V pátek 15.2.2013 svět obletěla zpráva, že na Uralu, přesněji v oblasti Čeljabinsk, spadl meteorit, který napáchal velké škody a zranil stovky lidí. První zprávy hovořily o tom, že meteorit byl zachycen ruskou protivzdušnou obranou, která ho rozbila na menší kousky ve výšce asi 20 kilometrů a tyto úlomky zasáhly tři města na Uralu. Objevily se však i zprávy, že nešlo o žádný meteorit, ale o zkoušku tajné americké zbraně. Jak to vlastně je?
Meteorit nebo zbraň?
Podle ruských vědců, kteří našli úlomky meteoritu v jezeře Čebarkul, se jednalo o chondrit, tedy kamenný meteorit, který obsahoval asi deset procent železa. Podle nejnovějších zpráv nad Čeljabinskou oblastí explodovalo asi sedm kousků meteoritu, které se rozletěly do různých směrů, přičemž jeden dopadl do zamrzlého jezera Čebarkul. Svědčila o tom i osmimetrová díra, která po meteoritu v zamrzlém jezeře zůstala. Z meteoritu se však dosud našli jen velmi malé kousky, z nichž největší měl jen jeden centimetr. Později se ukázalo, že díra v ledu na jezeře nebyla způsobena částmi meteoritu. Vyrojily se proto pochybnosti, zda to vůbec meteorit byl, jak mohli v jezeře najít jen tak malé části meteoritu a kde se ztratila jeho největší část.
Ještě v pátek, téměř okamžitě po pádu meteoritu, přinesla ruská zpravodajská agentura RIA Novosti vyjádření ruského kontroverzního poslance (neúspěšného kandidáta na ruského prezidenta) Vladimíra Žirinovského, který odmítl oficiálně tvrzení, že na Uralu padl meteorit.
Podle Žirinovského prý mělo jít o americkou provokaci prostřednictvím jejich nové zbraně. Washington chtěl o tom údajně přes ministra zahraničních věcí Johna Kerryho informovat Moskvu, ale ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova nikde nezastihl. Žirinovskij doslova řekl:
To nepadaly meteority, to Američané testovali nové zbraně. Z vesmíru nic nepadá jen tak. Pokud se tak stane, mohou za to lidé, štváči, provokatéři. Kerry hledal Lavrova a ten byl na cestách. Chtěl ho varovat před provokací proti Rusku.
Vyjádření ruského politika probrali mnohé americké portály a zanedlouho tato informace obletěla celý svět. Chtěl se neúspěšný kandidát na ruského prezidenta jen celosvětově zviditelnit nebo řekl něco o čem ruští a američtí lídři raději mlčí? Vyjádření Žirinivského John Kery ani Sergej Lavrov nekomentoval, nevyjádřil se k tomu Washington ani Moskva.
Zpravodajské agentury po celém světě, den po pádu meteoritu na Uralu, přinesly zprávy, že explodující ohnivé koule podobné těm v Čeljabinské oblasti byly hlášeny také v jiných částech světa. Internet zaplavily videa z Belgie, Holandska, Austrálie, Jihoafrické republiky, Japonska, Kuby, ale i z USA.
V San Franciscu se ohnivá koule na obloze ukázala v pátek 12.2. ve 12:45. Na záznamu z videokamery jednoho auta, které jelo po silnici nedaleko San Francisca je vidět několik sekund neznámý světelný objekt, který letí přímo k zemi.
Na Kubě se v tentýž den ve městě Rodas v provincii Cienfuegos odehrálo na obloze něco podobného jako v Čeljabinsku. Místní obyvatelé popsali na obloze velmi jasná světla, která získala velké rozměry jako autobus a na obloze pak vybuchly. Podle výpovědí svědků, to všemi domy v okolí velmi zatřáslo. Očití svědci se proto ptali, jestli to nemělo souvislost s meteoritem na Uralu. Astronomové se k těmto událostem zatím nijak nevyjádřili.
20.2.2013 američtí astrofyzikové upřesnili informace o meteoritu, který s největší pravděpodobností dostane pojmenování Čebarkulský meteorit, podle jezera, do kterého spadl, že vážil od 7 do 10 tisíc tun a síla jeho výbuchu byla srovnatelná se 470 kilotunami TNT.
Velikost meteoritu byla odhadnuta na 15 až 17 metrů a finští vědci z projektu KAIRA upřesnily, že meteorit přiletěl ze souhvězdí Pegas, které je od Země vzdáleno 150 světelných let. Čebarkulský meteorit se tak stal druhým největším nebeským tělesem, které spadlo na Zemi za celou dobu pozorování. Na prvním místě je stále Tunguzský meteorit.