento tajný vchod do podzemní říše.
Tragický konec členů expedice
Celá expedice se vrátila do Ruska v roce 1925, a přesto, že výprava přinesla množství materiálů, všichni členové expedice skončili ve vězení. Čeka zabavila všechny dokumenty, a získané údaje nebyly nikdy zveřejněny, ale uzavřely se do archivních trezorů. Členové expedice strávili ve vězení několik let, kdy byli neustále vyslýcháni, až se nejvyšší místa rozhodli, že představují velké riziko, a tak byli všichni obviněni ze špionáže. Ve vykonstruovaném soudním procesu byli odsouzeni k smrti, a po vynesení rozsudku okamžitě všechny zastřelili.
Valerij Demin však chtěl o expedici zjistit více, a tak se obrátil na ústřední archiv ruské policie, kde jsou uschovány všechny spisy od dob carského Ruska. Ukázalo se, že v archivu se opravdu nacházejí spisy o expedici na poloostrov Kola, kterou vedl Alexander Barchenko. Tyto dokumenty však spadají pod přísné utajení, a nikdo neví, kdy budou odtajněny, protože tomu brání bezpečnostní důvody.
Co tedy našli členové Barchenkovy expedice na poloostrově Kola není dodnes známo, a podle všeho se to tak brzy na veřejnost ani nedostane. Mohli členové výpravy skutečně najít vchod do bájné říše Šambaly, a přinést odtud informace, na které ještě není lidstvo připraveno? Zatím o tom můžeme jen spekulovat.