
Machu Picchu
Machu Picchu, známé také jako Ztracené město Inků je město, které vytvořily Inkové, ve výšce 2 430 m.n.m na horském hřebeni nad údolím Urubamba v Peru. Město objevil v roce 1911 havajský rodák Hiram Bingham spolu se svým průvodcem v hustě porostlých peruánských Andách. Objevitel se o ztraceném městě dozvěděl náhodou z ústních legend starých Indiánů. Od National Geographic Society a Yale University v USA získal peníze, vrátil se do džungle v Peru spolu s celou expedicí amerických archeologů a antropologů.
Město z údolí nebylo vidět, vchod byl už dávno zničen, pravděpodobně zemětřesením. Po strmém a tropickou vegetací porostlém svahu vystoupili na Machu Picchu, kde objevili četné rozvaliny starobylého města zarostlé trávou, obklopeného terasovitými políčky a rozděleného na chrámovou a obytnou čtvrť. Machu Picchu nemělo administrativní, vojenskou ani obchodní důležitost. Proč město Inkové postavili, nikdo neví. Historici se dohadují, že chtěli být blíže ke svému božstvu – Slunci, přičemž ve městě žili nejkrásnější ženy, které se s ním vzali.
Baalbeck
Toto místo ve východním Libanonu je proslulé třemi chrámy, jejichž stěny jsou postaveny z obrovských kamenných kvádrů. Mnohé z nich mají rozměry 20 m délku a jsou 4 m široké a 4 m vysoké. Nedaleko chrámu se nachází stále jeden kamenný blok s rozměry 21,5 x 4 x 4,5m a hmotností 1100 tun, který nazvali „kámen těhotné ženy“. Jde o největší kamenný blok na světě, který je opracovaný lidskou rukou. Dodnes není jasné, jak s takovými obrovskými kameny lidé manipulovaly.
Jde o kamennou stavbu započatou v mladší době kamenné a používanou až do doby bronzové. Je to jedna z nejúžasnějších prehistorických památek. Záhadou zůstává, jak mohli lidé někdy 3000 až 2500 let před Kristem postavit takovou megalitickou stavbu. Neuvěřitelnou záhadou je i to, že na kamenných stěnách jsou zaznamenány astrologické poznámky, např. pohyby Země, střídání dne a noci, to vše ve zvláštních znacích. Většina archeologů se domnívá, že Stonehenge sloužilo jako obřadní pohřebiště.
Poukazují hlavně na množství náspů v této oblasti, která má i největší koncentraci kruhových Mohylových hrobů v celé Británii. Zajímavostí by mohlo být i to, že v roce 1910 byl Stonehenge téměř zničen leteckou nehodou. Také umístění kamenů výborně odráží zvuk, což znamená, že fungují jako dokonale přírodní reproduktory. Síla zvuku se dá přirovnat k dnešnímu rockovému koncertu.
Kamenné koule jsou nesmírně záhadné historické koule z kamene. Jsou tak dokonale kulaté, že vědci vyloučili jejich výrobu holýma rukama, nebo jednoduchým tesáním kamene. První objev těchto koulí se datuje do roku 1940, kdy plantážníci připravovali banánové plantáže a ze země vykopali několik zmíněných koulí. Jejich velikosti jsou různé. Od 1cm až po 1m v průměru. Některé dokonce váží až 16 tun.
Kulatost však není jejich jedinou záhadou. Jsou i neuvěřitelně přesné, což znamená, že koule stejných průměrů se od sebe vůbec neliší a jsou na milimetr totožné. Také roky byly vystaveny slunečnímu záření, větru, vodě, ale i přesto zůstaly dokonale kulaté bez jediného úlomku, nebo i jen náznaku poškození. Jejich původ proto mnozí lidé připisují mimozemšťanům. Kdoví…
Tiahuanaco je archeologická lokalita a nejvýznamnější historická památka Bolívie. Výzkumy tohoto místa vedly k vytvoření nejkontroverznější teorie času vzniku Tiahuanaco a to je období 15 000 let před Kr. K tomuto časovému období dospěli vědci po vyhodnocení původní astronomické orientace chrámu a vzhledem k jeho astronomické orientaci v současnosti. Na základě současných údajů ze satelitů upřesnil datum americký archeoastronom Neil Steed přibližně na dobu 12 000 let. Tvrzením, že Tiahuanaco je nejstarším městem světa, které bylo vybudováno před potopou světa si tak proti sobě obrátil většinu vědecké archeologické obce.