V buddhistickém centru Pu Xian v Malajsii přišlo v roce 2011 k dosud nevysvětleným jevům. Dřevěné sochy Buddhy před zraky desítkami lidí ožily – otvíraly ústa a oči, dýchaly, pohybovaly prsty a nahlas se modlily. Množství lidí tento fenomén zachytilo na mobilní telefony. Co způsobilo tento jev, který se podle videozáznamů skutečně stal?
Pohybující se sochy
Na 27. února roku 2001 nezapomene asi stovka lidí, kteří přišli do kláštera Pu Xian v Kuala Lumpuru. Mezi sedmnáctou a osmnáctou hodinou místního času lidé v malé přijímací místnosti s desítkami soch Buddhy čekali na místního opata Tong chew. Dřevěné sochy vyrobené ze dřeva a natřené zlatým nátěrem, jejichž stáří se odhaduje na několik stovek let se z ničeho nic začaly pohybovat. Lidé nechtěli věřit vlastním očím. V přijímací místnosti vypukl úžas mísící se s panikou a nechápání. Někteří lidé, kteří to viděli, okamžitě sáhli po svých mobilních telefonech, aby natočili podivuhodný fenomén.
Malajský deník Guang Ming na druhý den informoval, že sochy Buddhy v Pu Xian se skutečně pohybovaly. Nejdříve se otevřela ústa jedné soše, která jakoby se modlila, zároveň se jí zvedala i hruď, jako kdyby dýchala. O něco později se rozhýbaly i další sochy – těla zřetelně otvírala ústa a hlasitě se modlili, jiným blikaly oči nebo hýbaly prsty na rukou. Jedna socha se dokonce začala vznášet asi třicet centimetrů nad svým podstavcem, z další sochy byly vidět vycházet světelné paprsky. Celý tento neuvěřitelný úkaz trval asi 15 minut a vzniklo množství autentických videí, které stále kolují po internetu. Videozáznamy se tak staly důkazem toho, že to nebyla žádná kolektivní halucinace nebo podvod, ale fakt. I opat Tong Chew uvedl, že to nebylo poprvé, co sochy Buddhy v tomto klášteře ožily. Dá se tento neobvyklý jev vysvětlit?
Vědecká vysvětlení
Jak to už bývá zvykem, vědci existenci oživnutých soch dlouho popírali. V historii je totiž mnoho zdokumentovaných případů, kdy různé sochy také ožily. Stalo se tak například v roce 1985 v ruském městě Petrodvorec, kde skupina turistů viděla oživnuté sochy na jedné z fontán. Sochy prý mávaly rukama a otáčely hlavou. V roce 1948 se zase dřevořezba Madony v Assisi dokonce zasmála, co pozorovalo více svědků a v roce 1919 ve španělském městě Limpias ožily v místním kostele sochy světců. Tyto případy se ve vědeckých kruzích považovaly jen za jakousi halucinaci.
To se však nedalo říci o sochách Buddhy v Pu Xian, protože existovalo množství videozáznamů, které tento fenomén dokazovalo. Vědci byli proto nuceni tento fenomén nějak vysvětlit. První skupina odborníků hovořila o jakési teorii tvarové paměti, podle níž si materiály i po zpracování pamatují předešlý tvar. Za určitých podmínek se tak snaží vrátit do původní podoby. Tato teorie však nelze použít na oživnuté sochy Buddhy, protože pohyby těchto soch byly velmi sladěny.
Druhá psychologická hypotéza hovoří o tom, že všichni svědci prý podlehli smyslovému klamu. Sochy se vůbec nepohnuly a lidé viděli jen to, co vidět chtěli. Říká se tomu Gualberto fenomén a zmínil se o něm psycholog Ernst Jaensch. Jde o to, že člověk v minulosti viděl v určité pozici nějakou sochu nebo osobu a v daném okamžiku se v jeho mozku oba obrazy nějak spojí a vzniká iluze zázraku. A právě toto se údajně mohlo stát i v Pu Xian – první člověk, který spatřil pohybující se sochu Buddhy zažil Gualberto fenomén a ostatní doslova podlehli davové hypnóze. Po zhlédnutí videí má však člověk pocit, že ani tato teorie neobstojí. V hypnóze by přece museli být všichni lidé, kteří si záznamy podívají, či ne?
Poslední nevědecká hypotéza má však k vysvětlení pohybujících se soch zřejmě nejblíže. K podobným úkazům jako v Pu Xian docházelo vždy na místech, které se podle psychotroniků nazývají silové lokality – jsou to místa, odkud vyvěrají mohutné proudy zemské energie. Oživnutí soch tak může způsobovat zemská energie, která je ovlivněna lidskou psychikou.
Vybrat si z těchto tří hypotéz je velmi obtížné, ale jiné vysvětlení tohoto fenoménu zatím neexistuje. Pohybující se sochy v buddhistickém centru Pu Xian jsou, zdá se, podle videí neoddiskutovatelným faktem a zařadili se tak mezi další nevyřešené záhady naší planety.